Chiny: Kara 500 milionów dla GlaxoSmithKline za korumpowanie

Wrzesień 2014

“Koncern GlaxoSmithKline poinformował, że chiński sąd uznał lokalną spółkę zależną producenta leków za winną przekupstwa i nałożył na firmę grzywnę w wysokości prawie 500 milionów dolarów, ograniczając skandal, który wstrząsnął chińskim przemysłem farmaceutycznym. Pięciu menedżerów firmy, w tym Mark Reilly, jej były dyrektor wykonawczy w Chinach, zostało skazanych za zarzuty związane z przekupstwem i otrzymało wyroki więzienia w zawieszeniu, powiedział w piątek rzecznik GSK.” – GlaxoSmithKline Found Guilty of Bribery in China, 19 wrzesień2014

Kara 500 milionów dla GlaxoSmithKline za korumpowanie

Kara 500 milionów dla GlaxoSmithKline za korumpowanie

 

Zgodnie z ustaleniami, Chiny nałożyły prawie pół miliarda dolarów grzywny na brytyjskiego giganta farmaceutycznego, koncern GlaxoSmithKline.

Koncern został uznany winnym łapówkarstwa. Reporterka CCTV, Ritu Dixit, posiada więcej informacji na ten temat.

Mark Reilly - Kara 500 milionów dla GlaxoSmithKline za korumpowanie

Mark Reilly

Mark Reilly: Zapłacę grzywnę, nie będę wnosił apelacji, ponieważ uważam, że w czasie tego procesu sądowego honorowano moje prawa. Chciałbym przeprosić społeczeństwo Chin za moje czyny.

Ritu Dixit: Przeprosiny, które mogą nie zostać dobrze przyjęte przez Chińczyków. Zgodnie z wyrokiem miasta Changsha, leżącego na południu kraju, koncern GlaxoSmithKline został uznany winnym dawania łapówek lekarzom i szpitalom po to by stosowali/ły ich leki.

W czasie tajnego procesu uznano winnym również byłego kierownika operacyjnego koncernu, Marka Riley’a.

Wu Yixiang (śedzia): Koncern GlaxoSmithKline z siedzibą w Chinach jest winny przekupstwa personelu pozarządowego i zostanie ukarany grzywną w wysokości 3 miliardów juanów.

Kara grzywny zaczyna obowiązywać natychmiast po ogłoszenia tego wyroku, a pieniądze należy wpłacić w ciągu 15-stu dni.

Po drugie, oskarżony, Mark Riley, dopuścił się przekupstwa pozarządowego personelu i zostanie mu wymierzona kara w wysokości 3 lat więzienia z zawieszeniem wyroku na okres 4 lat i zostanie on wydalony z terytorium Chin.

Ritu Dixit: Grzywna ta jest najwyższą karą pieniężną nałożoną na korporację, jaka kiedykolwiek została wymierzona w Chinach. Koncern GlaxoSmithKline natychmiast wydał oświadczenie w języku mandaryńskim, w którym przyjął wyrok i przeprosił chińskich pacjentów, lekarzy i szpitale oraz chiński rząd, dodając, że nadal będzie czerpał naukę z tego doświadczenia.

To nie pierwszy raz kiedy koncern GSK stawia czoła zarzutom popełnienia wykroczenia. W 2012 roku, koncern zapłacił 3 miliardy dolarów w grzywnach, zasądzonych w śledztwach prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych, dotyczących tego w jaki sposób koncern wprowadzał na rynek swoje leki i zgłaszał swoje dane.

Postawiono mu również zarzuty niewłaściwych praktyk w Syrii, Iraku, Polsce, Jordanii oraz w Libanie. Ten ostatni wyrok wysyła wyraźny sygnał ostrzegawczy innym przedsiębiorstwom międzynarodowym, które działają na terenie Chin. Relacjonowała Ritu Dixit, dla CCTV.

 

Zobacz na: GSK otrzymała dane z GOOGLE o swoich klientach. W jakim celu?
Nowa firma bioelektroniczna. Twórcami GSK i współwłaściciel Google
Dzieciom w Wielkiej Brytanii podawano toksyczne szczepionki, przyznaje firma GSK
Szkodliwa medycyna – Sprawa GlaxoSmithKline, 750 milionów dolarów kary
GSK – W Argentynie zmarło 14 dzieci po testach szczepionki
Porównanie bezpieczeństwa szczepionek MMR – MMR-RIT (Priorix) firmy GSK z MMR 2 firmy Merck – Del Bigtree

 

Kara 500 milionów dla GlaxoSmithKline za korumpowanie – napisy PL

%d bloggers like this: