Chiny uchwaliły nową ustawę o szczepionkach [1 grudzień 2019]

 

Chiny uchwaliły nową ustawę o szczepionkach

W dniu 29 czerwca 2019 roku Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (ChRL)  przyjął ustawę o administracji szczepionkami (ustawa o szczepionkach). Oficjalna agencja informacyjna Xinhua twierdzi, że ustawa przewiduje „najbardziej restrykcyjne” zarządzanie szczepionkami z surowymi karami w celu zapewnienia bezpieczeństwa szczepionkowego w kraju.

Chiny uchwaliły nową ustawę o szczepionkach

 

Przed uchwaleniem tej ustawy złożonej ze 100 artykułów, przepisy w ChRL dotyczące szczepionek były zawarte w ustawie o administracji lekami, ustawie o zapobieganiu i leczeniu chorób zakaźnych oraz w kilku odpowiednich regulacjach i przepisach administracyjnych.

Nowa ustawa określa wymogi prawne dotyczące badań, produkcji, dystrybucji i stosowania szczepionek. Według jednego z komentatorów prawnych takie wymagania są znacznie bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych leków (art. 2). Zawiera także rozdział określający kary za naruszenie prawa dotyczącego szczepionek, które są również surowsze niż za naruszenie innych przepisów dotyczących leków (rozdz. 10). Zgodnie z ustawą, jeżeli jakiekolwiek naruszenie tej ustawy stanowi przestępstwo, należy nałożyć „surowszą karę” w zakresie kar przewidzianych w Prawie Karnym za to przestępstwo (art. 79).

Ustawa nakazuje uruchomienie krajowej elektronicznej platformy służącej do śledzenia szczepionek, która integruje informacje dotyczące całego procesu produkcji, dystrybucji i użytkowania szczepionek, aby zapewnić możliwość śledzenia i weryfikacji wszystkich szczepionkowych produktów (art. 10).

Zgodnie z tą ustawą Chiny mają wdrożyć państwowy program szczepień, a mieszkańcy zamieszkujący terytorium Chin są prawnie zobowiązani do szczepienia szczepionkami z tego programu szczepień, które rząd zapewnia bezpłatnie. Samorządy lokalne, rodzice lub inni opiekunowie dzieci muszą upewnić się, aby dzieci zostały zaszczepione szczepionkami objętymi programem szczepień (art. 6).

 

Ustawa ustanawia system odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne.

Osoby korzystające ze szczepionek w ramach programu szczepień, które umrą lub ucierpią z powodu znacznej niepełnosprawności lub uszkodzenia narządów albo tkanek, powinny otrzymać odszkodowanie z rządowych funduszy szczepionkowych na szczeblu prowincji, jeżeli uszczerbek na zdrowiu ujęty jest na liście niepożądanych odczynów poszczepiennych związanych ze szczepionką lub nie można zapobiec danemu uszczerbkowi na zdrowiu ( Art. 56).

Ustawa weszła w życie 1 grudnia 2019 roku (Art. 100).

Źródło: China: Vaccine Law Passed

 

Pierwszy znany i oficjalny pacjent zaczął odczuwać objawy choroby, która obecnie znana jest pod nazwą COVID-19 1 grudnia 2019 roku.
https://www.sciencemag.org/news/2020/01/wuhan-seafood-market-may-not-be-source-novel-virus-spreading-globally
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30183-5/abstract

 

Zobacz na: Wydarzenie 201 [Event 201] – ćwiczenia symulacyjne [18 październik 2019]
Wybraliście Ich Aby Pisali Nowe Prawa Zamiast Tego Pozwalają To Robić Korporacjom – Public Integrity
Odporność i bezkarność – korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson
Kodeks Norymberski a szczepienia – świadoma i dobrowolna zgoda
Czy odmowa szczepień powinna być przestępstwem, za które grozi kara przez powieszenie? – Marco Cáceres
Czy na pewno szczepionki to najlepiej przebadane produkty firm farmaceutycznych? Sprawdźmy.

 

David Matas i David Kilgour badają skalę handlu narządami w Chinach. Odkrywają jedną z największych zbrodni przeciwko ludzkości. W Chinach na przeszczep serca albo płuc czeka się mniej niż tydzień. W śledztwach udowodniono, że narządy pochodzą nie tylko od więźniów skazanych na śmierć, ale od ludzi zabijanych na zlecenie.
 

%d bloggers like this: