Bill Gates o badaniach szczepionek na koronawirusa

22.7.2020

Fragment wywiadu prezenterki „CBS Evening News” Norah O’Donnel z Billem Gatesem. Bill dzielił się z widzami o tym co piszczy w szczepionkowej trawie.

Bill Gates o badaniach szczepionek na koronawirusa - CBS

Bill Gates o badaniach szczepionek na koronawirusa

Bill Gates o badaniach szczepionek na koronawirusa

 

Norah O’Donnel: Chciałabym poruszyć temat podejmowanych wysiłków w celu znalezienia leku. W tym tygodniu otrzymaliśmy wiele pozytywnych informacji odnośnie postępów prac na szczepionką, Co Pan sądzi o wynikach zaprezentowanych przez spółki AstraZeneca i Moderna?

Bill Gates: Ciężko jest scharakteryzować złożone procesy naukowe w prostym do zrozumienia formacie. Nie wiemy, czy te szczepionki będą skuteczne. Nie wiemy, czy będą skuteczne w ocalaniu życia i ograniczaniu transmisji wirusa.

Badania kliniczne szczepionek na Covid-19 pokazują, że protokoły opracowane są tak, żeby zakończyły się sukcesem. – prof. William A. Haseltine

Dlatego też pracujemy nad wieloma rodzajami szczepionek 1. generacji oraz szczepionkami 2. generacji, które choć wymagają więcej czasu na opracowanie, ich działanie będzie z dużym prawdopodobieństwem bardziej efektywne. To wspaniałe, że rząd [podatnicy] Stanów Zjednoczonych współfinansuje produkcję szczepionek.

Nasza fundacja współpracuje z rządem w tej kwestii, w ramach regularnych rozmów z dr Faucim wzajemnie się informujemy odnośnie tego, w jaki sposób współpracujemy z różnymi innymi firmami, z którymi firmami powinniśmy rozpocząć współpracę.

Część 1: Jak Bill Gates zmonopolizował globalne zdrowie
Część 2: Plan Billa Gatesa na zaszczepienie całego świata
Część 3: Bill Gates i siatka kontroli populacji.
Część 4: Poznaj Billa Gatesa – Eugenika, Transhumanizm.

Jak wygląda kwestia skalowalności, czyli jak zapewnić dostęp do szczepionki nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Jestem pełen nadziei, odnośnie innowacji zarówno w dziedzinie terapii, jak i szczepionek. Zaawansowane terapie pojawią się wcześniej, ale w 2021 r., najprawdopodobniej w pierwszej połowie, uda nam się stworzyć skuteczne szczepionki, a to będzie znaczący przełom.

Norah O’Donnel:  Następny tydzień będzie kluczowy. Plan “Operacja Warp Speed” wchodzi w 3 fazę w przypadku 4 testowanych szczepionek. W Stanach Zjednoczonych planuje się wyprodukowanie po 30 tys. sztuk każdej z tych szczepionek, czyli dawek dla w sumie 120 tys. osób. Kiedy i w jaki sposób dowiemy się, czy szczepionki te są skuteczne?

Bill Gates: Trzy cechy są pożądane w przypadku szczepionki. Po pierwsze, szczepionka musi być bezpieczna dla każdej grupy demograficznej, czyli nie może mieć efektów ubocznych. Po drugie, powinna skutecznie zapobiegać transmisji choroby i po trzecie, chronić osobę zaszczepioną przez zachorowaniem. Cel fazy 3. jest nieco odmienny od wspomnianych wytycznych i ma za zadanie zebranie jak największej ilości próbek.

Czy na pewno szczepionki to najlepiej przebadane produkty firm farmaceutycznych? Sprawdźmy.

Ten proces nie jest prowadzony jak normalny, długoterminowy proces produkcji szczepionek. Nawet samo określenie “warp speed” (prędkość nadświetlna) może wzbudzać strach i sugerować, że mamy zamiar w zamian za wyniki poświęcić bezpieczeństwo, co oczywiście nigdy nie powinno mieć miejsca.

Na FDA jest wywierana presja, by zatwierdzić szczepionkę w ramach tzw. tymczasowej formuły, na szczęście nie ugięli się pod presją, ponieważ na tym etapie nie mielibyśmy wystarczającej wiedzy, zgromadzonej wyłącznie na bazie poziomów przeciwciał,

Testy te.. oczywiście narastająca liczba przypadków (zakażenia) to nie jest dobra wiadomość, ale w przypadku prowadzonych testów jest to zjawisko pozytywne, gdyż oznacza szybszą akumulację próbek, niż w normalnych okolicznościach.

Jednak nadal będzie wiele niewiadomych odnośnie skuteczności tych szczepionek. Dla 1. generacji szczepionek szacuje się efektywność na poziomie 50 proc., nieznany jest także ich czas działania. Tak więc te rozwiązania będą miały charakter częściowy i z czasem będą doskonalone. To niestety nie dobrze, że niektórzy uważają, że zatwierdzenie fazy 3. badań klinicznych oznacza koniec epidemii.

Jak szczepionka może uszkodzić Twój mózg – dr Russell L. Blaylock

 

Norah O’Donnel: Chciałam spytać o wspomniane efekty uboczne. Informacje odnośnie efektów ubocznych szczepionki od Moderny brzmią niepokojąco. Po otrzymaniu 2. dawki ponad 80 proc. badanych doświadczyło ogólnoustrojowych efektów ubocznych, od ostrych dreszczy po gorączkę. Czy te szczepionki naprawdę są bezpieczne?

Bill Gates: FDA, nie ulegając presji, przyjrzy się temu dokładnie. FDA to złoty standard odnośnie regulacji, a ich aktualne wytyczne w tej kwestii są jasne, będą się ich trzymać i bardzo słusznie.

Szczepionka Gardasil i nowe stany chorobowe podczas badań klinicznych Gardasil

Te efekty uboczne nie były bardzo groźne zdrowia, nie powodowały stałych uszczerbków na zdrowiu badanych. To były dosyć spore dawki, mające na celu wytworzenie przeciwciał. Niektóre inne szczepionki wymagają znacznie mniejszych dawek, by uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź organizmu, w tym szczepionki od koncernu Johnson&Johnson czy Pfizer.

Firma Johnson & Johnson od dziesięcioleci wiedziała, że azbest czai się w jej zasypce dla niemowląt
Pfizer – 2009 – Rekordowa kara dla koncernu farmaceutycznego Pfizer – 2,3 miliarda dolarów

Opracowywane szczepionki różnią się charakterystyką. To świetnie, że jest wiele różnych szczepionek opracowywanych..

Norah O’Donnel: Pan lepiej się orientuje w danych, niż ja. Kwestia jest jednak taka, że u każdej badanej osoby stwierdzono efekty uboczne.

Bill Gates: Owszem, ale wiele z nich to nie były poważne efekty uboczne, owszem, były zapewne bardzo bolesne, ale musimy mieć pewność, że mamy do czynienia z poważnymi efektami ubocznymi. FDA, mam nadzieję, dopilnuje tego pomimo ogromnej presji.

Norah O’Donnel: Jaka będzie niezbędna ilość dawek szczepionki?

Bill Gates: Żadna z obecnie opracowywanych szczepionek nie wydaje się wymagać wyłącznie jednej dawki, choć taka była nasza nadzieja na początku tego projektu. Może któraś ze szczepionek 2. generacji nas miło zaskoczy. Mamy nadzieję uzyskać skuteczność po 2 dawkach, ale w przypadku osób starszych może to niekiedy wymagać większej ilości dawek. Tak więc musimy zadbać o jak największą reprezentację ludzi starszych w badaniach klinicznych, by otrzymać dokładne dane.

Norah O’Donnel: Powiedział Pan, że potrzebne będzie ponad 7 miliardów dawek.

Bill Gates: Jeśli mamy na celu całościowe powstrzymanie transmisji potrzeba globalnego wyszczepienia na poziomie 70-80 proc., co oznacza ogromną ilość szczepionek.

Czy szczepionka na koronawirusa chroni bezobjawowo? [AstraZeneca]
Badania kliniczne szczepionek na Covid-19 pokazują, że protokoły opracowane są tak, żeby zakończyły się sukcesem. – prof. William A. Haseltine

Norah O’Donnel: Mówi Pan tu o globalnym programie szczepienia, nie posiadając jeszcze w pełni opracowanej szczepionki, ani narzędzi do produkcji takowej na masową skalę. Ilość pracy wymagana do realizacji tego planu jest wręcz trudna do wyobrażenia.

Bill Gates: Tak, ale prywatne spółki przyszły nam z pomocą, poczyniono znaczne postępy naukowe. Stany Zjednoczone inwestują w badania biologicznie więcej, niż każdy inny kraj, kierujemy fundusze do producentów szczepionek, odpowiednie plany są w przygotowaniu. Istnieje duża szansa, że w 2021 r. ten plan może się ziścić. To są miliardy dolarów, które musimy wydać, by oszczędzić biliony w związku ze zgonami.

Norah O’Donnel: Kto otrzyma szczepionkę w pierwszej kolejności?

Bill Gates: Na ten temat wciąż trwa dyskusja. Stany Zjednoczone, jako że sponsorują centra produkcji szczepionek, będą miały priorytet. Jeśli jednak uda nam się uruchomić kolejne fabryki – tu ogromna rola Stanów Zjednoczonych, które tradycyjnie hojnie wspierają działania na rzecz zdrowia na całym świecie – potrzebne będą działania ze strony naszej fundacji i innych krajów.

Nie możemy sobie pozwolić na sytuację, w której ludzie umierają z powodu braku środków na zakup szczepionki. To jest przecież jeden z priorytetów naszej fundacji. Toczą się na ten temat owocne dyskusje. Stany Zjednoczone w ramach kolejnej ustawy pomocowej mogą przeznaczyć 1 proc. tej kwoty na walkę z pandemią na całym świecie, co zachęci inne kraje do przyłączą się do naszych wysiłków.

Norah O’Donnel: Dzisiaj rząd zatwierdził ustawę przekazującą fundusze z podatków na rozwój szczepionki. Dzisiaj również dowiedzieliśmy się, że Pfizer otrzyma prawie 2 miliardy dolarów wsparcia. Moderna otrzyma 438 mln dolarów z podatków obywateli. Oba te koncerny ogłosiły jednak, że nie będą sprzedawać szczepionki po kosztach produkcji. Chcą na tym zarobić. Czy koncerny farmaceutyczne powinny zarabiać na badaniach nad szczepionkami współfinansowanymi przez obywateli?

Bill Gates: Kwestia Pfizer dotyczy raczej umowy przetargowej o charakterze umowy badawczo-rozwojowej. AstraZeneca i Johnson&Johnson oznajmiły, że umowa będzie miała charakter non-profit. Dokładna treść wynegocjowanych kontraktów nie jest mi znana.

Oczywiście należy wyważyć kwestię tego, kto ponosi ryzyko, a kto czerpie korzyści z owoców tych wysiłków. To świetna sprawa, że przeznacza się środki na badania i mam nadzieję, że te umowy w zakresie kosztów i dostępności są obopólnie korzystne.

Transkrypt filmu pt. Ustawa z 1986 roku

Norah O’Donnel: Od sekretarza HHS (Departament Zdrowia i Opieki Społecznej) dowiedzieliśmy się dzisiaj, że szczepionka będzie darmowa dla Amerykanów lub dostępna po przystępnej cenie. Oznacza to, że rząd pomoże w zakupie tych szczepionek, od koncernów, które zarobią na produkcie, którego wynalezienie wspomogli finansowo obywatele. Nie widzi Pan w tym żadnego problemu?

Cóż, niektóre szczepionki są wytwarzane przez firmy w ramach działalności non-profit, inni producenci zdecydowali inaczej. Jeśli mamy kilka niemalże identycznych szczepionek, wybieramy tę najtańszą.

Mamy obecnie kilku kandydatów gdzie spodziewamy się, że koszty produkcji będą dosyć niskie. Szczerze wierzę, że zarówno środki medyczne jak i szczepionki będą dostępne na podstawie uczciwej umowy odnośnie zakupu tych produktów. Kwestia ta zostanie wypracowana.

Sprawa, czy ludzie będą krytykować te wczesne umowy, nie jest tutaj najistotniejsza. Wynegocjujemy korzystną umowę na zakup szczepionek. Zależy nam też na tym, by świat taką korzystną umowę również wynegocjował. Wiele z tych koncernów zadeklarowało współpracę.

Bill Gates: Moja „najlepsza inwestycja”, z 10 miliardów wyciągnie 200 miliardów dolarów.
Jak działają szczepionki? W dużej mierze nie mamy pojęcia. – Dr Peter Aaby

Norah O’Donnel: Fundacja Gatesów to jeden z najhojniejszych sponsorów badań nad szczepionkami na świecie. Szczepionki pozwalają ocalić miliony żyć ludzkich każdego roku. Czy jest Pan zaniepokojony nasilającą się kampanią w mediach społecznościowych wymierzoną w szczepionki?

Bill Gates: To oczywiście zawsze jest problem, ponieważ szczepionki to klucz to trzymania w ryzach choroby takiej jak odra, szczepionki pomogły wyeliminować polio.

Odra w prasie i książkach, zanim pojawiła się szczepionka przeciw odrze
Odra i szczepionka przeciw odrze: 14 rzeczy do rozważenia – Roman Bystrianyk
Historia poliomyelitis – dr Suzanne Humphries
Zastrzyki i usuwanie migdałków a prowokowanie polio

Szczepionki są bardzo ważne, pozwoliły zredukować śmiertelność wśród dzieci o połowę przez ostatnie 20 lat. Nasza fundacja oraz rząd Stanów Zjednoczonych miały w tym znaczny udział. Tak więc uświadamianie, jak dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa szczepionek, jest bardzo istotną sprawą.

Rozumiem, że w trakcie pandemii wzrasta niepokój wśród ludzi, ale należy uczciwie tłumaczyć ludziom, jak przebiega taki proces testowania. Będziemy potrzebować wielu ludzi, by zgodzili się zaszczepić, jeśli chcemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby.

 

Bill Gates o badaniach szczepionek na koronawirusa. 22.7.2020 [napisy PL]

 

Śmiertelność w Anglii i Walii -1838-1978

Śmiertelność w Anglii i Walii -1838-1978

 

USA-Zgony-1900-1965

USA – Zgony – 1900-1965

 

Poziom wyszczepialności w USA w 1985 roku

 

Polio - Graficzna linia czasu - 1870-1998

Polio – Graficzna linia czasu – 1870-1998

 

Polio w USA - pestycydy - szczepionka Salka

Polio w USA – pestycydy – szczepionka Salka

%d bloggers like this: