Kanada poddaje eutanazji osoby z autyzmem – prof. Kevin Yuill

28 marzec 2024

Kanada poddaje eutanazji osoby z autyzmem

Ojciec odkrywa, że nie jest w stanie powstrzymać zabójstwa swojej całkowicie zdrowej córki.

Wyobraź sobie, że pewnego dnia dowiadujesz się, że twoja dorosła córka, która wciąż z tobą mieszka, chce poddać się eutanazji. O ile ci wiadomo, jest  [w miarę] zdrowa. Cierpi na autyzm i ADHD, ale nie ma żadnych chorób fizycznych ani niepełnosprawności. Wiesz, że w swoim życiu napotkała wiele trudności, ale kochasz ją i desperacko chcesz zapobiec jej śmierci. Musisz walczyć z jej lekarzami, którzy popierają jej decyzję i są bardzo szczęśliwi, że mogą jej w tym pomóc. Co gorsza, nikt nie powie ci nawet, dlaczego twoja córka została dopuszczona do śmierci.

Jest to okropna rzeczywistość, przed którą stoi pewien ojciec w Albercie w Kanadzie. Sędzia wydał pod koniec marca 2025 roku orzeczenie, które otwiera drogę dla 27-letniej kobiety, znanej sądowi tylko jako MV, do przyjęcia do kanadyjskiego programu umierania wspieranego medycznie (Medical Assistance In Dying – MAID). Pomimo prób jej ojca – znanego jako WV – by temu zapobiec, tak naprawdę niewiele można było zrobić. Zgodnie z kanadyjskim prawem, sąd nie miał innego wyboru, jak tylko zezwolić na uśmiercenie córki. Zgodnie z pokrętną logiką działaczy na rzecz wspomaganego umierania, jest to swego rodzaju opcja “współczucia”.

Aby kwalifikować się do umierania wspomaganego medycznie [MAID], pacjent musi cierpieć na “poważny i nieodwracalny” stan chorobowy. W sądzie MV nie musiała określać, na jaką chorobę rzekomo cierpi. Nie wymagano od niej dostarczenia informacji na temat jej objawów ani wyjaśnienia, w jaki sposób powodują one jej cierpienie. Jedyne, co widzieli jej rodzice, to dowody na to, że postępowała zgodnie z prawidłowymi procedurami, aby uzyskać dostęp do programu MAID, i że jej kwalifikowalność została zatwierdzona przez dwóch lekarzy.

Wyleczeni z autyzmu

WV twierdzi, że lekarze mylili się, uznając, że jego córka spełnia kryteria MAID. Powiedział sądzie, że w 2016 roku zdiagnozowano u niej zaburzenie ze spektrum autyzmu. Ma również długą historię poszukiwania diagnoz medycznych dotyczących dolegliwości fizycznych. Jednak według wiedzy jej ojca nigdy nie postawiono żadnej diagnozy. Powiedział, że nie jest dla niego jasne, czy w ogóle cierpi na jakąkolwiek chorobę fizyczną. Spekulował, że może cierpieć na zaburzenia psychiczne, które “powodują, że wierzy, że cierpi na objawy fizjologiczne”.

Przypadek MV daje niepokojący wgląd w to, jak łatwy może być dostęp do umierania wspomaganego medycznie [MAID]. Pacjenci mogą po prostu rozejrzeć się za lekarzami, którzy są skłonni wyrazić zgodę. Jej pierwszy wniosek został odrzucony, ponieważ jeden z dwóch lekarzy, z którymi się konsultowała, stwierdził, że nie spełnia kryteriów (nie wiadomo, kiedy złożyła ten wniosek). Drugi wniosek złożyła w 2023 roku. Również w tym przypadku jeden lekarz uznał, że kwalifikuje się do programu, a drugi nie. Następnie Alberta Health Services zezwoliła jej na uzyskanie trzeciej oceny (“tie-break”). Jednak lekarzem wybranym do przełamania remisu był ten sam lekarz, który już zgodził się z pierwszym wnioskiem MV o MAID. Kto był odpowiedzialny za tę decyzję? Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy.

Sąd zgodził się, że MV nie miała obowiązku odpowiadać na żadne pytania rodziców dotyczące jej stanu zdrowia lub procesu w ramach programu MAID. Sędzia oświadczył, że “sąd nie może weryfikować procesu decyzyjnego wnioskodawcy MAID ani oceny klinicznej lekarzy i pielęgniarek”. Ze względu na przepisy dotyczące prywatności w medycynie, jej rodzice nigdy nie dowiedzą się, dlaczego dwóch lekarzy uznało, że państwo może zaakceptować eutanazję ich córki. Decyzje dotyczące życia i śmierci są podejmowane w tajemnicy, przez osoby, za które nie ponosi się odpowiedzialności.

Działacze na rzecz wspomaganej śmierci często twierdzą, że stoją po stronie współczucia. Jednak powstrzymanie ojca przed uratowaniem życia swojej córki jest z pewnością najokrutniejszym z możliwych rozwiązań. Każdy, kto nadal wierzy, że eutanazja zapobiega cierpieniu, powinien poważnie zastanowić się jeszcze raz.

Kevin Yuill jest emerytowanym profesorem historii na Uniwersytecie w Sunderland i dyrektorem generalnym organizacji Humaniści Przeciw Wspomaganemu Samobójstwu i Eutanazji [Humanists Against Assisted Suicide and Euthanasia – HAASE].

Źródło: Now Canada is euthanising autistic people

 

Zobacz na: Nie ma czasu na umieranie – dr Mike Williams [transplantacja]
Samobójstwo jako czynnik ułatwiający Transhumanizm – prof. Steve Fuller
Film Nauka i Swastyka: Biologiczni Żołnierze Hitlera
Prawdopodobny centralny mechanizm zaburzeń ze spektrum autyzmu, część 1 – dr Russell L. Blaylock
Prawdopodobny centralny mechanizm zaburzeń ze spektrum autyzmu, część 2 – dr Russell L. Blaylock