Wiodąca teoria na temat choroby Alzheimera może opierać się o sfabrykowane wyniki

25 lipiec 2022

Wiodąca teoria na temat choroby Alzheimera może opierać się o sfabrykowane wyniki

Przełomowe badanie dotyczące choroby Alzheimera z 2006 roku może zawierać sfabrykowane wyniki, jak wykazało dochodzenie magazynu Science.

Dochodzenie ujawniło dowody sugerujące kilka przypadków manipulacji obrazami w pracy Sylvaina Lesné, naukowca pracującego na University of Minnesota i autora tego badania z 2006 roku.

Artykuł, cytowany w ponad 2200 artykułach akademickich jako odniesienie, wzbudził zainteresowanie specyficznym białkiem zwanym Aβ*56 jako obiecującym celem wczesnej interwencji w chorobie Alzheimera.

Aβ*56 jest beta-amyloidem. Beta-amyloidy to białka, które, jak zaobserwowano, gromadzą się w mózgu, zjawisko, które powszechnie uważa się za związane z rozwojem choroby Alzheimera. Kilka różnych rodzajów tych białek jest potencjalnymi celami dla leków mających leczącyć chorobę Alzheimera.

Sygnalista Matthew Schrag, neuronaukowiec z Vanderbilt University, po raz pierwszy zgłosił swoje obawy dotyczące obrazów do NIH w styczniu 2022 r. Czasopismo Science poprosiło dwóch ekspertów od analizy obrazów o przejrzenie opublikowanych prac Lesné. Powtórzyli obawy Shraga.

Zidentyfikowali w sumie 20 „podejrzanych artykułów” autorstwa Sylvaina Lesné, z których 10 dotyczyło Aβ*56, według ludzi z Science.

Publikacja ledwie uniknęła domniemanego niewłaściwego postępowania lub oszustwa, dzięki stwierdzeniu, że oryginalne obrazy będą musiały zostać zbadane w celu potwierdzenia manipulacji.

Najbardziej „oczywistym” skutkiem tej rzekomej manipulacji byłoby zmarnowane pieniędzy Narodowego Instytutu Zdrowia [NIH] i zmarnowane mocy przerobowych w tej dziedzinie” powiedział Science laureat Nagrody Nobla i neuronaukowiec z Uniwersytetu Stanforda, Thomas Südhof.

Kilku anonimowych badaczy powiedziało Alzforum, portalowi skupiającemu się na chorobie Alzheimera, że ​​próbowali odtworzyć wyniki, ale się im nie udało. Takie prace często nie są szeroko relacjonowane, ponieważ trudno jest publikować wyniki, które unieważniają wcześniejsze prace w czasopismach akademickich.

„Nawet jeśli niewłaściwe postępowanie jest rzadkie, fałszywe idee umieszczone w kluczowych węzłach naszej wiedzy naukowej mogą wypaczyć nasze zrozumienie” – powiedział Shrag Science.

Nature, czasopismo akademickie, które opublikowało artykuł w 2006 roku, bada zarzuty dotyczące artykułu, zgodnie z notą wydawcy.

Jest to najnowszy cios w dziedzinie badań nad beta-amyloidem w chorobie Alzheimera, który został niedawno poddany analizie po tym, jak naukowcy wyrazili obawy dotyczące bazy dowodów potwierdzających ideę, że zatwierdzony przez FDA lek Aducanumab może poprawić funkcje poznawcze u osób z chorobą Alzheimera.

Chociaż zarzuty dotyczące pracy Lesné są niepokojące, nie zagrażają one dziedzinie badań nad białkami amyloidowymi i chorobą Alzheimera, stwierdziły Alzheimer’s Research UK i Alzheimer’s Society w oświadczeniach, które widzieli ludzie z Insidera.

„Pomimo tych zarzutów nie powinniśmy pozwolić na podważenie pracy tysięcy naukowców zajmujących się chorobą Alzheimera – ich żmudne wysiłki przybliżają nas do nowych, niezbędnych metod leczenia dla milionów ludzi żyjących z tą chorobą” – Sara Imarisio, kierownik badań w Alzheimer’s Research UK powiedział w oświadczeniu widzianym przez Insider.

„Istnieją uzasadnione pytania i krytyka hipotezy dotyczącej amyloidu, ale takie pytania są całkowicie normalną i niezbędną częścią nauki” – powiedziała Sara.

Współautorka artykułów Lesné, Karen Hsiao Ashe, opowiada się za rolą Aβ*56 w chorobie Alzheimera, stwierdzając, że pracownicy jej laboratorium „regularnie i powtarzalnie wykrywają Aβ*56” u myszy laboratoryjnych, napisała w komentarzu do artykułu na portalu Alzforum.

Science nie dokopało się do dowodów manipulacji obrazem w pracach Karen Ashe, w których nie była współautorem z Sylvainem Lesné.

Źródło: Explosive Report Claims a Leading Alzheimer’s Theory May Use Fabricated Results

Post hoc ergo propter hoc (z łac., po tym, więc wskutek tego) – błąd logiczny: występuje wtedy, gdy ktoś wyciąga wniosek o relacjach przyczynowo-skutkowych ze zwykłego następstwa dwóch zdarzeń w czasie.

 

Zobacz na: Ignorancja i uprzedzenia w medycynie – dr Vernon Coleman
Dr Vernon Coleman: Firmy farmaceutyczne prowadzą eksperymenty na zwierzętach, ponieważ są one bezużyteczne
Czy już nadszedł czas żeby zakładać, że badania nad zdrowiem są fałszywe, dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej?
Błąd w oprogramowaniu aparatury FMRI może skutkować podważeniem 15 lat badań nad mózgiem
To nie odpowiedzi są stronnicze, tylko pytania – efekt finansowania – prof. David Michaels
O stronniczości badań i publikacji finansowanych przez przemysł farmaceutyczny
Odporność i bezkarność: korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson
Firma Johnson & Johnson od dziesięcioleci wiedziała, że azbest czai się w jej zasypce dla niemowląt – Lisa Girion
Raport pt. Śmierć z powodu medycyny – dr Gary Null, dr Carolyn Dean, dr Martin Feldman, dr Debora Rasio i dr Dorothy Smith. [2003]

Czy na pewno szczepionki to najlepiej przebadane produkty firm farmaceutycznych? Sprawdźmy.