Trwa śledztwo w sprawie chińskiego naukowca z Kanady [październik 2019]. Naukowiec chińskiego pochodzenia pracujący dla rządu Kanady wyszkolił część personelu laboratorium poziomu 4 w Chinach. Nadal brak odpowiedzi w sprawie śledztwa naukowców rządowych wydalonych z Narodowego Laboratorium Mikrobiologicznego w Winnipeg.

3 październik 2019

Xiangguo Qiu, jej mąż biolog i jej uczniowie

Xiangguo Qiu, jej mąż biolog i jej uczniowie nie wrócili do pracy w Narodowym Laboratorium Mikrobiologicznym w Winnipeg, po tym jak zostali z niego wyprowadzeni w lipcu 2019 roku. Kanadyjska Królewska Policja Konna [RCMP] nadal bada to, co kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego uznała za możliwe „naruszenie zasad”.

Trwa śledztwo w sprawie chińskiego naukowca z Kanady

 

Według dokumentów podróżnych uzyskanych przez CBC News, naukowiec pracujący w rządowym Narodowym Laboratorium Mikrobiologicznym [National Microbiology Lab] w Winnipeg odbyła co najmniej pięć podróży do Chin w latach 2017–2018, w tym jedną, aby wyszkolić naukowców i techników w nowo certyfikowanym chińskim laboratorium bezpieczeństwa biologicznego poziomu 4 (BSL-4), które prowadzi badania z najbardziej zabójczymi patogenami.

Krajowe Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Wuhan

Xiangguo Qiu – która w atmosferze śledztwa prowadzonego przez Kanadyjską Królewską Policję Konną w sprawie opisanej przez Kanadyjską Agencję Zdrowia jako potencjalne „naruszenie zasad” została eskortowana w lipcu z laboratorium w Winnipeg – została zaproszona do Narodowego Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Wuhan, Chińskiej Akademii Nauki po dwa razy w ciągu roku, przez dwa lata, za każdym razem spędzając tam po dwa tygodnie.

„Będzie to finansowane przez stronę trzecią, a zatem [Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego] nie poniesie żadnych kosztów ”, mówią dokumenty, uzyskane poprzez dostęp do wniosków o informacje. Tożsamość strony trzeciej została zredagowana.

Dokumenty mówią, że podczas podróży w dniach 19-30 września 2017 roku spotkała się również ze współpracownikami w Pekinie, ale ich nazwiska również zostały zaciemnione [ocenzurowane].

Xiangguo Qiu, jej mąż Keding Cheng i jej uczniowie z Chin zostali usunięci 5 lipca z jedynego kanadyjskiego laboratorium bezpieczeństwa biologicznego poziomu 4 (BSL-4) – przystosowanego do pracy z najpoważniejszymi i najbardziej śmiertelnymi chorobami ludzi i zwierząt, takimi jak Ebola. Informatorzy którzy wcześniej pracowali w tym laboratorium przekazali CBS News, że przepustki bezpieczeństwa dla pary i chińskich studentów zostały anulowane. Ludzie pracujący w laboratorium powiedzieli CBC News w tym tygodniu, że słyszeli, że para może wkrótce wrócić do pracy.

Kilku z nich, którzy prosili, aby nie ujawniać ich tożsamości z obawy przed zemstą, twierdziło, że zawsze były pytania dotyczące podróży Xiangguo Qiu do Chin – oraz informacji i technologii, którymi dzieliła się z tamtejszymi badaczami.

To nie w porządku, że jest pracownikiem rządu kanadyjskiego, który udziela szczegółowych informacji na temat ściśle tajnej pracy i fachowej wiedzy [know-how], aby założyć/prowadzić laboratorium o wysokim stopniu ograniczenia rozprzestrzeniania dla obcego narodu,” – powiedział jeden z pracowników.

Jeden z członków personelu twierdzi, że funkcjonariusze Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej [RCMP] nie przeprowadzili jeszcze wywiadów z kluczowymi osobami w laboratorium, ponieważ kadra kierownicza wyższego szczebla nie udostępniła ich policji i uniemożliwiła pracownikom skontaktowanie się z nimi z istotnymi informacjami.

 

Xiangguo Qiu przyjmuje nagrodę od gubernatora generalnego Julie Payette

Xiangguo Qiu przyjmuje nagrodę od gubernatora generalnego Julie Payette, podczas ceremonii w Rideau Hall w 2018 roku za udział w zespole w National Microbiology Lab, które stworzyło lek na Ebolę o nazwie ZMapp. (CBC)

 

Rzecznik kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego, która prowadzi laboratorium, odniosła się do prośby Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej.

„Zachęcamy każdego, kto ma informacje i chce porozmawiać z policją w tej sprawie, aby udał się do siedziby głównej policji w Winnipeg przy 1091 Portage Avenue”, powiedział RCMP w e-mailu.
„Aby zachować rzetelność śledztwa, nie udzielamy obecnie jakichkolwiek komentarzy.”

Rzecznik potwierdza, że ​​dochodzenie policyjne jest w toku. Obie agencje wielokrotnie powtarzały, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

Badacze muszą zachować ostrożność, współpracując

 

W międzyczasie nie zmieniła się sytuacja Xiangguo Qiu i jej męża Chenga na uniwersytecie w Manitobie, który zerwał związki z obojgiem i odwołał jej studentów w lipcu.

Xiangguo Qiu jest lekarzem i wirusologiem, pomogła opracować ZMapp – terapie na śmiertelnego wirusa Ebola, który zabił ponad 11.000 osób w Afryce Zachodniej w latach 2014–2016 i widziała wybuch epidemii w Kongo na początku tego roku.

Jest lekarzem z Tiencin w Chinach, która przyjechała do Kanady na studia podyplomowe w 1996 roku. Nadal jest tam powiązana z uniwersytetem i przez lata sprowadzała wielu studentów, aby pomagali w jej pracy.

Podczas swoich podróży Xiangguo Qiu odwiedziła także Chińską Akademię Nauk, Uniwersytet Tsinghua, Chińską Medyczną Akademię Nauk i Pekiński Instytut Biotechnologii.

Przemawiała na kilku konferencjach, w tym niektórych organizowanych przez Światową Organizację Zdrowia, Chińskie Towarzystwo Wirusologiczne i Międzynarodowym Sympozjum na temat Wyłaniających Się Chorób Wirusowych.

Jia Wang, zastępca dyrektora Instytut Chińskiego na University of Alberta w Edmonton, nie jest zaniepokojona podróżami Xiangguo Qiu do Chin, mówiąc, że współpraca jest powszechna w badaniach międzynarodowych. (Instytut Chiński)

Jia Wang, zastępca dyrektora Instytut Chińskiego na University of Alberta w Edmonton, mówi, że współpraca i wymiana informacji są powszechne i oczekiwane w środowisku akademickim. Powiedziałam, że:

„W coraz bardziej zglobalizowanym świecie, w coraz bardziej zglobalizowanym obszarze badań, mamy do czynienia z coraz większą ilością wymian i większą ilością wizyt przychodzących i wychodzących.”

Jednak naukowcy współpracujący z międzynarodowymi partnerami również „muszą zrozumieć parametry bezpieczeństwa i wymagania dotyczące przestrzegania procedur oraz ochrony własności intelektualnej, a także ochrony swoich badań.”


Muszą zachować równowagę między ostrożnością i otwartością na współpracę, powiedziała Jia Wang.

„W końcu mamy nadzieję, że ta wymiana badań przyniesie ostatecznie korzyści Kanadzie i naszym mieszkańcom.”

Xiangguo Qiu i jej mąż Cheng nie odpowiedzieli na wiele próśb o komentarz w tej sprawie.

Stosunki między Kanadą a Chinami są napięte od czasu zatrzymania w zeszłym roku dyrektora Huawei Meng Wanzhou na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania.

Źródło: Canadian government scientist under investigation trained staff at Level 4 lab in China

 

 

Tajemnica wokół chińskich naukowców z kanadyjskiego laboratorium

 

Rozwój wydarzeń ma miejsce we wrażliwym momencie dla relacji między Kanadą a Chinami. W grudniu 2018 roku kanadyjskie władze aresztowały chińskiego dyrektora Huawei Meng Wanzhou na wniosek Stanów Zjednoczonych. W odwecie Chiny aresztowały dwóch Kanadyjczyków pod zarzutem szpiegostwa, a trzeciego skazały na śmierć za przestępstwa narkotykowe.

Wynika to również z faktu, że amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) wyraził obawy, że niektórzy beneficjenci grantów nie ujawnili powiązań z Chinami i innymi narodami lub niewłaściwie udostępnili poufne informacje. Obawy doprowadziły kilka uniwersytetów do wydalenia badaczy, którzy są etnicznymi Chińczykami i zwracają fundusze z dotacji do NIH.  Prześladowania wzbudziły obawy społeczności chińsko-amerykańskiej w zakresie profilowania rasowego. W Kanadzie krajowa Służba Wywiadowcza ds. Bezpieczeństwa od dawna ostrzega przed sponsorowanym przez państwo szpiegostwem, a w 2014 roku rząd kanadyjski twierdził, że Chiny stoją za cyberatakiem na kanadyjską Narodową Radę ds. Badań Naukowych.

Źródło: Mystery surrounds ouster of Chinese researchers from Canadian laboratory

 

Zobacz na: Chiny uchwaliły nową ustawę o szczepionkach [1 grudzień 2019]
Wydarzenie 201 [Event 201] – ćwiczenia symulacyjne [18 październik 2019]

%d bloggers like this: