Zagrożenia związane z witaminą K dla noworodka i proste rozwiązanie – Joette Calabrese

Zagrożenia związane z witaminą K dla noworodka i proste rozwiązanie – Joette Calabrese

Joette Calabrese

 

Cofając się do lat 80 –tych XX wieku kiedy rodziłam moje pierwsze dziecko, nie lada wyzwaniem było znaleźć lekarza, który zgodziłby się na rodzaj doświadczenia którego chciałam dokonać.

Mój pomysł na poród był taki, że to ja wykonałabym całą pracę rodząc całkowicie samodzielnie bez żadnej pomocy, a położna lub lekarz stali by sobie gdzieś z boku na wypadek gdyby rzeczywiście byli mi potrzebni. Bez stosowania żadnych medykamentów. Bez procedur. Bez wtrącania się w przebieg porodu.

Zrobiłam wszystko co w mojej mocy aby tak się stało.

Jednak kilka chwil przed urodzeniem naszego pierwszego dziecka wywiązała się energiczna dyskusja z personelem oddziału położnictwa i ginekologii podczas gdy dziecko przechodziło przez kanał rodny.

Możesz wiedzieć o przejściu przez kanał rodny, że jest to część porodu co do którego zastanawiasz się czy dasz radę, ponieważ jest to najtrudniejszy i najbardziej bolesny etap porodu. Moje przekształciło się w dyskusję z personelem szpitala, wielkie dzięki.

„Dlaczego nie chcesz zastrzyku z witaminą K dla twojego dziecka?” – pielęgniarki i lekarz maglowali mnie bezlitośnie.

Przyznaję, że nie mam zbyt wielkiego zaufania do szpitali i ich procedur. Nie chodzi o to iż myślę, że ludzie tam pracujący to łajdacy; po prostu nie ufam wymiernej ilości badań medycznych oraz praktykach na nich opartych.

„Szacuje się, że tylko od 10 do 20 % wszystkich procedur medycznych, obecnie stosowanych w praktykach lekarskich, okazało się skuteczne w badaniach z grupą kontrolną.” – str 7, Dr Kerr L. White, Assessing the Efficacy and Safety of Medical Technologies. Sierpień 1978. Office of Technology Assessment (OTA) https://www.princeton.edu/~ota/disk3/1978/7805/7805.PDF

„Szacuje się, że tylko od 10 do 20 % wszystkich procedur medycznych, obecnie stosowanych w praktykach lekarskich, okazało się skuteczne w badaniach z grupą kontrolną.”

„Tylko około 15% interwencji medycznych jest poparte solidnymi dowodami… Po części dlatego, bo tylko 1% artykułów w czasopismach medycznych jest faktycznie naukowych i częściowo dlatego, bo wiele kuracji w ogóle nie zostało sprawdzonych.” – Where is the wisdom…? Dr Richard Smith, Redaktor, BMJ. 1991 Oct 5; 303(6806): 798–799.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1671173/pdf/bmj00147-0006.pdf

Zagrożenia związane z witaminą K dla noworodka

W mojej opinii, ze wszystkich interwencji medycznych, zastrzyk z witaminą K był jedną z najbardziej niepotrzebnych, szczególnie biorąc pod uwagę pracę domową którą odrobiłam.

Witamina K 1

Czego się nauczyłam

Jak zwykle, argumenty przemawiające za podawaniem zastrzyków z witaminą K noworodkom jak i te które przemawiają przeciw, wykluczają się. W przeciwieństwie do większości medycznych sporów, po lekturze argumentów przedstawionych przez obie strony, będziesz zastanawiał się jak nauki medyczne można nazwać naukowymi.

Powód przemawiający za podawaniem witaminy K po narodzinach jest taki, że jej niski poziom jest obwiniany za wewnętrzne krwawienie mózgu noworodka w wyniku urazu podczas porodu, szczególnie w przypadku porodu kleszczowego.

[Poród kleszczowy – jest stosowany podczas komplikacji przy porodzie, np. gdy dziecko jest ułożone poprzecznie. Kleszcze są metalowym przyrządem, wyglądem przypominającym dwie łyżki połączone ze sobą zawiasem. Podczas zabiegu, łyżki umieszcza się w kanale rodnym, gdy obejmą główkę dziecka są zaciskane. Za ich pomocą lekarz w czasie skurczu przesuwa dziecko w stronę ujścia kanału rodnego. Po porodzie kleszczowym noworodek może mieć siniaki, odkształcenia na główce i otarcia naskórka (lub inne cięższe uszkodzenia), ale goją się one w ciągu kilku dni.]

Przygotowanie do naturalnego porodu – Włodzimierz Fijałkowski
Kształtowanie więzi po porodzie. Odruch poszukiwania piersi matki i ssania u noworodków – dr Lennart Righard

Według niektórych doniesień medycznych od 1,8 do 5 na każde 100.000 dzieci które nie otrzymują zastrzyku z witaminą K, doznaje trwałego uszkodzenia lub umiera z powodu krwawienia w mózgu spowodowanego urazem podczas porodu, szczególnie w okresie 3 do 7 tygodni po urodzeniu. Wśród dzieci u których nastąpiło krwawienie, 45% doznaje trwałego uszkodzenia mózgu lub umiera.

Na pierwszy rzut oka brzmi to przerażająco, ale pozwólcie mi przypomnieć, że te zagrożenia są uznawane za rzadkie.

Niemniej jednak ta kwestia zasługuje na naszą uwagę, zwłaszcza że ochrona przed krwotokiem wewnątrzczaszkowym nie jest trudna do uniknięcia, a zastrzyk z witaminą K sam z siebie niesie ze sobą ryzyko.

Ważne jest by zdawać sobie sprawę z tego, że nietypowe krwawienie jest zazwyczaj wynikiem choroby wątroby, prawdopodobnie niewykrytej aż do wystąpienia krwawienia, które zwykle następuje po kilku dniach lub tygodniach po porodzie.

Pewne problemy z wątrobą mogą zmniejszyć jej zdolność do wywoływania czynników krzepnięcia krwi ze zwykłej ilości witaminy K. Teoria jest taka, że duże ilości witaminy K mogą zapobiec temu rodzajowi krwawienia.

Noworodki narażone na działanie narkotyków lub alkoholu [w czasie ciąży] są szczególnie narażone na te schorzenia wątroby, podobnie jak te których matki przyjmują leki przeciwpadaczkowe.

Prekoncepcja – dieta, stres, używki

Matki z takimi historiami wykrzywiają ogólne statystyki, sprowadzając ryzyko tym z nas, które nie pasują do takiej grupy przypadków.

Ważnym jest by zrozumieć, że noworodki rodzą się z bardzo niskim poziomem witaminy K. Nie zaczynają jej wytwarzania dopóki właściwe bakterie nie zostaną wprowadzone do ich jelit poprzez mleko matki, co jest oczywiście silnym argumentem przemawiającym za karmieniem piersią.

Choć możemy nie rozumieć dlaczego jest taka kolej rzeczy, to właśnie jest tak jak zaplanowała to natura i dlatego powinniśmy jej zaufać tak długo jak jesteśmy ostrożni w naszym podejściu.

 

Niebezpieczeństwa związane z zastrzykiem z witaminą K

Prawie nikt w dziedzinie medycyny nie ostrzega, że istnieją zagrożenia związane z iniekcjami witaminy K. Nigdy nie spodziewaj się pełnego ujawnienia niebezpieczeństw związanych z medycznymi procedurami od tych którzy je stosują.

Niebezpieczeństwo nr 1: Jednym z najbardziej alarmujących zagrożeń są doniesienia o wstrząsie anafilaktycznym spowodowanym iniekcją. Niektóre źródła wskazują, że zdarza się to rzadko, ale są też podawane znaczne liczby po drugiej stronie sporu.

Przykład efektów ubocznych z jakimi można mieć do czynienia po wstrzyknięciu dożylnym lub domięśniowym witaminy K:

„Po podaniu dożylnym lub domięśniowym z poważnych efektów ubocznych może wystąpić zgon lub anafilaksja w tym szok i zatrzymanie akcji serca i/lub zatrzymanie oddychania… Dlatego dożylne i domięśniowe podanie powinno być ograniczone tylko do sytuacji, w których podskórne podanie nie jest wykonalne, a poważne ryzyko z tym związane jest uzasadnione.” – https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=e8808230-2c44-44c6-8cab-8f29b6b34051

Niebezpieczeństwo nr 2: W latach 80 -tych XX wieku przekonano się, że wprowadzenie poziomów, które są 20 000 razy większe od zwykłego poziomu jaki ma noworodek (taka była zwykle wstrzykiwana ilość) nie było pozbawione konsekwencji. Możliwość zwiększonego o 80% ryzyka rozwoju białaczki dziecięcej była związana z praktyką wstrzykiwania witaminy K po porodzie.

W badaniu „Vitamin K prophylaxis for premature infants: 1 mg versus 0.5 mg” potwierdzono, iż po podaniu noworodkowi domięśniowo lub dożylnie witaminy K, dochodzi do przedawkowania nawet do ok. 260.000% (słownie 260 tysięcy procent!!!) w stosunku do normy dla osobnika dorosłego. Wskazały na to badania wykonane na wcześniakach, które są główną grupą zagrożoną VKDB – poziom witaminy K okazał się 1.900 do 2.600 razy przekroczony w 2 dni po podaniu i od 550 do 600 razy przekroczony w badaniu 10 dni po podaniu. – Am J Perinatol. 2003 Nov;20(8):485-90. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14703597

Niebezpieczeństwo nr 3: Jak zawsze w przypadku szczepionek, niektórych witamin i leków, pojawia się kwestia konserwantów, które wchodzą w skład danego preparatu.

Niebezpieczeństwo nr 4: Rozważ wpływ serwowania bólu [kłucie igłą], który może wywołać psycho-emocjonalne szkody w najcenniejszym momencie życia noworodka.

Niebezpieczeństwo nr 5: W ciągu kilku ostatnich lat media zaczęły donosić o sporym problemie zakażeń oportunistycznych bakterią MRSA i innych niebezpiecznych infekcjach szerzących się po szpitalach. Miejsce iniekcji jest doskonałą pożywką dla takich infekcji szczególnie w przypadku niedojrzałego układu odpornościowego.

[MRSA (ang. methicyllin-resistant Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty oporny na metycylinę) – będący częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych]

 

Co zrobiłam

Bez przewagi jaką daje dostęp do Internetu i tylko z garstką źródeł, nie zajęło mi długo dowiedzenie się, że jedzenie pewnych warzyw z dużym wyprzedzeniem i w dużej ilości może dostarczyć dosyć witaminy K aby uniknąć jej niedoboru.

Ponadto pomyślałam, że jeśli można zapobiegać szkorbutowi poprzez jedzenie pokarmów bogatych w witaminę C  i można się uwolnić od choroby beri-beri jedząc pokarmy bogate w witaminę B, to czemu miało by być inaczej w przypadku witaminy K?

Rozpoczęłam zwyczaj picia naparu z pokrzyw i herbaty z liści malin odkąd dowiedziałam się o tym, co było na początku mojego pierwszego trymetru ciąży. Uczyniłam je moimi ulubionymi napojami w nadchodzących ciążach i okresach karmienia. Oczywiście jadłam także warzywa o ciemnych liściach, zwłaszcza dzikie: karczochy, mniszki lekarskie, portulaka pospolita, szpinak, brukselkę, zieleninę buraków, itp.

 

To co obecnie wiem jako doświadczona homeopatka

Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia związane z infekcjami, wątpliwymi, wręcz niemożliwymi do wymówienia środkami konserwującymi, odległą lecz zwiększoną możliwością zachorowania na białaczkę, ryzykiem anafilaksji, reakcją psycho-fizyczną i zakażeniem, to balans korzyści do strat przechyla się w kierunku udostępniania witaminy K niemowlętom w łagodniejszej formie.

Nawet doustna suplementacja witaminą K w postaci niskich dawek w płynie może być podjęta przez matkę kilka tygodni przed porodem i podawana niemowlętom od porodu przez kilka tygodni. To nie był mój wybór ponieważ unikałam syntetycznych witamin.

Powiedziawszy to wszystko na temat witamin, medycyna homeopatyczna jest metodą, która wykracza poza terapię witaminową. Oznacza to, że pomimo ilości witamin i składników odżywczych których może zabraknąć, homeopatia często i tak leczy chorobę, do tego może to być w mgnieniu oka.

Weźmy na przykład Arnica montana 200C.

Arnica montana 200C - na urazy głowy i późniejsze krwawienie

Jest to jeden z najskuteczniejszych (ale niezwykle łagodny) środków homeopatycznych na urazy głowy i późniejsze krwawienie jaki zna ludzkość. Byłam wielokrotnie świadkiem zdolności tego preparatu do leczenia urazów głowy po wypadkach narciarskich, wypadkach samochodowych, krwawieniach naczyniowych i innych urazów czaszki. Europejskie profesjonalne drużyny narciarskie mają go w zanadrzu.

Jest rutynowo stosowany w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w przypadku urazów głowy i innych urazach w moim rodzinnym mieście, a chirurdzy plastyczni używają go z reguły do krwotoków.

A jeśli to za mało to dodam iż Arnica jest również preparatem podawanym rodzącym matkom na ból, siniaki oraz krwawienia i jest podawana niemowlętom przy niewidzialnych urazach. Coś co od bardzo dawna było stosowane przy narodzinach by chronić przed krwotokami bez wiedzy o niedoborze witaminy K?

Arnica montana 200C może być stosowana podczas porodu by pomóc nie tylko w złagodzeniu bólu, ale też by chronić przed krwawieniem i siniakami. Brana tuż przed porodem i zażywana co 3 – 5 godzin, a zwłaszcza tuż po porodzie jest ugruntowanym planem dla matki i dziecka.

Wielu homeopatów zaleca podawanie jej dziecku dwa razy na dobę przez tydzień, podczas gdy matka może przyjmować ją co kilka godzin przez kilka dni celem złagodzenia bólu i poprawy ogólnego samopoczucia.

Więc odrób swoją pracę domową, wypij swoją herbatę z pokrzyw, jedz dużo świeżej zieleniny, nie pij alkoholu ani nie bierz żadnych narkotyków lub środków antydepresyjnych, upewnij się że będziesz mieć łagodny poród bez stosowania kleszczy i zaopatrz się w opakowanie Arnica montana 200C a podczas przeglądania literatury wskazującej na korzyści z zastrzyków z witaminą K pamiętaj, że karmienie piersią było uznawane przez społeczność pediatryczną za nienaukowe i prymitywne zaledwie kilkadziesiąt lat temu.

Posiadali własne badania popierające ich stanowisko w tej kwestii.

Niektóre przypisy:
1. L.G. Israels et al.,”The riddle of vitamin K1 deficit in the newborn,”Semin Perinatol 21, no.1 (Feb 1997): 90-6.
2. P. Reverdiau-Moalic et al., “Evolution of blood coagulation activators and inhibitors in the healthy human fetus,” Blood (France) 88, no. 3 (Aug 1996): 900-6.
3. A.H. Sutor et al., “Late form of vitamin K deficiency bleeding in Germany,” Klin Padiatr (Germany) 207, no. 3 (May-Jun 1995): 89-97.
4. L. Parker et al., “Neonatal vitamin K administration and childhood cancer in the north of England: retrospective case-control study,” BMJ (England) 316, no. 7126 (Jan 1998): 189-93.
5. S.J. Passmore et al., “Case-control studies of relation between childhood cancer and neonatal vitamin K administration,” BMJ (England) 316, no. 7126 (Jan 1998): 178-84.
6. E. Roman et al., “Vitamin K and childhood cancer: analysis of individual patient data from six case-control studies,” Br J Cancer (England) 86, no. 1 (Jan 2002): 63-9.
7. M. Andrew, “The relevance of developmental hemostasis to hemorrhagic disorders of newborns,” Semin Perinatol 21, no. 1 (Feb 1997): 70-85.
8. E. Bourrat et al., “[Scleroderma-like patch on the thigh in infants after vitamin K injection at birth: six observations],” Ann Dermatol Venereol (France) 123, no. 10 (1996): 634-8.
9. A.H. Sutor, “Vitamin K deficiency bleeding in infants and children,” Semin Thromb Hemost (Germany) 21, no. 3 (1995): 317-29.
10. S. Bolisetty, “Vitamin K in preterm breast milk with maternal supplementation,” Acta Paediatr (Australia) 87, no. 9 (Sep 1998): 960-2.
11. K. Hogenbirk et al., “The effect of formula versus breast feeding and exogenous vitamin K1 supplementation on circulating levels of vitamin K1 and vitamin K-dependent clotting factors in newborns,” Eur J Pediatr 152, no. 1 (Jan 1993): 72-4.
12. A. Stewart, “Etiology of childhood leukemia: a possible alternative to the Greaves hypothesis,” Leuk Res (England) 14, nos. 11-12 (1990): 937-9.
13. Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine
14. http://drbenkim.com/vitamin-K-shot-baby.html – Zagrożenia związane z witaminą K dla noworodka
15. Vitamin K at Birth: To Inject or Not https://icpa4kids.org/Wellness-Articles/vitamin-k-at-birth-to-inject-or-not.html

Źródło: Consider the Dangers of Vitamin K Shot at Birth: And the Simple Solution

 

Zobacz na: Szkodliwość USG – 50 chińskich wewnątrzmacicznych badań na ludziach – Jim west
Opóźnione zaciskanie pępowiny – Sally Fallon Moreli i dr Thomas S. Cowan
Dlaczego poczekać z zaciśnięciem… czyli skutki przedwczesnego odpępniania
Zbędne interwencje podczas porodu
Witamina K po porodzie
Odruch poszukiwania piersi matki i ssania u noworodków – dr Lennart Righard
Karmienie piersią – pominięta szersza perspektywa – Hilary Butler
Prawdziwe przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowląt [SIDS]- Michelle Goldstein

Ulotka Konakion MM Paediatric- witamina K

 

W badaniu Massroor Pourcyrous ogólnie biorąc, 16% niemowląt miało związane ze szczepieniem potencjalnie śmiertelne zdarzenia krążeniowo-oddechowe z epizodami bezdechu (zaprzestania oddychania) i / lub bradykardią (nieprawidłowy spowolniony puls). Krwawienie wewnątrzczaszkowe (mózgu) wystąpiło u 17% tych, którzy otrzymali pojedynczą szczepionką oraz u 24% tych, którzy otrzymali więcej szczepionek. – Szczepionki i zapalenie mózgu – dr Harold E. Buttram i Catherine J. Frompovich

 

%d bloggers like this: