Dzieciom podawano toksyczne szczepionki, przyznaje firma GSK

30 czerwiec 2002

 

Brytyjski gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKline w końcu przyznał, że tysiące dzieci w tym kraju zaszczepiono serią toksycznych szczepionek przeciwko krztuścowi w latach siedemdziesiątych.

Niektórzy eksperci uważają, że szczepionki Trivax – które nie przeszły krytycznych, firmowych testów bezpieczeństwa – mogły spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć u małych dzieci.

Film Zabija czy Leczy: Szczepionka DTP – Zastrzyk w ciemno [1983]

W 1992 roku rodzina irlandzkiego chłopca Kennetha Besta, który doznał uszkodzenia mózgu z powodu jednej z tych toksycznych szczepionek, otrzymała odszkodowanie w wysokości 2,7 miliona funtów od irlandzkiego Sądu Najwyższego.

Pomimo długiej i zaciętej walki z gigantem farmaceutycznym rodzina chłopca ostatecznie wygrała tę historyczną sprawę po tym, jak jego matka Margaret dokonała zaskakującego odkrycia, przeglądając dziesiątki tysięcy dokumentów firmowych.

Dzieciom podawano toksyczne szczepionki

 

Odkryła, że ​​szczepionka Trivax zastosowana u jej syna, z partii o numerze 3774, została wprowadzona na rynek przez firmę, mimo że nie przeszła krytycznego testu bezpieczeństwa. Dokumenty ujawniły, że 60.000 pojedynczych dawek w tej partii było 14 razy silniejszych niż normalnie.

GlaxoSmithKline - GSK

W tym czasie irlandzki sędzia oskarżył koncern GlaxoSmithKline [GSK] – znaną wówczas jako Glaxo Wellcome – o zaniedbanie i skrytykował słabą kontrolę jakości firmy w laboratorium w Kent. Specjaliści od immunologii potępili koncern GSK w sądzie za coś, co jeden z naukowców z USA określił jako „niezwykłe wydarzenie”.

W zeszłym roku dochodzenie tygodnika The Observer doprowadziło do odkrycia dowodów sugerujących, że szczepionki z tej wadliwej partii, które zrujnowały życie Kennetha Besta, były również stosowane w Wielkiej Brytanii.

Poseł Liberalno-Demokratyczny Norman Baker zadał pytanie w Izbie Gmin czy szczepionki z tej partii zostały podane brytyjskim dzieciom. Następnie Minister Zdrowia Yvette Cooper napisała do firmy z prośbą o informacje.

Teraz, prawie rok później, koncern GlaxoSmithKline odpowiedział, że „wysoce prawdopodobne” jest to, że toksyczne partie zostały zastosowane w Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo Zdrowia jest zmuszone do namierzenia dzieci, które otrzymały podejrzane szczepionki.

W zeszłym tygodniu w Izbie Gmin, Minister Zdrowia Hazel Blears powiedziała:

„Niestety nie mają już szczegółowych informacji na temat ilości szczepionki ani miejsc w których była podawana.

Ponieważ szczepionki nie były w tym czasie centralnie kupowane i dystrybuowane, nie ma również centralnych danych. Informacje o osobach, które otrzymały te szczepionki, będą istniały tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący w momencie szczepienia zarejestruje numer partii i notatki pacjenta będą nadal dostępne.”

Norman Baker napisze teraz do Pani Minister, aby zażądała od Ministerstwa Zdrowia sprawdzenia akt w celu ustalenia, kto otrzymał szczepionkę. Uważa się, że co najmniej jeden chłopiec z Walii zmarł po otrzymaniu szczepionki z toksycznej partii 3774, chociaż rodzice nigdy o tym nie zostali poinformowani.

Rzecznik GlaxoSmithKline powiedział dla The Observer: „Nie zgadzamy się z tym, że te partie były szkodliwe”.

 Źródło: UK babies given toxic vaccines, admits Glaxo 

 

 Zobacz na: Film Szczepionka DPT: Szczepionkowa Ruletka [kwiecień 1982]
W latach 30-tych XX wieku tysiące dzieci z Irlandzkich domów opieki były wykorzystywane w tajnych szczepionkowych eksperymentach.