Chiny testują wysokie dawki witaminy C na koronawirusa. Czy witamina C może pokonać koronawirusa? Wzmacnia mózg, zwalcza sepsę i przeciwdziała przeziębieniom… nic dziwnego, że chińscy lekarze ścigają się, by sprawdzić jej wpływ na śmiertelną epidemię – Victoria Lambert

2 marca 2020

 

Chiny testują wysokie dawki witaminy C na koronawirusa

Chiny testują wysokie dawki witaminy C na koronawirusa

 

Zdesperowani, aby uniknąć przeziębienia lub czegoś gorszego, wielu z nas będzie przyjmowało witaminę C – a lekarze w Chinach zastanawiają się nawet nad jej skutecznością przeciwko koronawirusowi.
Trwają również badania nad nowymi i ekscytującymi zastosowaniami, takimi jak walka z sepsą i utratą pamięci. Wydajemy ponad 880 milionów funtów na suplementy witaminy C na całym świecie, przy czym oczekuje się, że do 2024 roku liczba ta przekroczy 1,1 miliarda funtów.

Jej popularność wynika z przekonania, że ​​witamina C może zapobiegać przeziębieniom – teorię opracowaną przez zdobywcę Nagrody Nobla, Linusa Paulinga. Był przekonany o jej zaletach i osobiście zażywał 3 gramy dziennie, chociaż wiele jego badań nad witaminą zostało później zdyskredytowanych.

Oczywiście, jeśli chodzi o infekcje [bakteryjne] lub wirusy, takie jak grypa, przyjmuje się, że witamina C jest częścią odpowiedzi immunologicznej i szybko się wyczerpuje. Pomaga, wspierając produkcję białych krwinek, które zwalczają choroby, przywiązując się do drobnoustrojów i zabijając je.

Jednak w wielu badaniach nie udało się poprzeć teorii witaminy C Linusa Paulinga jako suplementu zapobiegawczego i, zgodnie z raportem autorytatywnej komisji opiniodawczej Cochrane Collaboration z 2017 roku, najlepszym, czego możemy się spodziewać poprzez przyjmowanie 1000 mg witaminy dziennie C to skrócenie okresu przeziębienia o 8 procent – około 0,4 dnia.

Stwierdzono, że wyższe dawki niż 1000 gram dodatkowo skracają okres przeziębienia – badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Helsinkach w 2017 roku wykazały, że dzienne dawki od 6 g do 8 g mogą skrócić objawy przeziębienia o 19 procent. Ale w populacji ogólnej witamina C nie ma żadnego działania zapobiegawczego. Innymi słowy, chociaż może pomóc w przeziębieniu, to suplementacja nie wpłynęła na to, jak często ludzie się przeziębiają.

 

Ministerstwo Zdrowia w Wielkiej Brytanii [NHS] zaleca zdrowym osobom dorosłym spożywanie 40 mg witaminy dziennie. „Wszyscy ze względów genetycznych mamy niedobór, ponieważ nie wytwarzamy naturalnie potrzebnej nam witaminy C” – mówi dr Thomas Levy, kardiolog z USA i autor książki Primal Panacea, nowej książki o zastosowaniu witaminy C.

Primal Panacea

Zjedzenie jednej średniej pomarańczy zapewni prawie dwukrotność oficjalnie zalecanej dziennej dawki 70 mg, a dwa średnie pomidory zawierające po 20 mg będą w sam raz. Chociaż witamina C może nie być sposobem na uniknięcie zachorowań w zimie, to naukowcy coraz częściej starają się ją stosować w leczeniu innych schorzeń, od koronawirusa po utratę pamięci.

Chiny testują wysokie dawki witaminy C na koronawirusa

COVID-19

 

W Chinach trwają badania, aby sprawdzić, czy wysokie dawki witaminy C mogą pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 (powodującym COVID-19). Naukowcy ze szpitala Zhongnan Uniwersytetu Wuhan testują działanie witaminy C na 120 pacjentach z wirusem, podając im codzienne dożylnie 24 gramy witaminy C przez siedem dni. Wyniki nie zostały jeszcze opublikowane.

Dawka zastosowana w Chinach jest około 600 razy większa niż zalecana dzienna ilość przez brytyjskie ministerstwo zdrowia [NHS] i 24 razy większa niż ilość testowana podczas przeziębienia w recenzjach Cochrane. W testach witamina C działała przeciwko każdemu wirusowi – jeśli jest podana w wystarczającym stężeniu, mówi dr Levy.

Dr Mike Skinner, wirusolog z Imperial College London, mówi, że jeszcze przez pewien okres czasu nie będziemy znać wystraczającej ilości witaminy C do pokonania koronawirusa i twierdzi, że testowana dawka jest ogromna. „Chińczycy to badają, dowiedzmy się czy przynosi to jakieś korzyści.”


UTRATA PAMIĘCI

 

Czy niedobory witaminy C mogą być również czynnikiem wpływającym na zdrowie mózgu?

 

Witamina C, funkcje poznawcze i demencja

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że witamina C może być kluczowym czynnikiem w zapobieganiu pogarszania funkcji poznawczych spowodowanych starzeniem się i zaburzeniach, takich jak demencja.

 

Ich przegląd, opublikowany w czasopiśmie Nutrients w 2014 roku, donosił o bezpośrednim wpływie niedoboru witaminy C na funkcjonowanie mózgu przez całe nasze życie, od rozwoju w macicy matki poprzez ponowny wzrost po traumatycznym uszkodzeniu mózgu, takim jak udar.

W innym badaniu z udziałem 80 zdrowych osób dorosłych, naukowcy z Australii stwierdzili, że suplementacja witaminy C może poprawić wydajność zadań wymagających uwagi, pamięci roboczej i szybkości podejmowania decyzji.


Raport opublikowany w czasopiśmie Frontiers In Aging Neuroscience w 2019 roku sugerował, że dalsze badania mogą być przydatne w grupach osób starszych, ponieważ są one w dużej mierze podatne na niedobory witaminy C. Uważa się, że witamina C ma działanie ochronne na komórki mózgowe, a testy na myszach wykazały, że dodatkowa ilość witaminy C poprawia pamięć i zdolność do wykonywania zadań, takich jak nawigacja w labiryntach.

SEPSA – POSOCZNICA

 

Nowe badania nad zastosowaniem terapii witaminą C w przypadku sepsy – gdzie układ odpornościowy reaguje nadmiernie po infekcji, z potencjalnie śmiertelnymi skutkami – są pozytywne. W Wielkiej Brytanii rocznie dochodzi do około 48.000 zgonów związanych z tym zespołem objawów spowodowanych gwałtowną reakcją organizmu (stan zapalny) na zakażenie.

Obecnie amerykańscy naukowcy z Virginia Commonwealth University odkryli, że witamina C podawana dożylnie co sześć godzin przez cztery dni w czasie pobytu od przyjęcia, po miesiącu czasu, zmniejszyła ryzyko śmierci pacjentów z sepsą z 46 procent w grupie placebo, do prawie 30 procent w przypadku grupy w której podaje się witaminę C.

„Przeprowadziliśmy to badane II fazy, podejmując próbę weryfikacji i sprawdzenia koncepcji, czy witamina C jest bardziej skuteczną terapią odnośnie niewydolności narządów niż obecny standardowy protokół leczenia sepsy. W tym konkretnym badaniu nie znaleźliśmy dowodów na to, że witamina C poprawia niewydolność narządów spowodowaną posocznicą, ale znacznie skróciła czas hospitalizacji pacjentów.” dr Alpha A. Fowler III, New VCU study links vitamin C therapy to better survival rates after sepsis  https://news.vcu.edu/article/New_VCU_study_links_vitamin_C_therapy_to_better_survival_rates

 

Średnio grupa pacjentów którym podawano witaminę C spędzała trzy dni krócej na oddziale intensywnej terapii i tydzień krócej w szpitalu. „Ta terapia może potencjalnie zmienić sposób, w jaki dbamy o pacjentów z sepsą” – mówi dr Alpha Fowler, specjalista od chorób płuc, który kierował badaniami w ubiegłym roku.

Profesor Ron Daniels, konsultant ds. Opieki krytycznej w University Hospitals Birmingham mówi, że naukowcy badają potencjał witaminy C w leczeniu sepsy od kilku lat. Mówi, że:
„Wyniki były zmienne, niektóre badania sugerowały korzyści, a inne nie. Dowody nie są jeszcze wystarczające, aby zrewolucjonizować leczenie sepsy.”

Leczenie sepsy witaminą C – dr Paul Marik

 

PROBLEMY METABOLICZNE

 

Lekarze używają terminu zespół metaboliczny, aby opisać stany chorobowe, w tym otyłość, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cukru we krwi, które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, stłuszczenia wątroby (gromadzenie się tłuszczu w wątrobie) i zaburzeń funkcji poznawczych.

Obecnie naukowcy z Oregon State University donoszą, że każda osoba dotknięta zespołem metabolicznym może potrzebować większych ilości witaminy C.

Badanie z lutego 2019 roku, opublikowane w czasopiśmie Redox Biology, sugeruje, że dieta o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i niskiej zawartości błonnika, która podnosi ryzyko zespołu metabolicznego, może zaburzać naturalną florę jelitową – lub mikrobiom.

Witamina C i PROBLEMY METABOLICZNE

Kiedy tak się dzieje, niektóre rodzaje szkodliwych bakterii mogą przedostać się do krwioobiegu, gdzie potrzebne są przeciwutleniacze, takie jak witamina C, aby je zneutralizować – może to powodować niedobory, jeśli witamina C nie zostanie uzupełniona.

Profesor Maret Traber, która prowadziła badania, powiedziała: „Ludzie z zespołem metabolicznym mogą spożywać taką samą ilość witaminy C jak ludzie bez tej choroby, ale mają niższy poziom witaminy C we krwi.”

Profesor Maret Traber

Profesor Maret Traber

 

Naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy suplementowanie witaminy C może mieć pozytywny wpływ na odwracanie objawów zespołu metabolicznego.

“Zespół metaboliczny jest konstelacją kardiometabolicznych czynników ryzyka, co do których przewiduje się, że zwiększają ryzyko poważniejszych chorób przewlekłych. Sugerujemy, że jedną z konsekwencji przekarmiania jest zintensyfikowana liczebność bakterii gram-ujemnych w jelitach, które powodują zwiększenie występowania stanów zapalnych, upośledzenie funkcji jelit i endotoksemię, które dodatkowo zaburzają i tak już upośledzony status witamin antyoksydacyjnych w zespole metabolicznym. Dyskusja ta jest na czasie, ponieważ „zdrowe” osoby nie są już normą społeczną, a dla rosnącej liczby ludzi z zespołem metabolicznym potrzebne są specjalne wymagania dietetyczne. Ponadto, te dowody dostarczają fundamentalnych podstaw do badania faktu, że ​​niedobór witaminy C promuje endotoksemię, prowadząc do zaburzeń metabolicznych, które upośledzają przepływ witaminy E poprzez mechanizm obejmujący oś jelitowo-wątrobową. Raport ten ustanowi krytyczną potrzebę badań translacyjnych [od stołu laboratoryjnego do łóżka chorego] mających na celu walidację podejść terapeutycznych w leczeniu endotoksemii – wczesnego, ale wywołującego stan zapalny zjawiska, które występuje nie tylko w zespole metabolicznym, ale także prognozuje bardziej zaawansowane zaburzenia metaboliczne, w tym cukrzycę typu 2 , a także wzrost nasilenia niealkoholowych stłuszczeniowych chorób wątroby.” – The relationship between vitamin C status, the gut-liver axis, and metabolic syndrome  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231718309480?via%3Dihub

ILE WITAMINY C TO JUŻ ZA DUŻO?

 

Brytyjskie ministerstwo zdrowia ostrzega, że ​​przyjmowanie bardzo dużych ilości (więcej niż 10 g dziennie) witaminy C może powodować ból brzucha, biegunkę i wzdęcia. Ale „nie ma znanego toksycznego poziomu witaminy C”, mówi dr Levy. „Dzieje się tak, ponieważ witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, więc wszystko, czego organizm nie używa, będzie wydalane z moczem.”

Ostrzega jednak, że w przypadku niewydolności nerek suplementy należy podawać wyłącznie przy ścisłym monitorowaniu. Dzieje się tak, ponieważ gdy nerki – które wytwarzają mocz – zawodzą, organizmowi trudniej jest wydalić nadmiar witamin.

Źródło: China’s doctors are racing to test Vitamin C effects on deadly outbreak

Zobacz na:  Witamina C, podstawy czyli co, jak i kiedy – dr Suzanne Humphries
Leczenie krztuśca witaminą C – dr Suzanne Humphries

 

Infuzja witaminy C w leczeniu ciężkiego zapalenia płuc z zakażeniem 2019-nCoV – ClinicalTrials

ClinicalTrials.gov Identifier: NCT04264533

“Nowe zapalenie płuc z powodu koronawirusa (2019-nCoV), a mianowicie ciężka ostra infekcja dróg oddechowych (SARI), wywołała globalne zaniepokojenie i stan wyjątkowy. Brakuje skutecznych ukierunkowanych leków przeciwwirusowych, a objawowe leczenie podtrzymujące jest nadal obecnie głównym leczeniem w przypadku ciężkiej ostrej infekcji dróg oddechowych (SARI). Witamina C jest istotnym elementem dla ludzkiego organizmu i odgrywa rolę w zmniejszaniu odpowiedzi zapalnej i zapobieganiu przeziębieniu. Ponadto kilka badań wykazało, że niedobór witaminy C jest związany ze zwiększonym ryzykiem i nasileniem grypy. Stawiamy hipotezę, że wlew witaminy C może pomóc poprawić rokowanie u pacjentów z SARI. Dlatego konieczne jest zbadanie skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa witaminy C w klinicznym postępowaniu z SARI poprzez randomizowane kontrolowane badania podczas obecnej epidemii SARI. (…)

W kontrolowanym, ale nie randomizowanym badaniu, 85% z 252 leczonych studentów doświadczyło zmniejszenia objawów w grupie otrzymującej dużą dawkę witaminy C (1 gram/h po wystąpieniu początkowych  objawów przez 6 godzin, a następnie 3 razy po 1 gramie/dzień). Wśród pacjentów z posocznicą i zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) pacjenci w grupie otrzymującej duże dawki witamin nie wykazywali lepszych rokowań i innych wyników klinicznych. W dotychczasowych badaniach wciąż występują pewne czynniki zakłócające, a wnioski są różne.

Dlatego podczas obecnej epidemii SARI konieczne jest zbadanie skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa witaminy C w przypadku wirusowego zapalenia płuc poprzez randomizowane kontrolowane badania.”

Źródło: Vitamin C Infusion for the Treatment of Severe 2019-nCoV Infected Pneumonia

 

Dożylne dawki witaminy C w leczeniu ciężkiego zapalenia płuc z zakażeniem 2019-nCoV

 

Trzy dożylne badania nad witaminą C zatwierdzone do leczenia COVID-19 – dr Andrew W. Saul

Chiński redaktor naczelny OMNS dr Richard Cheng donosi z Chin o pierwszym zatwierdzonym badaniu, w którym zostaną zastosowane dożylne dawki witaminy C w ilościach 12.000 do 24.000 mg. Lekarz ten wzywa też do natychmiastowego zastosowania witaminy C w celu zapobiegania koronawirusowi (COVID-19).

NCP(Novel Coronavirus Pneumonia) and Vitamin C
https://youtu.be/TC0SO9KDG7U

dr Richard Cheng

dr Richard Cheng

 

Drugie badanie kliniczne dożylnej witaminy C zostało ogłoszone w Chinach  12 lutego. W tym drugim badaniu dr Cheng mówi, że:  „Planują podawać dawki w wysokości 6.000 mg i 12.000 mg na dobę w umiarkowanych i ciężkich przypadkach zachorowań. Komunikujemy się również z innymi szpitalami o rozpoczęciu kolejnych badań klinicznych nad dożylnie podawaną witaminą C. Chcielibyśmy, aby również zawarto w tych badaniach doustne podawanie witaminy C, ponieważ formy doustne można stosować u większej liczby pacjentów, a przede wszystkim  w domu ”.

21 lutego 2020 roku ogłoszono rozpoczęcie trzeciej próby badawczej zatwierdzonej dla dożylnie podawanej witaminy C u pacjentów z chorobą COVID-19.

The 3rd Large Dose VIt C Clinical Study for NCP Approved
https://youtu.be/VMDX0RSDp1k

Źródło: Three Intravenous Vitamin C Research Studies Approved for Treating COVID-19 

 

Dożylne leczenie oparte na witaminie C w przypadku koronawirusa i powiązanych chorób – dr Andrew W. Saul i dr Atsuo Yanagisawa

Szczegółowe instrukcje dożylnej witaminy C.

Japońskie Kolegium Terapii Dożylnej (Japanese College of Intravenous Therapy  – JCIT) zaleca dożylną witaminę C w dawkach wynoszących 12,5 lub 25 gram (12.500 – 25.000 mg) w przypadku ostrych infekcji wirusowych (grypa, półpasiec, przeziębienie, różyczka, świnka itp.) oraz infekcjach imitujących wirusa (idiopatyczny nagły ubytek słuchu, porażenie Bella).

U dorosłych dożylnie podawana witamina C w dawce 12,5 grama podaje się w przypadku wczesnego stadium choroby z łagodnymi objawami, a dożylna dawka witaminy C w ilości 25 gram w przypadku objawów od umiarkowanych do ciężkich. Dożylną witaminę C zwykle podaje się raz lub dwa razy dziennie przez 2 do 5 nieprzerwanych dni, wraz z ogólnym leczeniem infekcji wirusowych lub bez nich.

12.5 gramowy koktajl dożylnej witaminy C:
Sterylna woda 125 ml
50% witaminy C 25 ml (12,5 g)
0,5M siarczan magnezu 10 ml
Dodaj kompleks witamin B
Kroplówka przez 30-40 min

25 gramowy koktajl dożylnej witaminy C:
Sterylna woda 250 ml
50% Witamina C 50 ml (25 g)
0,5M siarczan magnezu 20 ml
Dodaj kompleks witamin B
Kroplówka przez 40-60 min

Źródło: Hospital-based Intravenous Vitamin C Treatment for Coronavirus and Related Illnesses

 

3 luty 2020, dostawa 50 ton witaminy C do Wuhan

https://www.dsm.com/countrysites/locations/jiangshan/en_us/home.html

DSM - 50 ton witaminy C

Źródło: https://twitter.com/dsm/status/1224262885729349633?lang=en

 

 

 

Witamina C: czy jest kluczowym czynnikiem w zdrowieniu? – napisy PL

Jak wielu Nowozelandczyków, James Goodwin oglądał w ubiegłym miesiącu 60-minutowy film zatytułowany „Żyjący dowód”. Opowiadał o rolniku z King Country nazwiskiem Alan Smith, który w 2009 roku był bliski śmierci na świńską grypę. Personel szpitala w Auckland chciał odłączyć go od aparatury podtrzymującej życie. „Zespół jednomyślnie uważa, że pana Smitha należy odłączyć od aparatury ECMO i w ten sposób pozwolić mu umrzeć. Dalsze podtrzymywanie go przy życiu oddala tylko w czasie jego nieuniknioną śmierć”. Rodzina musiała walczyć z lekarzami. Kiedy szpital wyraził zgodę, Alan zaczął wracać do zdrowia, a dziś, no cóż, twierdzi, że jest dowodem na to, iż witamina C działa.