Czy szczepionka na koronawirusa chroni bezobjawowo?

Czy szczepionka na koronawirusa chroni bezobjawowo

Czy szczepionka na koronawirusa chroni bezobjawowo?

 

Po przetłumaczeniu na normalny język i codzienną praktykę szczepionkowej nowomowy, jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona, to sytuacja będzie wyglądać mniej więcej tak:
1. Jak jesteś nieszczepiony i wyjdzie ci pozytywny wynik testu PCR to jest źle i zabijasz ludzi, ale
2. Jak przejdziesz sakrament szczepienia i wyjdzie ci pozytywny wynik testu PCR to… cóż szczepionki nie są w 100% skuteczne.

Czytając poniższy artykuł warto mieć w pamięci fakt, że około 80% infekcji przebiega bezobjawowo.

 

19 maj 2020

Koronawirus: Po badaniach na małpach naukowcy ostrzegają, że szczepionka od AstraZeneca może zapewniać jedynie ‘częściową ochronę’

Naukowcy zasiali wątpliwości dotyczące szczepionki na koronawirusa opracowywanej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego [i AstraZeneca], sugerując, że “odnośne” wyniki prób na makakach [małpach] wykazały, że może ona jedynie zapewniać “częściową ochronę”.

W niedzielę rząd obiecał kolejne 65,5 miliona funtów na badania, obwieszczając, że zawarł globalną umowę licencyjną z gigantem farmaceutycznym AstraZeneca, który spodziewa się wyprodukować do września 30 milionów dawek jeżeli szczepionka okaże się skuteczna.

Badania kliniczne szczepionki ChAdOx1 nCoV-19 na ludziach zostały już rozpoczęte, po próbach na myszach i makakach królewskich w należącym do amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia [NIH] Rocky Mountain Laboratory, a ich wyniki opublikowano w zeszłym tygodniu w niezrecenzowanym preprincie.

Badacze udowodnili, że jedna dawka szczepionki uchroniła wszystkie sześć zaszczepionych małp przed zachorowaniem na zapalenie płuc, ale nie zapobiegła całkowicie infekcji. [czyli to samo co w przypadku np. szczepionek przeciw krztuścowi – admin]

W czterech więzieniach w USA prawie 3300 osadzonych przeszło testy na koronawirusa z wynikiem pozytywnym – 96% bez żadnych objawów

Niektórzy naukowcy, niezaangażowani w to badanie, przyjęli wyniki jako obiecujące, ale inni wyrazili obawy o to, że jeżeli takie wyniki powtórzą się u ludzi, to osoby zaszczepione wciąż będą mogły przenosić Covid-19.

Czy szczepionka na koronawirusa chroni bezobjawowo?

 

Prof. Jonathan Ball z University of Nottingham powiedział, że wyniki są “zachęcające”, ale dodał, że istnieje też “kwestia” tego, że taką samą ilość genomu wirusa wykryto w nosach małp zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.

“Jeżeli jest to wirus zakaźny, a podobna rzecz dzieje się u ludzi, to osoby zaszczepione wciąż będą zakażone i będą rozsiewać duże ilości wirusa, który potencjalnie będzie się rozprzestrzeniał na inne osoby w społeczności,” dodał wirusolog molekularny.

“Jeżeli najbardziej narażone osoby nie będą chronione przez szczepionkę w takim samym stopniu, to naraża je to na ryzyko. Dlatego skuteczność szczepionki w najsłabszych populacjach oraz potencjalne rozsiewanie wirusa przez osoby zaszczepione wymagają bardzo dokładnego monitorowania.”

Profesor immunologii i chorób zakaźnych na University of Edinburgh, Eleanor Riley, zgadza się, że ilości wirusa wykryte w nosach małp są “niepokojące”.

“Jeżeli podobne wyniki otrzyma się u ludzi, szczepionka zapewni prawdopodobnie częściową ochronę przed chorobą u osoby zaszczepionej, ale raczej nie obniży transmisji wirusa w szerszej społeczności,” powiedziała.

Jednak współautorka artykułu, Neeltje van Doremalen z Rocky Mountain Laboratory, zasugerowała, że małpy narażone były na znacznie wyższy ładunek wirusowy niż większość ludzi w prawdziwym życiu.

“Myślę, że ludzie nie zdają sobie sprawy, z jak wieloma wirusami się mierzymy i jak niesamowite jest to, że nie widzimy ich w płucach. Po jednej dawce szczepionki,” powiedziała profesor Van Doremalen na Twitterze.

Immunolog Florian Krammer dodał również: “Żadna z opracowywanych szczepionek nie zadziała po jednej dawce (nie tak działają szczepionki). To było po jednej dawce. Płuco było chronione. Dwie dawki mogą być całkiem mocne.”

Jednak wielokrotnie nagradzany wirusolog Paul Bieniasz powiedział: “Szczerze mówiąc, skala reakcji immunologicznych u makaków jest trochę rozczarowująca – jak będzie wyglądała ochrona po sześciu albo 12 miesiącach od szczepienia?”

Jest “mało prawdopodobna” wszelka ewentualność, że szczepionka przeciwko Covid będzie w stanie powstrzymać infekcję i zapewnić ochronę na całe życie, powiedział prof. Babak Javid, konsultant do spraw chorób zakaźnych w Cambridge University Hospitals.

Zaznaczył, że nie jest “bezprecedensowa” sytuacja, kiedy szczepionka działa chroniąc kogoś przed zachorowaniem, ale nie przed zakażeniem, jak na przykład aktualna szczepionka przeciwko krztuścowi.

Dr Suzanne Humphries – Zarażenie krztuścem
Krztusiec wśród całkowicie zaszczepionych dzieci w ośrodkach opieki dziennej w Izraelu [2000]

Zgadzając się z tym, że taka szczepionka nie powstrzymałaby przekazywania wirusa innym osobom, prof. Babak powiedział, że według niego ta potencjalna szczepionka jest kandydatką wartą dalszych prac nad nią.

Inni z zadowoleniem przyjęli fakt, że badania kliniczne na makakach nie wykazały żadnych dowodów na  zespół wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej – fenomen, w którym osoby zaszczepione po zakażeniu przechodzą przez cięższą postać choroby.

Szczepionka przeciw koronawirusowi i wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej

Ten fenomen stanowi zagrożenie przy szczepionkach na choroby układu oddechowego i był jedną z głównych przeszkód w stworzeniu skutecznej szczepionki przeciwko Sars.

“To była konkretna teoretyczna obawa w przypadku szczepionki przeciwko Sars Cov-2 i brak dowodów na nią w tym badaniu jest bardzo zachęcający,” powiedział prof. Stephen Evans z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (London School of Hygiene and Tropical Medicine).

Zapytany, czy jest prawdopodobne, że wyniki u makaków przełożą się na wyniki u ludzi, dodał: “Nie wiemy na pewno, dlatego właśnie są potrzebne i są prowadzone badania kliniczne na ludziach.

“Ale te wyniki są zachęcające i sugerują ostrożny optymizm w kwestii prób szczepionki z Oksfordu prowadzonych na ludziach.”

Źródło: Coronavirus: Scientists warn Oxford vaccine may only offer ‘partial protection’ after results of monkey trial

 

Zobacz na: Film WIWISEKCJA – Śmiertelna medycyna [1997]

 

RNA to oprogramowanie. Jak wygląda odpowiednik „niebieskiego ekranu” w przypadku ludzi, po podaniu szczepionki mRNA

 

 

%d bloggers like this: