Transkrypt filmu pt. Życie przed narodzinami – w łonie matki

Ten film dokumentalny bada rozwój rosnącego płodu od poczęcia do porodu.  Otwórz okno do ukrytego świata płodu i poznaj każdy trymestr w niesamowitych szczegółach.  To ma być radosne wydarzenie, ale w rzeczywistości jest to porywająca walka o przetrwanie.  Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, wchodzimy do wnętrza macicy i śledzimy niesamowitą, dziewięciomiesięczną podróż od poczęcia do narodzin, pokazując, jak walka o życie przeradza się w cud narodzin.  Film wzbogacony o serię wierszy napisanych specjalnie na tę okazję przez poetę Rogera McGougha [w transkrypcie prawie ich nie ma].

Film - Życie przed narodzinami - w łonie matki

Gratulacje. Wbrew wszelkim przeciwnościom losu zostałeś poczęty Niesamowite. z pojedynczej komórki do w pełni rozwiniętego dziecka w zaledwie dziewięć miesięcy. Niesamowite. Jesteś cudem i ja również. To co zobaczysz było moją podróżą. Była ona również twoją podróżą.

To dziecko ma zostać wyrwane ze swojego spokojnego i poprawiającego samopoczucie kokonu i wepchnięte w hałaśliwy, jasny i przerażający nowy świat. Nowa generacja USG 4D stała się oknem na macicę, pozwalając nam zobaczyć rozwój płodu w sposób jaki do tej pory był niemożliwy. Podczas swojej Odysei w łonie matki płód nauczył się chwytać palcami, uśmiechać się i marszczyć czoło. Potrafi rozpoznać głos matki, a nawet śnić, a wszystko to jeszcze przed narodzinami.

„Życie przed narodzinami”

 

Podczas wytrysku dojrzały, zdrowy mężczyzna wydala do 500 milionów plemników do wnętrza pochwy kobiety i tak rozpoczyna się podróż. Każdy plemnik niesie swoją własną kopię kodu genetycznego ojca.

Dzięki podstawowemu zmysłowi powonienia plemniki, najmniejsze komórki ludzkiego organizmu, „wywąchują” swoją drogę w górę jajowodu, w kierunku jajeczka, największej komórki organizmu.

Każdego miesiąca jajniki kobiety uwalniają jedno jajeczko zawierające jej własny kod genetyczny. Stworzyła te jajeczka, kiedy sama była jeszcze płodem. Od tego czasu są one przechowywane w magazynie przez okres dzieciństwa, dorastania i dorosłości.

Prekoncepcja – dieta, stres, używki
Związek promieniowania mikrofalowego ze sterylizacją i autyzmem

Może minąć do dziesięciu godzin przed faktycznym momentem poczęcia, a matka może być całkowicie nieświadoma tajemniczych wydarzeń rozgrywających się wewnątrz jej brzucha.

I tak zaczyna się moja podróż przez kosmos, mikro-kosmos, planety, asteroidy, molekuły, chromosomy, wirujące konstelacje, wir genetyczny, światy wewnątrz światów, matrioszka wszechświatów pękających w każdym ujęciu.

To nie jest mój głos, tak samo jak nie jest to istota ludzka. To, co widzisz ma dopiero stać się człowiekiem. Nie mogę mówić, myśleć, ani czuć. Znajduję się w próżni, ale przynajmniej jestem. Przeszedłem od „niebytu” do „bytu”. Do tej pory nie było mnie, ale teraz jestem. Obietnica złożona przyszłości przez przeszłość. Początek. Jestem początkiem ciała, stworzonego świata.

Wewnątrz zapłodnionego jajeczka zaczynają się rozwijać plany nowego ludzkiego życia. Kod genetyczny jest przechowywany w wiązkach zwanych chromosomami, po 23 od każdego z rodziców. Każdy mikroskopijny chromosom zawiera ponad 2 metry bardzo mocno skręconego DNA. Wzdłuż podwójnej helisy cząsteczek DNA znajdują się wzory kodów chemicznych, które trzymają klucz do naszej wyjątkowości, naszych genów. Bo to właśnie nasze geny decydują o tym, że stajemy się człowiekiem, a nie ptakiem czy drzewem, a także decydują o tym, jaką dokładnie osobą będziemy.

-Kod genetyczny jest zestawem instrukcji dla komórek, rodzajem podręcznika dającego wskazówki, który mówi im, jak mają rosnąć.

-Nasi rodzice w równym stopniu przyczyniają się do większości naszego składu genetycznego. Ale płeć dziecka zależy od plemnika. Ten plemnik może zawierać dwa typy chromosomu: X dla dziewczynki, lub Y dla chłopca. Chociaż nie byli tego świadomi przez wiele miesięcy w przypadku tych rodziców plemnikiem, który wygrał wyścig był plemnik Y, w związku z czym będą mieli chłopca. Geny, które odziedziczył, przesądziły już o jego wyglądzie, w dużej mierze o jego charakterze, o tym, czy jest uparty, inteligentny, czy ma słuch muzyczny, a nawet o jego podatności na pewne choroby, takie jak rak, schizofrenia czy cukrzyca. Dokładny przebieg jego życia będzie zależał od wielu rzeczy, jego przyjaciół, jego rodziny, całego jego środowiska. Ale już w momencie zapłodnienia wiele z jego przyszłości jest przepowiedziane.

Dr John Money i Teoria Tożsamości Płciowej

Zapłodnione jajeczko kontynuuje swoją podróż, wędrując wzdłuż jajowodu, w kierunku bezpiecznej macicy. Mniej więcej dzień po zapłodnieniu jajeczko dokonuje swojego pierwszego podziału.

-Ten proces podziału jest kontynuowany, gdy zlepek komórek przemieszcza się w dół jajowodu. Po czterech lub pięciu dniach maleńka kulka, zwana teraz blastocystą, rozrosła się do około 100 komórek i zaczyna dzielić się na dwie części. Zewnętrzny pierścień komórek ma stać się łożyskiem, podczas gdy wewnętrzny zlepek stanie się samym zarodkiem. Na tym etapie wszystkie komórki wewnętrzne są identyczne. Dzielą się one bardzo szybko i są znane, jako komórki macierzyste. Mają one niezwykłą zdolność do przekształcania się w dowolny typ komórek, z ponad 200 różnych, i rozrastania się w dowolną część ludzkiego organizmu.

Prawda o komórkach macierzystych – wywiad z dr Theresą Deisher
Szczepionki na bazie linii komórkowych z aborcji a rodzina katolicka. Perspektywa moralna i historyczna. cz.1

-Po siedmiu dniach blastocysta dociera do końca jajowodu i trafia do macicy. To będzie dom przez następne dziewięć miesięcy. Teraz embrion rozpoczyna proces przyjmowania kształtu. Podczas tego procesu zarodek, nie większy od główki szpilki, składa się, tworząc długą rurkę. Górna część rurki stanie się głową, podczas gdy tułów ciała rozciąga się poniżej. Głowa nie wygląda jeszcze jak głowa, ale w 15-stym dniu życia komórki nerwowe zaczynają formować mózg i kręgosłup, odsłonięte i całkowicie niezabezpieczone przez skórę czy kość. Sygnały migoczą w neuronach, a mózg zaczyna się aktywować.

-Wewnątrz jej ciała matka tworzy bezpieczne środowisko dla dziecka, aby mogło rosnąć chronione przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Jak tylko zajdzie w ciążę, w organizmie matki zachodzą drastyczne zmiany. Jej objętość krwi może zwiększyć się o 50%, by poradzić sobie z dodatkowym zapotrzebowaniem na tlen ze strony dziecka w jej łonie. Gdy zarodek zagnieździ się w macicy, zacznie czerpać z krwiobiegu matki wszystko, czego potrzebuje do wzrostu. Jednym z pierwszych rozpoznawalnych narządów, które się formują jest serce. Bez serca nie ma możliwości rozprzestrzeniania się pożywienia i tlenu. Embrion musi rozkwitnąć.

Do tej pory serce było uśpionym zlepkiem komórek mięśniowych, ale po 22 dniach nagle ożywa, gdy jest jeszcze wielkości ziarenka maku.

Jedna komórka spontanicznie się kurczy, wyzwalając reakcję łańcuchową u sąsiednich komórek, do czasu aż wszystkie komórki serca zaczną pulsować.

-Później, gdy układ nerwowy jest bardziej rozwinięty, mózg będzie starannie kontrolował tempo skurczu podtrzymując go tak, by serce biło stabilnym rytmem i pompowało krew przez resztę życia dziecka. Jeśli dożyje ono 75 lat, będzie to 2,75 miliarda uderzeń serca. Niektóre kobiety są już świadome zmian hormonalnych zachodzących w ich wnętrzu i być może zdały sobie sprawę, że są w ciąży bez wykonywania testu. Dla innych ta cienka, niebieska kreska może być pierwszą wskazówką co do dramatycznych zmian, które mają nastąpić w ciągu następnych ośmiu miesięcy. Po czterech tygodniach embrion jest tak duży jak czerwona fasola i rośnie o około jeden milimetr dziennie.

Wraz z sercem, które pompuje teraz substancje odżywcze do całego organizmu, zaczynają rozwijać się inne narządy. Czarne kropki na głowie są zaczątkiem oczu, a wzdłuż ciała tworzą się pączki, które staną się rękami i nogami. Na tym etapie płód nadal nosi ślady naszej ewolucyjnej przeszłości. Kręgosłup rozciąga się poza kości nóg, tworząc ogon. Za uszami znajdują się szczątkowe skrzela. Te relikty będą zanikać w miarę rozwoju płodu, ale w 30-stym dniu życia nawet ekspertowi trudno byłoby stwierdzić na podstawie samego patrzenia, czy ten embrion stanie się człowiekiem, świnią czy małpą człekokształtną. Zaledwie 1,5% naszych genów czyni nas ludźmi. 98,5% naszego DNA dzielimy z szympansami, 3/4 z psami, 1/2 z muszkami owocowymi, a 1/3 z żonkilami.

Po ośmiu tygodniach wzrostu embrion przypomina już bardziej maleńkiego człowieka i staje się znany jako „fetus” (płód), co po łacinie oznacza potomstwo. Osiągnął on kluczowy etap rozwoju, jego łożysko jest już dojrzałe.

Do tej pory embrion był uzależniony od składników odżywczych, które mógł pobierać z pęcherzyka żółtkowego, unoszącego się w powietrzu balonu połączonego z podstawą pępowiny. Ludzki pęcherzyk żółtkowy nie jest podobny do kurzego. Nie zawiera on żółtka, które przechowuje pokarm, ale przez pierwsze kilka tygodni wytwarza składniki odżywcze i komórki krwi dla maleńkiego zarodka. Po osiągnięciu przez embrion dwóch miesięcy pęcherzyk żółtkowy staje się zbędny i kurczy się. Kluczowe zadanie odżywiania i pielęgnowania płodu zostało całkowicie przejęte przez łożysko. Matka i płód mają całkowicie oddzielne zasoby krwi, ale wewnątrz łożyska sieć płodu (bardzo cienkie naczynia krwionośne) sięga głęboko do krwiobiegu matki. Jak korzenie drzewa wysysające składniki odżywcze z gleby, łożysko pobiera wszystko, czego potrzebuje płód z krwi matki (pokarm, tlen, wodę) i wtłacza je do jego krwiobiegu. Łożysko odfiltrowuje również wiele szkodliwych substancji, takich jak wirusy zapalenia wątroby, opryszczki czy polio, które mogą znajdować się we krwi matki, ale nie może zatrzymać wszystkiego. Na przykład alkohol i nikotyna mogą przenikać bezpośrednio do płodu. Wszystko, czego płód nie potrzebuje, wszystkie produkty odpadowe, są odsysane przez łożysko i zostają cofnięte z powrotem do krwiobiegu matki.

-Wiele kobiet doświadcza porannych mdłości we wczesnych miesiącach ciąży, gdy łożysko uwalnia hormony. Jeden z nich, progesteron, jest wydzielany przez cały okres ciąży i zapobiega uwalnianiu przez matkę kolejnych jajeczek. Inne powstrzymują układ odpornościowy matki przed odrzuceniem nieznanego „wyrostka” znajdującego się wewnątrz jej ciała. Żywiąc, chroniąc i kontrolując, łożysko jest centrum dowodzenia ciąży. Matka będzie odczuwała skutki zmian ciążowych wewnątrz swojego organizmu poprzez zmiany dotyczące zmysłu smaku, wahania nastroju, niepokój i mdłości. Jednak teraz zacznie zauważać pierwsze zmiany zewnętrzne. Zacznie przybierać na wadze, będzie bardziej spragniona niż zwykle, a jej serce będzie biło szybciej, ponieważ jej organizm zacznie ciężej pracować. W pierwszych dziesięciu tygodniach życia płód był ukryty przed światem, ale wkrótce matka będzie mogła po raz pierwszy rzucić okiem na tajemnicze wydarzenia, które rozgrywają się wewnątrz jej łona. Pomiędzy 10 a 14 tygodniem kobieta w ciąży zazwyczaj poddaje się pierwszemu badaniu ultrasonograficznemu. Badanie USG zrewolucjonizowało nasze rozumienie procesu rozwoju płodu, jak również naszą opiekę nad kobietami w ciąży.

– A więc tutaj jest twoje dziecko. Teraz dostrzegam niewielką aktywność.

-Profesor Stuart Campbell z Create Health Clinic w Londynie jest jednym z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie położnictwa.

– Widzimy główkę. Dziecko reaguje na dźwięk.

Wszystko nabiera sensu, kiedy dziecko zaczyna się ruszać.

-To pierwsze badanie USG jest również szansą na ustalenie dokładniejszego terminu porodu na podstawie wielkości dziecka, zamiast zgadywania go na podstawie daty ostatniej miesiączki. USG może również wykazać wczesne, ale nie rozstrzygające cechy diagnostyczne wskazujące na wady genetyczne.

– Służy zbadaniu przezierności fałdu karkowego płodu.
– Nie mierzy Pan długości kręgosłupa?
– Nie, to jest badanie w kierunku zespołu Downa. Nie mówi nam na pewno czy dziecko ma zespół Downa czy nie, ale określa czy jesteś w grupie ryzyka.

-Do niedawna nieinwazyjne badania nad rozwojem ludzkiego płodu ograniczały się do analizy martwo urodzonych osobników lub tego, co można było uzyskać z ziarnistych, dwuwymiarowych obrazów otrzymanych w badaniu USG. Obecnie jednak ten obszar badań został zrewolucjonizowany dzięki opracowaniu trójwymiarowego badania USG, a nawet, co bardziej niezwykłe, USG 3D, na którym obraz porusza się w czasie rzeczywistym, znanym pod nazwą USG 4D. Dla położników to narzędzie stało się odpowiednikiem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Szkodliwość USG – 50 chińskich wewnątrzmacicznych badań na ludziach – Jim West

Po raz pierwszy udało się otworzyć okno do wnętrza łona matki i zobaczyć jak dziecko rozwija się na naszych oczach. Te obrazy pokazują niesamowity zakres zachowań, do których zdolny jest nawet bardzo młody płód. Te ujęcia z USG 4D są jednymi z najwcześniejszych, jakie kiedykolwiek wykonano wewnątrz macicy. Ten obraz przedstawia embrion mający zaledwie sześć tygodni. Tutaj widać embrion ośmiotygodniowy, który ma mniej niż trzy centymetry długości i wykonuje pierwsze ruchy. Położnicy mogą bezpośrednio obserwować to, jak rośnie płód, jak się zachowuje, jak reaguje na stymulację, jak jego odruchy pomagają mu przygotować się do narodzin i do przetrwania poza łonem matki. Profesor Campbell, światowej sławy pionier tych nowych badań ultrasonograficznych, jest odpowiedzialny za wykonanie tych niesamowitych zdjęć. Ten obraz pokazuje ziewający 30-tygodniowy płód. A ten pokazuje trzydziestodwutygodniowy płód badający swój nos.

-Badania USG pełnią istotną rolę w przewidywaniu ewentualnych komplikacji w czasie trwania ciąży, ale mają także korzystny wpływ na rozwój więzi między dzieckiem a jego rodzicami.

– Dziecko klęczy. Widzi Pani?
– Tak.

Zobaczenie twarzy dziecka i jej wyrazu, gdy jest ono jeszcze w łonie matki, może być bardzo intensywnym doświadczeniem. Taka wczesne nawiązywanie więzi może być ważnym bodźcem dla rozwoju dziecka po jego urodzeniu, a także dla długotrwałych relacji między dzieckiem a jego rodzicami.

– A tam widzimy rączki. Widzimy jak sięga ręką do twarzy.
-Oprócz sprawdzenia stanu zdrowia dziecka, to USG będzie pierwszą okazją do tego, by powiedzieć czy jesteś w ciąży z jednym dzieckiem, dwoma lub więcej.

-Porody mnogie występują w rodzinach… Jeśli w rodzinie twojej matki zdarzały się bliźnięta dwujajowe, to prawdopodobieństwo, że sama urodzisz bliźnięta jest znacznie większe. Jeśli dwa jajeczka zostaną uwolnione i zapłodnione w tym samym czasie, wówczas bliźnięta będą dwujajowe. W tym przypadku bliźnięta będą rozdzielone w macicy. Będą też miały oddzielne łożyska. Przepływ krwi do każdego z nich jest starannie monitorowany przez cały okres ciąży.

-Kiedy jajeczko dzieli się na dwie części, powstają bliźnięta jednojajowe. W tym przypadku bliźnięta będą znajdować się w tym samym worku owodniowym i będą dzielić łożysko. Bliźnięta jednojajowe wykazują wczesny kontakt w 12-stym tygodniu, a do 14-stego tygodnia dotykają na wzajem swoich rąk, nóg, ciała i ust. Ten stały kontakt w łonie matki jest odzwierciedlony we wczesnym okresie życia. Jest to częściowo odpowiedzialne za niesamowicie bliskie więzi jakie odczuwają bliźnięta przez całe życie. Chociaż dziecko nie będzie mogło chodzić do około 1-ego roku życia, pierwsze kroki stawia już po 11 tygodniach w łonie matki. Te ujęcia z USG 4D pokazują 10 i 11 tygodniowe płody, które kopią i wypychają swoje nogi w tak zwanym odruchu stąpania. Odruch jest wstępnie zaprogramowanym bodźcem biologicznym. Kiedy jego stopy dotknęły podstawy macicy, układ nerwowy wyzwala automatyczną reakcję mięśni w nogach.

-W tym wieku jest tak dużo miejsca w macicy, że płód odbija się i skacze dookoła, używając ścian macicy jak trampoliny. Zdolność chodzenia jest ważną umiejętnością przetrwania. A im więcej płód się porusza, tym silniejszy będzie jego odruch.

W okresie od 6 do 11 tygodnia następuje najbardziej dramatyczna przemiana w czasie całej ciąży – płód przechodzi metamorfozę od bytu w kształcie “fasolki” w człowieka. Urósł on prawie pięciokrotnie w szaleńczym pięciotygodniowym zrywie. Ponad 200 różnych typów komórek zostało wytworzonych i umieszczonych we właściwym miejscu. Mięśnie i nerwy drgają. Mamy wątrobę, dwie nerki i żołądek wielkości ziarnka ryżu. W początkowym okresie rozwoju płody męskie i żeńskie mają identyczne narządy płciowe. Obie płcie posiadają wypukłość, która u chłopców stanie się penisem, a u dziewczynek łechtaczką. W 12-stym tygodniu jedyną różnicą jest to, że wystają one pod różnymi kątami. Patrząc na USG, ekspert może zgadywać płeć dziecka na podstawie tego kąta, ale minie jeszcze kilka tygodni, zanim pojawi się wyraźna różnica między męskimi i żeńskimi genitaliami. Jednak w każdym przypadku narządy płciowe będą już ciężko pracować. Jądra chłopca będą zajęte produkcją testosteronu. A zanim urodzi się dziewczynka, jej jajniki zdążą wytworzyć zapas jajeczek na całe życie. W tym momencie, po 12 tygodniach, płód wchodzi w drugi trymestr, środkowe trzy miesiące ciąży. Nadal ma on mniej niż 10 centymetrów długości, ale po osiągnięciu swojego podstawowego kształtu i z dojrzałym łożyskiem jest teraz mniej narażony na ryzyko poronienia. Tylko 50% zapłodnionych jajeczek przeżywa całą ciążę. Zaburzenia równowagi w układzie odpornościowym, stres, nawet to, że matka wcześniej urodziła chłopca, wszystkie te czynniki mogą zwiększyć ryzyko.

Odporność niemowląt z dr Suzanne Humphries i Hilary Butler.

-Od 16-stego tygodnia, kiedy mózg rozszerza swój zasięg, płód zaczyna ćwiczyć szeroki zakres skomplikowanych ruchów. Jest teraz o wiele bardziej ruchliwy. Mięśnie się napinają, palce u rąk i nóg są oddzielone i wyraźnie widoczne, a kości twardnieją.

-Dłonie rozwijają się wcześniej niż stopy. Może to być spowodowane tym, że dłonie będą używane jako pierwsze, gdy dziecko się urodzi.

-Płód zaczyna rozwijać świadomość przestrzeni wokół siebie. Nazywa się to propriocepcją. To nieświadome poczucie ciała i przestrzeni pomaga nam w interakcji z naszym otoczeniem. Pobieramy informacje za pomocą różnych czujników: oczu, uszu, nosa i kończyn przez co budujemy pojmowanie świata zewnętrznego. Gdy dorastamy nie doceniamy zdolności do koordynowania naszych ruchów, do stania bez przewracania się, do biegania, skakania i turlania się z górki. Rozumiemy to, gdzie znajduje się nasze ciało i co robi. Zostało to rozwinięte i udoskonalone w ciągu naszego wczesnego życia dzięki niezmiennemu systemowi otrzymywania informacji zwrotnej. Ta świadomość i kontrola jest czymś, co rozwijamy od czasu, gdy byliśmy w łonie matki. Zmysły nieustannie wysyłają informację zwrotną do mózgu, dzięki czemu ruch może być dopracowany i stopniowo udoskonalony.

-Po nieco ponad czterech miesiącach ciąży matka może po raz pierwszy zdać sobie sprawę z ruchów swojego rosnącego dziecka. Chociaż płód był aktywny już od dłuższego czasu to dopiero teraz jego ruchy są na tyle silne, że matka może je poczuć. Kobiety, które już wcześniej były w ciąży, będą bardziej wyczulone na to lekkie trzepotanie i być może wstaną z łóżka, kiedy dziecko będzie miało zaledwie 15 tygodni. Oczy znajdują się teraz w prawidłowej pozycji. Ogólnie uważa się, że pozostają zamknięte do 24 tygodnia. Jednak USG 4D wykazało, że niektóre dzieci otwierają oczy już w 18-stym tygodniu. Oczywiście jest ciemno, więc nie ma nic do zobaczenia. Jednak nawet gdyby w łonie matki było źródło światła to nie zdałoby się to na nic, ponieważ oczy nie działają na tak wczesnym etapie. To tylko pierwsze oznaki odruchu mrugania.

-Po sześciu miesiącach ciąży, pod koniec drugiego trymestru, wszystko się rozwinęło i funkcjonuje tak, jak u w pełni rozwiniętego dziecka. Wszystko jest na miejscu, tylko bardzo małe i niedojrzałe. W następnej fazie dziecko rozpocznie jedno z najbardziej dramatycznych wyzwań swojego czasu w łonie matki, rozwój zmysłów.

-Płód ma już sześć miesięcy i osiągnął ważny kamień milowy. Choć jest nieco dłuższy niż dłoń jego ojca to jest możliwe, że mógłby przeżyć poza kołyską łona matki.

-Każde dziecko, które urodziło się przedwcześnie jest narażone na zwiększone ryzyko uszkodzenia mózgu. Dużym problemem są płuca, które w tym delikatnym wieku ledwo są w stanie przyjąć wystarczającą ilość tlenu do krwiobiegu, aby utrzymać dziecko przy życiu. W Wielkiej Brytanii zdolność do przeżycia poza łonem matki wpływa również na ograniczenia wiekowe dotyczące aborcji. Obecnie aborcja może być przeprowadzona do 24 tygodnia życia płodu.

Niemy Krzyk [Lektor PL]

PROCEDURY ABORCYJNE: Odkrywanie tego czym jest ten wybór – napisy PL

 

-Dla większości dzieci, kiedy wchodzą w trzeci trymestr, nadszedł czas, aby przybrać trochę na wadze i nauczyć się, jak poruszać swoim ciałem. Matka staje się coraz bardziej świadoma ruchów wykonywanych przez dziecko. Jej brzuch będzie rósł. Prawdopodobnie czuje się teraz lepiej niż kiedykolwiek w czasie ciąży. Ma teraz najwięcej energii i jest najbardziej aktywna. Od 24 tygodnia płód kończy jeden z najbardziej ekscytujących i dramatycznych okresów rozwoju, kiedy to jego zmysły zaczynają budzić się do życia. Teraz dojrzewają oczy, uszy, nos, kubki smakowe i nerwy reagujące na dotyk. Przez całe życie będą one jego kluczem do świata. Pozwolą mu one na rozwinięcie poczucia własnego ja, na interakcję z innymi, na odkrywanie i uczenie się. Podczas pobytu w łonie matki usta i drogi nosowe płodu są wypełnione płynem owodniowym. Silne smaki pochodzące z pokarmu matki z łatwością przenikają przez łożysko do krwiobiegu dziecka, a następnie przedostają się do płynu owodniowego, dzięki czemu dziecko może wcześnie poznać smak i zapach kuchni matki.

Skan 4D - Życie przed narodzinami - w łonie matki

-Jednym z powodów posiadania tak rozwiniętego zmysłu smaku i zapachu jeszcze w łonie matki jest pomoc w rozpoczęciu karmienia piersią, kiedy dziecko się urodzi. Podobnie jak płyn owodniowy, mleko matki będzie zawierało wybór smaków i zapachów pochodzących z pokarmu matki. Tak więc jeśli dziecko jest już zaznajomione z tymi smakami i lubi ich smak, zachęci go to do przylgnięcia do sutka matki i rozpoczęcia karmienia. Ten obraz z USG 4D pokazuje 24 tygodniowy płód otwierający i zamykający oczy. Chociaż oczy są w pełni ukształtowane w połowie ciąży, widzenie jest jedynym zmysłem, którego płód nie może doświadczyć aż do narodzin. W łonie matki jest zbyt ciemno. Istnieje możliwość, że jakieś bardzo jasne światło może przeniknąć do macicy, na przykład bezpośrednie światło słoneczne, i płód może być w stanie wykryć słaby blask. Jednak ściana macicy jest tak gruba, ukryta pod warstwą skóry i tłuszczu, że przez większość czasu płód rozwija się w całkowitej ciemności.

-W 25 tygodniu oczy są tak złożone, że nawet rzęsy zdążyły wyrosnąć. Jednak jest jeden szczegół, który może nie być w pełni rozwinięty, niezależnie od tego ile czasu płód spędza w łonie matki, a mianowicie kolor oczu. Niektóre pigmenty potrzebują światła, aby prawidłowo się uformować. Oczy dziecka mogą zmienić kolor w ciągu pierwszych miesięcy życia. Dzieci pochodzenia azjatyckiego lub afrykańskiego zwykle rodzą się z brązowymi lub ciemnoszarymi oczami, które dojrzewają do głębokiego brązu lub czerni. Dziecko rasy kaukaskiej prawie zawsze będzie miało niebieskie oczy w łonie matki, nawet jeśli ich przeznaczeniem jest stać się zielonymi lub brązowymi. Prawdopodobnie najbardziej rozwiniętym ze wszystkich zmysłów płodu jest słuch.

Płód może być całkowicie otoczony płynem owodniowym, ale ponieważ dźwięk przemieszcza się przez płyn około cztery razy szybciej niż w powietrzu, ma on wiele do usłyszenia. Kakofonia chlupotów, uderzeń i burknięć oznacza przemieszczanie się pokarmu, krwi i powietrza do środka i na zewnątrz, przez labirynt arterii i przewodów, zaledwie kilka centymetrów od uszu dziecka. Płód może również słyszeć odgłosy ze świata zewnętrznego: rozmowy, głośne dźwięki i muzykę, przefiltrowane i zniekształcone przez brzuch matki. Wyższe dźwięki będą najbardziej stłumione przez warstwy skóry i tłuszczu. Tylko niższe, nuty basowe utworu muzycznego będą miały dużą siłę przebicia. Samogłoski są na ogół niższe niż spółgłoski jeżeli chodzi o tonację, więc płód będzie słyszał tylko melodię mowy, bez uderzeń spółgłosek.

-Dźwięk głosu matki jest inny niż jakikolwiek inny, ponieważ przenika bezpośrednio przez płyny ciała. To może pomóc dziecku rozwinąć zupełnie inny rodzaj relacji z matką niż z kimkolwiek innym. Przez ostatnie kilka miesięcy, odkąd płód miał około 16-stu tygodni, badał on odczuwanie swojego ograniczonego świata. Jego zmysł dotyku jest już tak rozwinięty, że reaguje na dotykanie brzucha matki.

-Wraz z rozwojem dotyku przychodzi zdolność do odczuwania bólu. Podczas badania ultrasonograficznego czasami konieczne jest manewrowanie płodem w celu uzyskania lepszej pozycji do wykonania badania. Profesor Campbell widział grymasy na twarzach płodów i jak krzywiły się, kiedy manipulował nimi przez brzuch matki.

-Podczas ostatniego trymestru płód musi przygotować się do życia poza swoim wygodnym kokonem. Oprócz tego, że musi być wytrzymały fizycznie, musi również nauczyć się jak się zachowywać. Wiele sztuczek i umiejętności, których będzie używał na zewnątrz, to wrodzone odruchy, które może doskonalić w łonie matki. Niektóre z nich, jak ssanie, oddychanie, połykanie, są niezbędne do przeżycia. Inne są bardziej zaskakujące w swoim pochodzeniu. Na nagły dźwięk może zareagować odruchem obejmowania (odruch Moro). Odruch obejmowania powstał w czasach, kiedy byliśmy bardziej narażeni na ryzyko bycia zjedzonym. Nagły hałas lub dotyk ze strony drapieżnika wyzwoli ten odruch i spowoduje, że ramiona rozłożą się na boki, co może być próbą samoobrony. W czasie tego trymestru, płód będzie połykał do pół litra płynu owodniowego dziennie. Pomoże to rozwinąć się jego układowi pokarmowemu, ale głównym celem tego procesu jest ćwiczenie połykania, by być gotowym na narodziny.

-Od momentu przecięcia pępowiny będzie on musiał doskonalić sztukę przenoszenia pokarmu z ust do żołądka. Obok połykania, jednym z najważniejszych odruchów, które należy doskonalić przed narodzinami, jest ssanie. Wszystko co przypomina rozmiar sutka, co zbliża się do jego ust, wywoła próby wyzwolenia odruchu ssania.

-W 26-stym tygodniu płód mierzy 25 centymetrów, od czubka głowy do stóp. W trzecim trymestrze ciąży, kiedy zbliża się czas narodzin, płód potroi swoją wagę i podwoi długość. Nadal będzie następował gwałtowny rozwój mózgu i układu nerwowego, a płód będzie tworzył swoje pierwsze wspomnienia. W 26-stym tygodniu może istnieć już możliwość usłyszenia bicia serca płodu poprzez przyłożenie ucha do brzucha matki. Serce płodu bije około dwa razy szybciej niż serce matki. Monitorowanie bicia serca dziecka daje dobre wskazówki na temat jego ogólnego stanu. Na tętno i ciśnienie krwi matki bezpośredni wpływ ma jej stan emocjonalny, a jej nastrój może być przekazywany dziecku.

-Jeśli jest spokojna, serce matki zwalnia, a ciśnienie krwi spada. Jeśli jest spięta i zestresowana, jej serce będzie biło szybciej, a ciśnienie krwi wzrośnie. Mimo że płód ma własne, oddzielne źródło krwi, te wzrosty tętna i ciśnienia krwi są łatwo przenoszone przez łożysko i mają bezpośredni wpływ na dziecko. Przeniknięcie efektów zajmuję chwilę. Jednak, gdy matka dochodzi do siebie po wpływie jaki wywarł na nią stres, a jej tętno wraca do normy, wówczas serce dziecka zaczyna galopować co jest fizjologicznym skutkiem stresu, który przeniknął przez łożysko. W krótkim okresie czasu stres u matki może doprowadzić do niskiej wagi urodzeniowej lub przedwczesnego porodu. Jest również możliwe, że przedłużający się niepokój i stres u matki może być przekazywany dalej, tworząc u dziecka tendencję do stresowania się, czyniąc bardziej prawdopodobnym to, że może rozwinąć przewlekłe problemy zdrowotne takie jak choroby serca, cukrzycę będąc osobą dorosłą. To może nawet mieć szkodliwy wpływ na rozwój psychiczny dziecka w pierwszych latach jego życia.

-Do tej pory matka będzie czuła, że jej dziecko porusza się każdego dnia. Zazwyczaj będą to kopnięcia lub parcie płodu, ale czasami może ona poczuć regularne skurcze czkawki swojego dziecka. Dlaczego mamy czkawkę pozostaje tajemnicą. Istnieje teoria, która mówi, że jest to odruch pomagający noworodkowi przylgnąć do sutka matki. Czkawka to mimowolne, nagłe skurcze przepony. Skurcz czkawki u płodu jest na tyle silny, że można go poczuć, ale ponieważ płód żyje w płynie, nie słychać dźwięku czkawki. Ostatnim z głównych narządów, które się formują, są płuca. Przed narodzinami nie służą niczemu. Przez łożysko płód otrzymuje cały potrzebny mu tlen z krwi matki. Wewnątrz płuc rozgałęziona sieć kanalików wypełniona jest płynem owodniowym, a maleńkie pęcherzyki płucne, które pobierają tlen, pozostają zamknięte przez cały czas pobytu dziecka w łonie matki. Jednak płód nadal wykonuje ruchy oddechowe za pomocą swoich wypełnionych płynem płuc. Pomaga to przeponie i mięśniom klatki piersiowej ćwiczyć gotowość do rozszerzenia się i wypełnienia płuc powietrzem w momencie narodzin dziecka.

-W 28 tygodniu za dzieckiem jest już ponad dwie trzecie czasu spędzonego w łonie matki. Szybko przybiera na wadze, ponieważ pod jego skórą odkłada się warstwa tłuszczu. Jego zmysły tętnią życiem, ale w ciągu następnych czterech tygodni jego układ nerwowy stanie się tak zaawansowany jak u noworodka. Staje się coraz bardziej świadomy otaczającego go świata. Jego mózg dojrzał na tyle, by podtrzymywać świadomość i po raz pierwszy zaczyna tworzyć pamięć. Podczas jednego z eksperymentów dotyczącego pamięci płodu matki zostały poproszone o powtarzanie rymowanki każdego dnia, w czasie ostatniego miesiąca ciąży. Pod koniec eksperymentu tętno płodu zwalniało, gdy usłyszał tę samą rymowankę. Z drugiej strony, nowa, nieznana rymowanka, nie wywoływała żadnej reakcji. Był to dowód na to, że pamięć długotrwała działa jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzaj muzyki słuchanej przez rodziców może zmienić nastrój dziecka. Szybka muzyka będzie je stymulować i pobudzać. Muzyka, która jest najbliższa naturalnym dźwiękom i rytmom głosu, taka jak muzyka klasyczna lub chóralna, będzie miała uspokajający, wyciszający efekt.

-W 33 tygodniu płód może rozpoznawać poszczególne rodzaje muzyki, a nawet cofa się do nich w czasie. Gdzie kiedyś wydawało się, że rozwój umysłowy dziecka zaczyna się w momencie narodzin, teraz okazuje się, że narodziny mogą być stosunkowo mało znaczącym wydarzeniem w kategoriach rozwoju. Jest bardzo mała różnica między mózgiem noworodka a mózgiem 32-tygodniowego płodu. Być może po urodzeniu będzie musiał się sam wspierać, ale jeśli chodzi o proces myślenia, uczenia się i zapamiętywania, to będzie już ciężko pracował przez ostatnie trzy miesiące.

-Ostatnia faza ciąży jest wymagająca dla matki. Wiele kobiet czuje się niekomfortowo podczas ostatnich kilku miesięcy. Ciężar dziecka, nacisk na kręgosłup i walka o przestrzeń mogą powodować bóle pleców i nóg. Kobieta może odczuwać niepokój związany z porodem i prawdopodobnie będzie miała zadyszkę, ponieważ jej płuca walczą o wchłonięcie 20% więcej tlenu niż normalnie. Podczas tego etapu dzieci spędzają około 90% czasu śpiąc. A kiedy śpią, nic ich nie obudzi.

-Jedną z rzeczy ujawnionych przez USG 4D jest fakt, że niemowlęta mają REM, fazę snu zwaną Rapid Eye Movement, w której następują gwałtowne ruchy gałek ocznych za powiekami. Jak wiemy, w późniejszym życiu jest to oznaka śnienia. To delikatne drganie oka może być znakiem, że płód, który ma jeszcze miesiąc do narodzin, już śni. W dorosłym życiu sen odgrywa istotną rolę w związku z nadaniem sensu otaczającym nas wydarzeniom i opracowaniem strategii radzenia sobie ze światem. U płodu śnienie, choćby były to najprostsze sny, może być kluczowym procesem, który stymuluje mózg do wzrostu i rozwoju.

-W każdej minucie u dziecka powstaje dwa i pół miliona komórek nerwowych. A teraz, po ośmiu miesiącach, jego mózg jest wypełniony ponad stu miliardami neuronów o stu bilionach połączeń, czyli tylu, ile jest gwiazd w naszej galaktyce. Mózg i głowa dziecka urosły tak duże jak to tylko możliwe w łonie matki i nadal są w stanie przecisnąć się przez jej miednicę. W miarę jak przybiera na wadze, pobiera więcej zasobów niż ona mogłaby mu zapewnić. Przyszedł czas na to, żeby się wydostać. Odliczanie trwa. Nie da się dokładnie określić, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Tylko 5% dzieci rodzi się w terminie. Większość pojawi się w dowolnym momencie, dwa tygodnie przed lub po terminie. Matka wciąż zgaduje i czeka na znaki.

-Nikt nie wie co dokładnie inicjuje poród, ale to płuca dziecka wraz z łożyskiem są kluczem do jego rozpoczęcia. Kiedy płuca są dojrzałe wydzielają do płynu owodniowego białko, które zmienia produkcję hormonów przez łożysko. Spowalnia ono uwalnianie progesteronu i wyzwala uwalnianie nowego hormonu, oksytocyny, która uruchamia skurcze macicy i rozpoczyna się poród. Oksytocyna tłumi też pamięć i może odgrywać rolę w pomaganiu kobietom zapomnieć o bólu porodowym i nawiązać więź z ich nowymi dziećmi. Podczas pierwszego etapu porodu główka dziecka jest zamknięta w dolnej części macicy i opiera się na szyjce macicy, która stanowi barierę pomiędzy macicą a pochwą. Ostatnią rzeczą, która przeszła przez szyjkę macicy, był maleńki plemnik 38 tygodni temu. Teraz musi się ona rozciągnąć na szerokość 10 centymetrów, aby mogła przez nią przejść główka dziecka, największa część jego ciała.

Liz Chalmers: Proste wytłumaczenie jak wygląda poród

-Dla matki ból porodowy może zostać złagodzony jeśli będzie rodzić na stojąco, siedząco lub w kucki, a nie leżąc na plecach. Może to również przyspieszyć pierwszy etap porodu i zmniejszyć prawdopodobieństwo interwencji medycznej lub cesarskiego cięcia. Poród jest również bolesny i stresujący dla dziecka. Zgniatanie pępowiny może łatwo doprowadzić do zmniejszenia dopływu tlenu. Aby pomóc dziecku poradzić sobie z tym problemem, jego organizm uwalnia duże ilości adrenaliny, aby jego serce pompowało krew wystarczająco szybko. Adrenalina pomaga również przygotować płuca do pracy, jaką mają wykonywać przez całe życie. Kiedy szyjka macicy jest już całkowicie otwarta rozpoczyna się druga faza porodu, właściwy poród. Z każdym skurczem macicy dziecko jest przepychane dalej przez szyjkę macicy i pochwę, aż w końcu jego główka jest widoczna. Skurcze następują teraz w odstępach zaledwie kilku minut. Po każdym z nich położna zachęca matkę, aby mocno parła, co pomoże jej wypchnąć dziecko.

– Proszę przeć. Cudownie.
– Jeszcze raz. Wspaniale.
– Proszę nie przestawać. Jeszcze trochę. Jeszcze trochę.
– Świetnie.
– Proszę oddychać. Proszę teraz oddychać. Dobra dziewczynka.
– Główka dziecka.
– Przy następnym skurczu dziecko wyjdzie na zewnątrz, dobrze?
– Masz skurcz, kochana?
– Ok, kochana. Proszę mocno przeć.
– Świetnie.
– Wychodzimy.
– No i jesteś.
– Dzień dobry.

-Jak tylko dziecko zostanie wydane na świat jego płuca zostają pozbawione płynu, a powietrze wdziera się do środka, rozszerzając pęcherzyki płucne. I instynktownie zaczynają pobierać tlen, aby utrzymać dziecko przy życiu. Wszystkie jego podstawowe układy pracują teraz niezależnie, a pępowina zostanie przecięta.

– Dokładnie pomiędzy.
– No i już.
-Łożysko jest teraz zbędne.

W trzeciej fazie porodu oddziela się ono od ściany macicy i podąża za dzieckiem przez pochwę. Po dziewięciu miesiącach mozolnego rozwoju w łonie matki, dziecko w końcu staje twarzą w twarz z matką. Uśmiech, który widzieliśmy w łonie matki teraz zniknął, jako że dziecko zostaje rzucone w hałaśliwy, jasny świat i po raz pierwszy zaczyna odczuwać nieprzyjemne doznania, takie jak zimno i głód. Uśmiechnie się ponownie dopiero w wieku co najmniej czterech tygodni. Każdego roku, na całym świecie, około 130 milionów kobiet przechodzi przez skomplikowany cykl ciąży i porodu. Nasze coraz bardziej rozbudowane rozumienie tego procesu radykalnie zmniejszyło ryzyko. Jak na ironię, to właśnie jedna rzecz, która umożliwia nam to zrozumienie, nasze duże mózgi, jest w głównej mierze odpowiedzialna za trudności związane z ludzkim porodem.

Większość ssaków z mniejszymi mózgami i głowami ma o wiele łatwiejszy czas podczas wydawania na świat swojego potomstwa. Ich niemowlęta są również bardziej zaawansowane niż nasze bezradne dzieci. Często, zaraz po urodzeniu, potrafią chodzić, żywić się i uciekać przed drapieżnikami. Aby ludzkie dziecko było tak zaawansowane jeżeli chodzi o rozwój jego matka musiałaby być w trwającej 21 miesięcy ciąży, a potem urodzić malucha. Po dziewięciu miesiącach spędzonych w kokonie ten mały chłopiec jest teraz zdany na siebie. Jego rodzice będą go karmić i ogrzewać, ale po raz pierwszy jego ciało musi samo utrzymać się przy życiu. Jego narodziny oznaczają początek jego podróży po świecie. Jednak już podczas swojej dziewięciomiesięcznej odysei w łonie matki przebył niesamowitą drogę.

-Czym jest zapłodnione jajeczko? W którym momencie dochodzi do podziału komórki? W którym momencie zaczął działać mózg? W którym momencie serce wpompowało życie? W którym momencie rozpoczyna się życie, płuca zostają napompowane? W którym momencie (…) Czy to jest ten moment? W końcu do prawdziwego świata. Jednak może zapytać czy do bardziej prawdziwego niż ten, który opuścił. Ale to nie są myśli dziecka. To nie jest jego głos, tylko mój. On jeszcze nie odnalazł swojego. On, który przeszedł z niebytu w byt. Teraz przygotowuje się na to, że będzie. Tajemnica, cud, sprężyna, która dopiero ma się rozprostować. Noworodek – dar jego ojca i matki dla świata.

Witamina K po porodzie
Zagrożenia związane z zastrzykiem witaminą K dla noworodka i proste rozwiązanie – Joette Calabrese

 

Życie przed narodzinami – w łonie matki [napisy PL]

%d bloggers like this: