„Określenie wartości” dla serwisów informacyjnych: nowatorskie podejście do walki z nieprawdziwymi wiadomościami?

13 marzec 2019

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ - fake newsy

Myślenie pojęciowe, a myślenie stereotypowe – Andrzej Wronka, Kazimierz Ajdukiewicz, Józef Kossecki
Jak pisać o szczepionkach – poradnik dla dziennikarzy i felietonistów – Jefferey Jaxen
Jak wymóżdżać – krótki kurs propagandy – Rafał Brzeski
10 czołowych astroturferów – Sharyl Attkisson

Społeczne procesy poznawcze – Józef Kossecki

 

Steven Brill, współzałożyciel magazynu American Lawyer i były wydawca Wall Street Journal Gordon Crovitz niedawno uruchomili NewsGuard, narzędzie w przeglądarce służące do ograniczania nieprawdziwych wiadomości.

Ich unikalna cecha oferty zakłada, że polegają na ludziach, a nie na sztucznej inteligencji. Dotychczasowe starania zostały wsparte finansowaniem w wysokości 6 milionów dolarów i są wspierane przez agencję reklamową i PR-ową Publicis Groupe oraz fundacje takie jak John S. & James L. Knight Foundation, Inc.

Naszym celem jest teraz pomoc w rozwiązaniu tego problemu (nieprawdziwych wiadomości) poprzez wykorzystanie ludzi – przeszkolonych, doświadczonych dziennikarzy – którzy będą działać w ramach przejrzystego, odpowiedzialnego procesu, aby zachować podstawowy zdrowy rozsądek wobec rosnącej plagi, której nie da się rozwiązać algorytmami. Potrafią oni wykonać dobrą robotę, identyfikując mowę nienawiści, ponieważ można zaprogramować kilka słów do wyszukania. Ale także odkryli, że nie można poradzić sobie z nieprawdziwymi wiadomościami za pomocą sztucznej inteligencji. Gdyby mogli to zrobić, to zrobiliby to.” – Steven Brill, Co-CEO, NewsGuard

 

 

Sztuczna inteligencja jest kiepska w wykrywaniu nieprawdziwych wiadomości

 

Steven Brill może mieć coś do powiedzenia w temacie, ponieważ ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z MIT wykazały, że nawet najlepsza sztuczna inteligencja stworzona do wykrywania nieprawdziwych wiadomości jest nadal niewystarczająca. Przetestowali oni ponad 900 możliwych zmiennych do przewidywania wiarygodności mediów – prawdopodobnie największy zestaw, jaki kiedykolwiek zaproponowano. Następnie naukowcy rozwinęli maszynowy model uczenia się w zakresie różnych kombinacji zmiennych, aby sprawdzić, co pozwoliłoby uzyskać najdokładniejsze wyniki.

Najlepszy model dokładnie oznakowanych środków masowego przekazu o „niskiej”, „średniej” lub „wysokiej” rzeczowości przypada na zaledwie 65% przypadków. W badaniu wspomniano również, że „etykietowanie środków masowego przekazu o wysokiej lub niskiej rzeczowości musi być wykonywane przez profesjonalnych dziennikarzy, którzy stosują rygorystyczne metody”.

NewsGuard zatrudnia 40 reporterów i dziesiątki freelancerów, którzy ocenili już ponad 4500 stron internetowych, od The New York Times i CNN po Infowars. Według Brilla, przeanalizowane przez nich strony internetowe stanowią 98% najpopularniejszych serwisów informacyjnych, z których Amerykanie najczęściej korzystają.

Jak działa system klasyfikacji

 

Dziennikarze i redaktorzy pracujący dla NewsGuard przeglądają i oceniają serwisy informacyjne na podstawie dziewięciu kryteriów dziennikarskich. Biorą pod uwagę, czy strona regularnie publikuje nieprawdziwe treści, ujawnia konflikty interesów, ujawnia finansowanie lub publicznie poprawia błędy w raportach.

Ilekroć jakakolwiek strona internetowa nie spełnia któregokolwiek z kryteriów, recenzenci dzwonią do operatorów stron i wysyłają do nich e-maile, aby dać im szansę na wypowiedzenie się. Firma posiada również oddział specjalny do natychmiastowego badania stron, które nagle zyskują popularność, ale nie zostały jeszcze ocenione.

Strony internetowe mogą zdobyć do 100 punktów i uzyskać klasyfikację zieloną lub czerwoną. Klasyfikacja zielona oznacza podstawowe standardy dokładności i odpowiedzialności, a czerwona jest przeciwieństwem. Każda strona internetowa otrzymująca mniej niż 60 punktów jest oznaczana na czerwono. Ikony klasyfikacji pojawiają się obok linków w wyszukiwarkach i mediach społecznościowych, w tym na Facebooku, Twitterze, Google i Bing, dla użytkowników, którzy zainstalowali bezpłatną wtyczkę przeglądarki NewsGuard.

Poza czerwonymi i zielonymi ikonami dla stron informacyjnych, NewsGuard przypisuje również niebieską ikonę „platforma” dla stron internetowych, które głównie przechowują treści generowane przez użytkowników. Strony internetowe zawierające treści humorystyczne lub satyryczne, które parodiują prawdziwe wiadomości, mają pomarańczową ikonę „satyry”. Szara ikona wskazuje, że witryna nie została jeszcze oceniona.

System jest przejrzysty na temat tego, w jaki sposób i dlaczego serwis informacyjny [z wiadomościami] otrzymał ocenę. Zapewnia to „określenie wartości [Nutrition Label]” dla każdej ocenianej strony. Jest to jednostronicowy dokument, który wyjaśnia historię strony, wyjaśnia co próbuje przedstawić, kto jest jej właścicielem i kto ją edytuje. Etykieta wiarygodności ujawnia również inne istotne czynniki, takie jak finansowanie, znaczące nagrody lub pomyłki, a także to, czy wydawca uczestniczy w programach takich jak Trust Project, czy też wielokrotnie znajdowano błędy poprzez jedne z  ustalonych programów, które sprawdzają poszczególne artykuły.

Obalacze obaleni: Kto weryfikuje weryfikatorów faktów?
Weryfikowanie weryfikatorów faktów – Historia Snopes według Daily Mail

Istnieją serwisy takie jak Snopes i PolitiFact, które próbowały zastosować czynnik ludzki do sprawdzania informacji w Internecie, ale założyciele NewsGuard twierdzą, że jest inaczej, gdy wykorzystuje się zespół wyszkolonych dziennikarzy do badania stron informacyjnych i sprawdza każdy rynek zbytu pod kątem jego ogólnych zalet, w przeciwieństwie do podejścia „artykuł po artykule”.

Zielona i czerwona: oceny mają wpływ na użytkowników

 

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Gallup i Knight Foundation sprawiło, że naukowcy przetestowali system klasyfikacji NewsGuard. Poprosili ponad 2000 Amerykanów o ocenę dokładności 12 artykułów informacyjnych w pięciostopniowej skali. Niektórzy uczestnicy widzieli artykuły z ocenami NewsGuard, inni nie.

Naukowcy odkryli, że badacze postrzegali źródła wiadomości jako bardziej dokładne, gdy widzieli zieloną ikonę w przeciwieństwie do czerwonej. Bardziej skłonni byli ufać artykułom z zieloną ikoną niż tym, które nie miały tej ikony.

„Reklamodawcy są coraz bardziej zaniepokojeni bezpieczeństwem swojej marki, nie chcą pomagać w finansowaniu oraz pojawiać się razem z fałszywymi wiadomościami. Dla nas, NewsGuard jest bardzo atrakcyjny, ponieważ jest konkretną, dającą podstawy do działania, odpowiedzią na obawy naszych klientów – stanowi dodatkowy element ochrony dla nich.” – Maurice Levy, Przewodniczący Publicis Groupe

Reklamodawcy mogą korzystać z klasyfikacji NewsGuard, aby utworzyć listę wiarygodnych stron informacyjnych, bezpiecznych dla reklamy i trzymających je z dala od nieodpowiednich stron internetowych. Narzędzie to może również pomóc wydawcom w potwierdzeniu ich wiarygodności w czasach, gdy zaufanie do mediów głównego nurtu spada.

Brill i Crovitz planują udzielić licencji na system różnym mediom społecznościowym i platformom do wyszukiwania informacji oraz innym agregatorom komunikatów, wiadomości i informacji, aby mogli oferować oceny i określenie wartości [Nutrition Label] w swoich kanałach. Microsoft już zgodził się, aby NewsGuard był wbudowaną funkcją w przyszłych produktach, a Brill potwierdził, że rozmawia także z innymi tytanami internetowymi, ale nie ujawnił żadnych szczegółów.

Źródło: “Nutrition Labels” for news sites: A novel approach to fighting fake news?

 

Określenie wartości treści – NewsGuard

Określenie wartości treści - NewsGuard

Ta strona zasadniczo zachowuje podstawowe standardy dokładności i odpowiedzialności.

Strona NBC News, pionierskiego amerykańskiego nadawcy, który publikuje wiadomości ze świata, oryginalne treści cyfrowe i wycinki z programów informacyjnych.

WIARYGODNOŚĆ
– nie publikuje notorycznie nieprawdziwych treści
– odpowiedzialnie zbiera i przedstawia informacje
– regularnie poprawia lub wyjaśnia błędy
– odpowiedzialnie radzi sobie z różnicą między wiadomościami a opiniami
– unika mylnych nagłówków

TRANSPARENTNOŚĆ
– strona internetowa ujawnia własność i finansowanie
– wyraźnie oznakowuje reklamy
– ujawnia, kto jest odpowiedzialny, w tym wszelkie możliwe konflikty interesów
– nie dostarcza informacji o twórcach treści

%d bloggers like this: