Prekoncepcja to wszystko to, co jest związane ze zdrowotnym przygotowaniem do poczęcia. Dotyczy to zarówno kwestii fizycznych jak i psychicznych.

Dbałość o kondycję fizyczną przed poczęciem dziecka istotna jest nie tylko w przypadku matki, ale również i ojca.

Weston Price, kanadyjski stomatolog

Weston Price

 

W 1930 roku Weston Price, kanadyjski stomatolog zauważył, że niektóre szczepy indiańskie praktykują tradycję przygotowywania zarówno kobiet jak i mężczyzn do życia rodzinnego poprzez okres odpowiedniej diety poprzedzającej dzień zawarcia związku małżeńskiego.

Prekoncepcja

Obecnie wielu lekarzy zaleca również przyszłym rodzicom 6-miesięczne przygotowanie polegające na wprowadzeniu odpowiedniej diety, likwidacji szkodliwych nawyków i ich pozostałości, właściwym stanie psychicznym, detoksykacji organizmu, przeprowadzeniu odpowiednich badań itd.

Natura jest nieubłagana jeśli chodzi o pewne zasady. W okresie głodu np. zwiększała się liczba dzieci narodzonych z problemami i wadami wrodzonymi będącymi prawdopodobnie efektem niedożywienia rodziców.

Biochemik W. Price zwraca uwagę na zależność między zarzuceniem zdrowych tradycyjnych nawyków żywieniowych a pomnożeniem liczby słabszych fizycznie bądź napiętnowanych wadami wrodzonymi noworodków.

Niechlubnym tego przykładem jest cywilizacja europejska (w powiązaniu z nowoczesnym przemysłem żywnościowym), w której te zmiany dostrzegalne są wyraźnie z pokolenia na pokolenie.

Frances Pottenger

Inny naukowiec, Frances Pottenger zwrócił uwagę na fakt, że, aby dać życie zdrowemu w 100% dziecku niezbędnych jest kilka pokoleń zdrowo odżywiających się przodków.

Sporadycznie, złe odżywianie się może być przyczyną niepłodności zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W tej sytuacji, jeśli nawet dojdzie do poczęcia, organizm dziecka często nie kształtuje się tak jak powinien i w efekcie dochodzi do poronienia bądź rodzi się dziecko z poważnymi defektami. Jednym z przykładów jest choćby niedobór kwasu foliowego w organizmie matki. Dlatego obecnie zaleca się kobietom planującym ciążę przyjmowanie 400mkg kwasu foliowego przez ok 3 miesiące poprzedzające poczęcie.

Mężczyznom również zaleca się odpowiednią dietę: witaminę C, B12 i E jak również cynk, magnez i selen decydują nie tylko o sukcesie poczęcia, ale również o zdrowiu przyszłego potomka.

Używki i leki

W latach 60-tych na pytanie czy kobieta w ciąży powinna ograniczyć palenie, lekarz odpowiadał, że nie ma takiej potrzeby. Obecnie stanowisko dotyczące używek zawierających nikotynę, kofeinę i alkohol uległo radykalnej zmianie. Obecnie nie ma wątpliwości, że ich obecność w organizmie nawet na pewien czas przed poczęciem nie jest tu bez znaczenia dla zdrowia dziecka.

* Niekorzystny wpływ palenia na płodność jak również przebieg ciąży i zdrowie dziecka jest obecnie szeroko omawiany. Pomimo to, poniżej 1/3 kobiet i mężczyzn w wieku produkcyjnym aktywnie pali.

Współczesne badania wskazują na fakt, że paląca kobieta naraża na niebezpieczeństwo swoje nie poczęte jeszcze dziecko. W wyniku obecności nikotyny w organizmie następuje uszkodzenie jajeczek, jajowodów i pozostałych narządów rodnych. Komórki rakowe i substancje mające zdolności mutacyjne zawarte w tytoniu są w stanie uszkodzić spermę mężczyzny. Niektóre badania wykazały, że jeśli zmutowany plemnik zapłodni jajeczko, płód będzie narażony na poważne uszkodzenia.

* Wizerunek pary popijającej wino w celu wprowadzenia się w odpowiedni nastrój zanim przystąpią do poczęcia dziecka odchodzi już do przeszłości. Choć na temat negatywnego wpływu alkoholu w okresie prekoncepcji nie wiadomo aż tyle co na temat jego szkodliwości w czasie ciąży to nie da się ukryć, że to niebezpieczeństwo istnieje.

Przykładem może być choćby likier, który paraliżuje system obronny, zaburza pracę wątroby i bezpośrednio powoduje niedożywienie. Naukowcy ostrzegają, że nawet mała konsumpcja likieru może być przyczyną uszkodzeń jak również zaburzeń psycho-fizycznych u dziecka.

Prekoncepcja - narkotyki

* O szkodliwym wpływie narkotyków napisano już wiele opracowań. Mogą one zarówno być przyczyną niepłodności jak i wielu deformacji i problemów u poczętego dziecka.

* Jeśli chodzi o kofeinę, opinie są nadal sprzeczne, ale coraz więcej położników przestrzega przed jej spożywaniem podczas ciąży – szczególnie w dużych ilościach. Coraz częściej zaleca się również wyeliminowanie jej z diety parom planującym poczęcie. Badania laboratoryjne wykazały wielokrotnie jej szkodliwy wpływ na rozwój szkieletu i budowę płuc u płodów gryzoni.

Nie ulega wątpliwości fakt, że kobiety pijące regularnie kawę mają większe problemy z niepłodnością niż inne.

Prekoncepcja - stres

Stres jest czynnikiem, który ma swoje powiązania z wieloma chorobami – od zwykłego przeziębienia poczynając a na zawałach serca kończąc. Potrafi on zagrozić zdrowiu bardziej niż niedożywienie.

Jego negatywny wpływ odnotowano również w odniesieniu do płodności i jakości plemników i jajeczek u mężczyzn i kobiet. Dlatego stan psychiczny przyszłych rodziców jest tak istotny przed poczęciem.

Nie bez znaczenia jest tu również nastawienie do samej ciąży i przyszłego dziecka.

Badania przeprowadzone w Czechosłowacji wykazały, że dzieci matek, które poprosiły o aborcję lecz nie uzyskały na nią zgody wzrastały z większymi problemami psychologicznymi niż dzieci planowane, chciane i wyczekiwane przez rodziców.

Źródło: Prekoncepcja- dieta, stres, uzywki

 

Zobacz na: Odżywianie vs Oczyszczanie organizmu – dr Nathasha Campbell McBride
Brudne sekrety przemysłu spożywczego – Sally Fallon Morell
Wielka debata o jodzie – Sally Fallon Morell
Odporność niemowląt z dr Suzanne Humphries i Hilary Butler

Hilary Butler, autorka artykułu Różyczka u niemowląt i kobiet w ciąży przytacza argument, że wirusy „eliminują witaminę A z organizmu”. Dotyczy to nie tylko wirusa różyczki, ale także pierwotniaka, To­xoplasma gondii, HIV, cytomegalowirusa i innych. Połączenie wad wrodzonych wynika z faktu, że pod­czas pierwszych tygodni ciąży, kiedy formowane jest dziecko, następuje bardzo szybki podział komórek. Witamina A jest kluczowym elementem prawidłowego podziału komórek i jeżeli matka zarazi się wiru­sem, to organizm używa witaminy A do walki z infekcją, a wzrost dziecka zostaje wstrzymany, gdyż jest niewystarczająca ilość potrzebnych materiałów budulcowych. – Rola witaminy A w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu – Sally Fallon Moreli i dr Thomas S. Cowan

Dr Weston Price w poszukiwaniu zdrowia – napisy PL

 

 

%d bloggers like this: