Odra w prasie i książkach, zanim pojawiła się szczepionka przeciw odrze

 

„Podobnie jak odra, miłość jest najbardziej niebezpieczna, gdy przychodzi późno w życiu.” –  Lord Byron

„Miłość jest jak odra; wszyscy musimy przez to przejść. Podobnie jak odra, przechodzimy przez to tylko raz … Nie, nigdy nie chorujemy na miłość dwa razy. Kupidyn traci drugiej strzały na to samo serce.”Jerome Klapka

 

Zobacz na:  Choroby nagminne – dr A. Kube – 1929 rok
Prognoza zachorowalności na odrę w wysoko wyszczepionej populacji – podejście modelowe – dr D.L. Levy
Odra i szczepionka przeciw odrze: 14 rzeczy do rozważenia – Roman Bystrianyk
Odra mutuje – Ostrzeżenie Andrew Wakefielda
Czy powinieneś się obawiać, że odra spowoduje u Ciebie amnezję immunologiczną? – dr Tetyana Obukhanych
Zanikanie matczynych przeciwciał przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej w społecznościach o kontrastowym poziomie wyszczepialności – Sandra Waaijenborg i inni.

Odra w prasie i książkach, zanim pojawiła się szczepionka

Szczęśliwej odry, wesołej świnki, radosnej ospy wietrznej

 

Have a Happy Measle, a Merry Mumps, and a Cheery Chickenpox Hardcover – 1958

„I prawie wszyscy chorują na odrę, świnkę i ospę wietrzną. Nie zawsze przychodzą w najdogodniejszym momencie. Mogą przeszkadzać w świętach Bożego Narodzenia, urodzinach lub wyjściu do cyrku, ALE kiedy już je przechorujesz, prawie na pewno nigdy nie będziesz ponownie na nie chorować. Tak więc życzę ci szczęśliwej odry, wesołej świnki, radosnej ospy wietrznej, uśmiechu i misia i czegokolwiek innego co się pojawi.” –  Have a Happy Measle, a Merry Mumps, and a Cheery Chickenpox – 1958

 

Tego nie powinieneś robić

 

Have a Happy Measle, a Merry Mumps, and a Cheery Chickenpox – 1958

(Chyba że chcesz się bardziej rozchorować, poczuć się gorzej i dłużej chorować)
Skakać.

Zmarznąć/przeziębić się.

Patrzeć na jasne światła (bo to sprawi, że twoje oczy będą bardzo bolały). Pozwolić przyjaciołom wkraść się, aby porozmawiać lub pograć (bo wtedy zachorują i nie będziesz miał z kim się bawić, kiedy poczujesz się lepiej).

Ale możesz robić te rzeczy.

Odpoczywaj i jedz dobre rzeczy, prawie wszystko, co chcesz.

Słuchaj płyt i radia, a może nawet oglądaj telewizję, jeśli lekarz pozwoli.

Czytaj, jeśli nie przeszkadza to twoim oczom. Drażnij kota (jeśli naprawdę czujesz się podle).

 

 

Nagłówki z 1950 roku dotyczące odry – Johnny Neal


„Poszukiwany: ktoś, kto zarazi chłopca odrą”
„Życie dziecka może zależeć od złapania odry”
„Johnny Neal może żyć, jeśli złapie odrę”

Odra w prasie i książkach, zanim pojawiła się szczepionka przeciw odrze

Odra w prasie i książkach, zanim pojawiła się szczepionka

 

Lekarze proszą ochotników [chorych na odrę], aby zarazili małego Johnnego Neala odrą. Dwu i pół letni chłopiec cierpi na poważną chorobę nerek, która zagraża jego życiu. Wiadomo o kilku przypadkach wyleczenia z nerczycy po przechorowaniu odry. W sąsiednim Detroit, departament zdrowia prosi o zgłaszanie się ochotników, którzy zarażą Johnnego odrą, co może ocalić jego życie. Dr Joseph Milnar komisarz ds. zdrowia powiedział, że potrzebują dziecka z pierwszymi objawami odry. Jeśli  podczas odry dojdzie do wysypki, to już za późno, aby pomóc Johnnemu.” – 29 września, Call for Aid to Give Boy Suffer Measles

 

Historia zespołu nerczycowego i ewolucja jego leczenia

 

„W badaniu z Bostonu odnotowano różne metody leczenia zespołu nerczycowego w latach pomiędzy 1926 a 1948. Modyfikacja diety i dieta o niskiej zawartości soli były prawdopodobnie najskuteczniejszymi metodami leczenia w tym czasie. Było też kilka słabych diuretyków rtęciowych o niewielkim lub żadnym działaniu. Wprowadzono inne drastyczne środki, takie jak indukcja odry i krowianki.” – Front Pediatr. 2016; 4: 56; History of Nephrotic Syndrome and Evolution of its Treatment  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4885377/

 

 

 

Odra Uratowała Życie Dziecka

 

 

Odra Uratowała Życie Dziecka

„Państwo Broach z Tulsa w stanie Kalifornia modlili się przez wiele dni, aby ich syn David złapał odrę. Zachorował i jego życie zostało uratowane. W dniu 16 grudnia zeszłego roku, 18-miesięczny chłopiec zaczął cierpieć z powodu zapalenia nerek, występuje białkomocz. Około 50 procent dzieci umiera z tego powodu.

Pani Broach napisała do znanego bostońskiego specjalisty dziecięcego i odpowiedział jej, aby nie próbowali leczenia za pomocą odry, eksperymentu z zapaleniem nerek w Barnes Hospital w St. Louis. Napisał, że czuł, że David był zdecydowanie za młody.

Po tym, jak David przeszedł 10 transfuzji krwi, para postanowiła spróbować eksperymentu z odrą. David został umieszczony w tym samym łóżku z młodzieńcem, który miał odrę. W końcu zaraził się odrą, stracił dużą część obrzęku w ciągu 10 dni i wyzdrowiał prawie magicznie.

„Odra jest cudowna” – powiedziała pani Broach.” – 22 listopad 1949, Measles Saves Baby’s Life http://newspaperarchive.com/bakersfield-californian-nov-22-1949-p-4/

 

 

Babar and the Doctor

„Odra nie jest poważną chorobą, więc po kilku dniach dzieci mogły wstać. Jednak w czasie choroby pozostawały w pokojach i grały w ciche gry.

Babar przyniósł im prezenty. Pom i Aleksandrowi dał dwa cudowne samochody wyścigowe. Flora dostała zabawkowego klauna, który wydawał dźwięk, gdy był ściskany.” – Babar and the Doctor, 1971

 

Odra w czasopiśmie BMJ z 1959 roku

 

„W pierwszych trzech tygodniach tego roku zarejestrowano około 41 000 przypadków odry w Anglii i Walii. Jest to znacznie powyżej liczby zachorowań z ostatnich dwóch lat – mianowicie około 9 000 w 1958 roku i 28 000 w 1957 roku – chociaż jest to mniej od najwyższych poziomów osiągniętych w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Aby dać wyobrażenie o głównych cechach choroby, jakie pojawiają się dzisiaj oraz o tym, jak najlepiej ją leczyć, zaprosiliśmy niektórych lekarzy ogólnych, aby napisali krótkie raporty na temat przypadków z jakimi mieli do czynienia w swoich gabinetach lekarskich.

Po pierwsze warto zauważyć, że rozkład choroby jest obecnie dość nierówny. Nie dotarła jeszcze do obszarów, na których praktykują ci dwaj lekarze (w południowej Szkocji i Kornwalii), a inne obszary są do tej pory wolne od choroby. Z drugiej strony, w hrabstwie Kent donosi się, że choroba przybyła na czas, aby położyć dzieci w łóżkach przed Bożym Narodzeniem. Ci autorzy [lekarze] zgadzają się, że odra jest w dzisiejszych czasach łagodną infekcją i rzadko mają okazję do podania profilaktycznej gamma-globuliny. W leczeniu choroby i jej powikłań nacisk naturalnie zmienia się z jednej praktyki na drugą. Ilość leżenia w łóżku, kiedy podawać sulfonamid lub antybiotyk, stosowanie leków przeciwbólowych i syropów – wszystkie te problemy mogą być nadal dyskusyjne w leczeniu tego, co uważa się za najczęstszą chorobę na świecie. Jednak pewnie jest wiele w opinii, którą jeden z pisarzy wyraża: „To częste odwiedzanie przez zainteresowanego klinicystę, a nie terapia daje dobre wyniki.” – Br Med J 1959;1:354  ANNOTATIONS https://www.bmj.com/content/1/5118/351.2

Dr John Fry (Beckenham, Kent) pisze:

„Oczekiwana co drugi rok epidemia odry pojawiła się w tym regionie na początku grudnia 1958 roku, prawie w same Święta Bożego Narodzenia. Do tej pory w gabinecie było blisko 150 przypadków, a liczba ta stale się zmniejsza. Podobnie jak podczas poprzednich epidemii, pierwotne przypadki dotyczyły głównie dzieci w wieku 5 i 6 lat, a przypadki wtórne u ich młodszego rodzeństwa.

W tej stosunkowo łagodnej epidemii nie odnotowano żadnych szczególnych cech. Była łagodna, ponieważ powikłania wystąpiły tylko u czworga dzieci. Jedna dziewczynka w wieku 2 lat cierpiała na odoskrzelowe zapalenie płuc, a u trzech innych rozwinęło się ostre zapalenie ucha środkowego po odrze. U większości dzieci cały epizod zakończył się dobrze i już za tydzień od fazy zwiastującej do zniknięcia wysypki, a wiele matek zauważyło, „ile dobrego ta choroba sprawiła ich dzieciom”, ponieważ po odrze wyglądają o wiele lepiej.

Podejście lekarza rodzinnego do leczenia odry jest zasadniczo sprawą osobistą i indywidualną, opartą na osobistych doświadczeniach lekarza oraz indywidualnym charakterze i pochodzeniu dziecka oraz rodziny. W tym gabinecie lekarskim odrę uważa się za stosunkowo łagodną i nieuchronną dolegliwość dziecięcą, która najlepiej żeby wystąpiła pomiędzy 3 a 7 rokiem życia. W ciągu ostatnich 10 lat było kilka poważnych komplikacji w każdym wieku, a wszystkie dzieci całkowicie wyzdrowiały. W następstwie tego rozumowania nie podjęto specjalnych prób zapobiegania nawet u małych niemowląt, u których nie stwierdzono szczególnie ciężkiej postaci choroby.” – Br Med J 1959;1:38; Vital Statistics, Measles Reports From General Practitioners https://www.bmj.com/content/1/5118/380

Epidemie odry i leczenie odry opisane w czasopiśmie BMJ z 1959 roku

 

Getting Married [Wziąć ślub]

 

Getting Married [Wziąć ślub] - love is like the measles 1962

Znalezione na: The Informed Parent

Książka pt. Getting Married [Wziąć ślub] wydana przez Brytyjskie Towarzystwo Medyczne w 1962 roku. Oto przykład jak postrzegano odrę w latach 60. XX wieku zanim rozpoczęły się kampanie strachu, po tym jak pojawiła się pojedyncza szczepionka przeciw odrze w 1968 roku. O odrze mówiono z lekkim sercem:

„Jest takie mądre i dobrze znane powiedzenie Jerome Klapki: „Miłość jest jak odra – wszyscy musimy przez nią przejść.” W odniesieniu do odry, to dzisiaj tak nie jest, ale jest tak samo prawdziwe dziś jak i w przeszłości to, że wszyscy musimy się zakochać. Inną ważną różnicą jest to, że wszyscy chcemy się zakochać, co więcej od wczesnego okresu dojrzewania pragnienie zakochania staje się coraz silniejsze.
Wydaje się, że zaczyna się wcześniej u dziewcząt niż u chłopców. Większość z nich zaczyna odczuwać te męki od około czternastego roku życia, a u chłopców zwykle raczej później, gdy mają piętnaście lub szesnaście lat. Do tego czasu uważamy, że miłość jest podstępna, a miłośnicy są przedmiotem zabawy…”

 

 

 

Impreza Anny w Londynie… bo zachorowała na różyczkę [niemiecka odra].

 

Różyczka Party

 

Przykład angielskich lekarzy na wysypkę

Imprezy z niemiecką odrą [różyczka] to nowa moda wśród młodszych kobiet w Londynie. To może brzmieć jak szaleństwo, ale jest w tym niezła metoda.

Jeśli kobiety zarażą się tą chorobą w ciąży, to czasami powoduje wystąpienie zdeformowania u dzieci. U młodzieży jest łagodną chorobą i zwykle pozostawia odporność na całe życie. Mając to na uwadze, angielski lekarz wystawił na nią swoje dzieci, więc w przyszłości istnieje niewielkie ryzyko na zarażenie się [różyczką], gdy nadejdzie czas macierzyństwa. Praktyka rozprzestrzeniła się szybko.” – Ann’s Measles Party in London, New York Daily News 1957

 

Impreza z okazji różyczki

 

Oczekuje się, że w dzisiejszych czasach każda dziewczyna w Londynie, która zarazi się różyczką [niemiecka odra], zorganizuje taką imprezę.”

 

O czym ludzie rozmawiają – Odra w Liczbach, 2 wrzesień 1988

 

O czym ludzie rozmawiają – Odra w Liczbach, 2 wrzesień 1988

 

Gazeta z 1988 roku podaje 3.665 przypadków odry w 1987 roku. Nie był to temat na nagłówek. Tylko informacje umieszczono gdzieś w tekście.

Według Centrum Kontroli Prewencji Chorób [CDC] w Atlancie, ilość zachorowań na odrę w USA w zeszłym roku zmalała o 42 procent do 3.655 przypadków. To pierwszy spadek od czterech lat, od czasu rekordowo niskiej liczby 1.487 przypadków w 1983 roku. Prawie trzy czwarte przypadków zachorowań to pacjenci, w większości dzieci, które zostały zaszczepione, ale i tak zachorowały na odrę.

 

Kwarantanna lub izolacja w przypadku chorób zakaźnych – fragment książki „The Common Sense Book of Baby and Child Care.” – dr Benjamin Spock

 

The Common Sense Book of Baby and Child Care – dr Benjamin Spock, 1945

 

„… W przypadku szkarlatyny, błonicy i innych poważnych chorób, niektóre służby zdrowia wymagają dalszych środków ostrożności. W większości przypadków, dorośli w rodzinie – z wyjątkiem tych, którzy są nauczycielami lub pracownikami zajmującymi się żywnością – nie są ograniczeni w opuszczeniu domu lub pójścia do firmy z powodu którejkolwiek z chorób. Musisz jednak użyć własnego rozsądku w odwiedzaniu rodzin, które mają podatne dzieci. Szanse na przeniesienie zarazków na inne dzieci są praktycznie zerowe, o ile trzymasz się od nich z daleka. Tak samo, nie będziesz bardzo mile widziany, jeśli matka jest kapryśna, szczególnie, w przypadku choroby, której się boi, np. świnka w przypadku mężczyzny, krztusiec w przypadku dziecka, szkarlatyna. Obwini cię, jeśli ktoś z jej rodziny złapie tę chorobę w przyszłym roku.

Z drugiej strony, nie wahaj się pójść, jeśli choroba jest jedną z tych których mniej się obawiamy, jak odra, ospa wietrzna czy różyczka [odra niemiecka]. Jeśli zachorowałeś na którąś z nich, a przyjaciel prosi Cię abyś do niego wpadł, a nie boi się tych chorób, to nie wahaj się do niego pójść gdy dzieci są na uboczu. Inne dzieci w domu, które chorowały na tę chorobę, praktycznie zawsze mogą chodzić do szkoły w okresie kwarantanny, jeśli jest to jedna z mniej poważnych chorób. Zasady dotyczące braci i sióstr mogą być bardziej rygorystyczne w przypadku takich chorób, jak szkarlatyna, błonica, zapalenie opon mózgowych, poliomyelitis itp. Zasady dotyczące innych dzieci w rodzinie, które jeszcze nie chorowały, różnią się w różnych miejscowościach i różnych szkołach. Dla dobra innych małych dzieci i własnego sumienia trzymaj swoje dziecko z dala od małych dzieci sąsiada, wówczas gdy ma przyjść do ciebie chory.” – QUARANTINE, 672. Quarantine or isolation for contagious diseases, The Common Sense Book of Baby and Child Care – dr Benjamin Spock, 1945

 

Obietnica złożona amerykanom w 1967 roku odnośnie odry

 

„Dostępność silnych i skutecznych szczepionek przeciw odrze, które zostały obszernie przetestowane w ciągu ostatnich 4 lat, stanowi podstawę do eliminacji odry w każdej społeczności, która podniesie progi wyszczepialności do łatwo osiągalnych poziomów. Skuteczne stosowanie tych szczepionek podczas nadchodzącej zimy i wiosny powinno zapewnić wyeliminowanie odry ze Stanów Zjednoczonych do 1967 roku.”  – Źródło: “Epidemiological Basis for Eradication of Measles in 1967″, Public Health Reports: dr David Sencer, dr H. Bruce Dull, and dr Alexander Langmuir, str. 256.

 

 

Odra w TV… zanim wprowadzono do obrotu szczepionkę

 

Odporność stada i ODRA – Brakujące wykłady ze studiów medycznych!