Szkocja: Śledztwo w sprawie wzrostu liczby zgonów noworodków

 19 listopad 2021

 

Zbadany ma zostać wzrost liczby zgonów noworodków w Szkocji.

We wrześniu zmarło co najmniej 21 dzieci w wieku poniżej czterech tygodni, co daje wskaźnik 4,9 na 1000 urodzeń.

Wskaźniki zgonów niemowląt różnią się znacznie w zależności od miesiąca, ale wzrost jest większy niż można by się spodziewać tylko na podstawie czystego przypadku.

Ministerstwo Zdrowia Szkocji [Public Health Scotland – PHS] i inne instytucje będą teraz sprawdzać, czy za wzrost ten nie odpowiada pandemia Covid lub inne czynniki.

Średni wskaźnik śmiertelności wśród noworodków wynosi nieco ponad dwa na 1000 urodzeń.

Chociaż badane są wszystkie zgony dzieci, gazeta Herald donosi, że szersze dochodzenie zostało wszczęte, gdy wskaźnik śmiertelności przekroczył próg “kontrolny”, zaprojektowany w celu wychwycenia nietypowych trendów w zgonach niemowląt.

Zgony noworodków w Szkocji w 2021 r.

W komentarzu do tych danych PHS stwierdza: “Przekroczenie górnej granicy kontrolnej wskazuje na większe prawdopodobieństwo, że istnieją czynniki poza zmiennością losową, które mogły przyczynić się do liczby zgonów”.

PHS oświadczyło, że “obecnie nic nie wskazuje na powiązania między tymi zgonami a zakażeniem wirusem Covid-19”, chociaż dane będą dalej badane.

Przedwczesne porody

 

Dr Sarah Stock, ekspert w dziedzinie zdrowia matki i płodu na Uniwersytecie w Edynburgu, powiedziała, że rzadko zdarzało się, aby noworodki były zakażone lub poważnie chore na Covid, ale powiedziała, że wirus może mieć wpływ na inne sposoby.

“Wiemy na przykład, że gdy kobiety w ciąży chorują na Covid, ich stan może się pogorszyć, a w celu ochrony matki i dziecka może to prowadzić do przedwczesnych porodów” – powiedziała. “Przedwczesny poród jest największym czynnikiem śmiertelności noworodków. Wiemy również, że pandemia wywarła duży nacisk na służbę zdrowia, co może mieć na nią wpływ”.

PHS współpracuje teraz ze Scottish National Neonatal Network, Maternity and Children Quality Improvement Collaborative i rządem szkockim, aby zrozumieć możliwe czynniki przyczyniające się do tego zjawiska.

Liczba martwych urodzeń również wzrosła we wrześniu, ale nie przekroczyła górnej granicy ostrzegawczej lub kontrolnej.

W ostatnich dziesięcioleciach liczba zgonów noworodków systematycznie spadała, a wskaźnik śmiertelności na 1000 urodzeń spadł z dwucyfrowego poziomu w latach 70. do 2,1 w 2020 roku.

Źródło: Investigation into spike in newborn baby deaths in Scotland

 

Zobacz na: Białko kolcowe SARS-Cov-2 jest bardzo niebezpieczne, jest cytotoksyczne.
Szczepionki mRNA: wzrost liczby spontanicznych aborcji o ponad 80%
Badanie CDC wskazuje, że ryzyko poronienia rośnie o 7,7 razy po szczepieniu przeciw grypie. – Robert F. Kennedy, Jr.

 

%d bloggers like this: