Nowa firma bioelektroniczna. GSK i właściciel firmy Google przeznaczą 715 milionów dolarów na firmę bioelektroniczną.

1 sierpnia 2016

Koncern GlaxoSmithKline [GSK]

 

Project Veritas, Jen Gennai z Google i Maszynowe Uczenie Sprawiedliwości
Wywiad: Zach Vorhies – Informator z Google – Del Bigtree
Trankrypt filmu Kapitalizm inwigilacyjny – prof. Shoshana Zuboff

Koncern GlaxoSmithKline [GSK] oraz Life Science, firma której właścicielem jest spółka Alphabet, będąca również właścicielem firmy Google, tworzą nową firmę zajmującą się zwalczaniem chorób poprzez namierzanie sygnałów elektrycznych w ciele, rozpoczynając nową dziedzinę medycyny zwaną bioelektroniką.

Verily Life Sciences – do ubiegłego roku [2015] zwana jako dział nauk przyrodniczych Google – i największy brytyjski producent leków w ciągu siedmiu lat wpompują do Galvani Bioelectronics 540 milionów funtów (715 milionów dolarów).

Nowa firma bioelektroniczna

 

Nowa firma, której właścicielem jest w 55 procentach GSK i w 45 procentach Verily, będzie miała siedzibę w centrum badawczym GSK Stevenage na północ od Londynu, z drugim centrum badawczym w South San Francisco.

To druga znacząca inwestycja koncernu GSK w Wielkiej Brytanii, odkąd kraj ten głosował za opuszczeniem Unii Europejskiej w czerwcu. W ubiegłym tygodniu ogłosił plany wydania 275 milionów funtów na produkcję leków.

Firma Galvani opracuje zminiaturyzowane, wszczepialne urządzenia, które mogą modyfikować elektryczne sygnały nerwowe. Celem jest modulowanie nieregularnych lub zmienionych impulsów występujących w wielu chorobach.

GSK uważa, że ​​przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca, zapalenie stawów i astma, można leczyć za pomocą tych niewielkich urządzeń, które składają się z elektronicznego kołnierza otaczającego nerwy.

Kris Famm, szef badań nad bioelektroniką w GSK i prezes Galvani, powiedział, że pierwsze medykamenty oparte na bioelektronice i wykorzystujące te implanty do stymulacji nerwów mogą zostać przedłożone do zatwierdzenia przez organy regulacyjne około 2023 roku.

„Osiągnęliśmy naprawdę obiecujące wyniki w testach na zwierzętach, gdzie pokazaliśmy, że możemy pokonać niektóre przewlekłe choroby za pomocą tego mechanizmu, a teraz przenosimy te osiągnięcia do kliniki”, powiedział dla Reuters.

„Naszym celem jest przygotowanie pierwszych medykamentów do zatwierdzenia przez organy nadzoru w ciągu siedmiu lat.”

Koncern GSK po raz pierwszy ujawnił swoje ambicje w dziedzinie bioelektroniki w artykule w czasopiśmie Nature trzy lata temu i uważa, że ​​wyprzedza rywali z Wielkiej Farmacji w opracowywaniu medykamentów wykorzystujących impulsy elektryczne zamiast tradycyjnych substancji chemicznych lub białek.

Połączenie się tych partnerów biznesowych pokazuje rosnącą zbieżność opieki zdrowotnej i technologii. Verily realizuje już kilka innych projektów medycznych, w tym opracowanie inteligentnej soczewki kontaktowej we współpracy ze szwajcarskim producentem leków Novartis, który dysponuje wbudowanym czujnikiem glukozy do monitorowania cukrzycy.

 

ZIARNO RYŻU

Kris Famm powiedział, że pierwsza generacja implantów, pojawiających się na rynku, będzie mniej więcej wielkości pigułek z lekiem, ale ostatecznie celem było uczynienie ich tak małymi lub mniejszymi niż ziarno ryżu, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć w nanotechnologii.

Pacjenci zostaną poddani laparoskopii. Istnieje nadzieja, że ​​medycyna bioelektroniczna może zapewnić jednorazowe leczenie [zamontowanie urządzenia], potencjalnie trwające dekady.

Główne wyzwania dotyczą stworzenia urządzeń bardzo energooszczędnych oraz działających niezawodnie głęboko w ciele.

Pomysł leczenia poważnej choroby za pomocą impulsów elektrycznych nie jest zupełnie nowy.

Urządzenia elektryczne były od lat używane na szeroką skalę jako rozruszniki serca, a ostatnio głęboka stymulacja mózgu została zastosowana w leczeniu choroby Parkinsona i ciężkiej depresji. Firma EnteroMedics w ubiegłym roku zdobyła zgodę w USA na stosowanie urządzenia pomagającego osobom otyłym kontrolować apetyt.

Smartfony wkrótce będą w stanie przesyłać dane przez twoje kości

Jednak firma Galvani przenosi interwencje elektryczne na poziom mikro, używając drobnych implantów, aby nakłonić insulinę z komórek do leczenia cukrzycy lub skorygować nierównowagę mięśni w chorobach płuc.

Firma Galvani początkowo zatrudni około 30 naukowców, inżynierów i klinicystów.

Firma będzie prowadzona przez Moncefa Slaoui, szefa GSK ds. szczepionek, który był zwolennikiem dążenia tego producenta środków medycznych na bazie bioelektroniki. Rzecznik prasowy powiedział, że Slaoui odchodzi z GSK w marcu przyszłego roku [2017], ale po tej dacie będzie nadal kierował Galvani.

Firma Galvani zostanie w pełni skonsolidowana w sprawozdaniach finansowych koncernu GSK, zgodnie z modelem spółki i należącej do niej ViiV Healthcare, które sprzedaje leki na HIV.

Źródło: GSK and Google parent forge $715 million bioelectronic medicines firm

 

Zobacz na: Aluminium jest stosowane do tworzenia alergii na modelach zwierzęcych
Słowa Alergia i Anafilaksja zostały utworzone, aby opisać szkody po szczepionkach
Wall Street chce najlepszych patentów, a nie najlepszych leków – Joe Nocera
Goldman Sachs pyta w raporcie z badań biotechnologicznych: „Czy leczenie pacjentów jest zrównoważonym modelem biznesowym?“ – Salveen Richter