10 największych kar finansowych nałożonych na firmy farmaceutyczne – Kyle Blankenship

Do kogo dołączy Purdue Pharma na liście 10 największych kar finansowych w historii? Do koncernu Merck, GSK, Pfizer i innych.

 

10 największych kar finansowych nałożonych na firmy farmaceutyczne

Ugoda [kara finansowa] za opioidy jaka szykuje się firmie Purdue Pharma może znaleźć się na szczycie listy największych amerykańskich kar finansowych w historii farmacji.

 

WHO i Purdue Pharma połączyły siły we wciskaniu opioidów na świecie
Biegły sądowy: Rola Johnson & Johnson w kryzysie opioidowym może być „gorsza” niż Purdue Pharma

 

Kara finansowa za tysiące pozwów [dotyczących opioidów] wytoczonych przez miasta i hrabstwa dla Purdue Pharma w wysokości od 10 do 12 miliardów dolarów, może zostać uznana za największą, jaką kiedykolwiek otrzymała firma farmaceutyczna, jeśli zostanie zatwierdzona przez sędziego federalnego w Cleveland. Ale gdzie lokują się inne główne ugody [kary finansowe] farmaceutyczne na tej liście?

Na liście 10 największych federalnych kar finansowych dla firm farmaceutycznych znajdują się między innymi tacy giganci jak Merck, Pfizer, Johnson & Johnson i Eli Lilly.

 

Jeśli kara finansowa dla Purdue Pharma zostanie zatwierdzona, to przebije ponad dwukrotnie dotychczasowy rekord kary finansowej – Merck zajmuje niecne drugie miejsce z ugodą za Vioxx podpisaną w 2007 roku – ale może zostać przyćmiona przez innych producentów medykamentów uwikłanych w krajowe procesy dotyczące opioidów.

10 największych kar finansowych nałożonych na firmy farmaceutyczne

 

Oto lista 10 największych amerykańskich kar finansowych w przemyśle farmaceutycznym.

 

1. Purdue Pharma – 10 – 12 mld dolarów *


Droga negocjacyjna firmy Purdue Pharma była długa, ponieważ twórca OxyContin i rodzina miliarderów Sacklersów, która ją założyła, stali się twarzą narodowej epidemii opioidowej. W środę producent leków podobno podpisał ugodę o wartości 12 miliardów dolarów z tysiącami miast i powiatów oraz 23 stanami, która natychmiast doprowadzi firmę do bankructwa i restrukturyzacji. Ugoda nie jest tylko ciosem dla firmy: rodzina Sacklers w ramach ugody musiałaby wydać 3 miliardy dolarów własnych pieniędzy.

* Uwaga: ugoda Purdue nadal oczekuje na zatwierdzenie.

2. Merck & Co. – 4,85 mld dolarów


Swego czasu groziła tej firmie kara finansowa w wysokości 25-miliardów, więc ugoda Mercka w wysokości 4,85 miliarda dolarów w związku z ryzykiem sercowo-naczyniowym jaki powodował lek Vioxx była uważana w tamtych czasach za okazję, mimo że od lat zajmowała pierwsze miejsce w rankingach kar finansowych dla firm farmaceutycznych. Prawie 5 miliardów dolarów kary finansowej nie było ostatnim razem, gdy Vioxx przyprawił Merck o bóle głowy. Jeszcze w 2016 roku koncern Merck załatwił ugodę na dodatkowe 830 mln dolarów, które wynikały z oddzielnych ugód o wartości 950 i 220 mln milionów z 2011 i 2012 roku. Ogólnie rzecz biorą koncern Merck wydał co najmniej 6,85 miliarda dolarów na kary finansowe za Vioxx.

3. American Home Products Corp. (obecnie Wyeth) – 3,75 mld dolarów


Najstarsza ugoda [kara finansowa] na liście jest również jedną z największych. W 2000 roku American Home Products Corp. zgodziło się zapłacić 3,75 miliarda dolarów trzy lata po tym, jak kombinacja odchudzania „fen-phen” była powiązana z poważnymi problemami zastawek serca. 1,5 miliarda dolarów z tej ugody zostało podzielone między poszkodowanych pacjentów na podstawie ciężkości obrażeń, a dodatkowy miliard dolarów został przeznaczony na przyszłe badania medyczne, pisze Reuters.

4. GlaxoSmithKline – 3 miliardy dolarów


Firma GlaxoSmithKline rozwiązała szereg oskarżeń dzięki ugodzie o wartości 3 miliardów dolarów w 2012 roku, co czyni ją jedną z największych kar finansowych dotyczących oszustw zdrowotnych w historii USA. W ramach ugody GSK zgodziło się przyznać do winy odnośnie trzech zarzutów dotyczących działalności przestępczej, w tym dwóch dotyczących wprowadzenia źle oznakowanych leków przeciwdepresyjnych, Paxil i Wellbutrin, do handlu międzystanowego oraz jeden zarzut dotyczący niezgłoszenia do FDA danych dotyczących bezpieczeństwa środka przeciwcukrzycowego Avandia.

5. Pfizer – 2,3 mld dolarów


W 2009 roku koncern Pfizer ostro oberwał od prokuratora generalnego za różne wykroczenia marketingowe dotyczące szeregu medykamentów, co doprowadziło do rekordowej kary pieniężnej w wysokości 1,3 miliarda dolarów w ramach ogólnej ugody. Środki przeciwbólowe Bextra i Celebrex okazały się szczególnie kosztowne dla Pfizera. Dodatkowo producent leków jeszcze w 2016 roku zgodził się wydać 486 milionów dolarów na ugodę z długoletnim akcjonariuszem, zarzucając, że koncern Pfizer ukrył informacje o ryzyku sercowo-naczyniowym tych leków.

6. Takeda – 2,3 mld dolarów


W obliczu ryzyka raka wywoływanego przez Actos, lek na cukrzycę, firma Takeda zgodziła się w 2015 roku na zawrotną karę finansową w wysokości 2,3 miliarda dolarów, aby oczyścić atmosferę wokół tego leku. Ugoda została zawarta wkrótce po tym, jak sędzia z Luizjany nakazał producentowi leków zapłacić 9 miliardów dolarów z powodu problemów zdrowotnych. Werdykt ten został obniżony do znacznie niższej kwoty wynoszącej 36,8 miliona dolarów, [ale sześć miesięcy później firma ogłosiła porozumienie na 2,3 miliarda dolarów. Ugoda była poważnym ciosem dla ówczesnego nowego prezesa Christophera Webera, który przejął tę rolę zaledwie pięć miesięcy wcześniej.

7. Johnson & Johnson – 2,2 miliarda dolarów


Po ośmiu latach oskarżeń o sprzedawanie leku przeciwpsychotycznego Risperdal w sytuacjach innych niż we wskazaniach [off label] – w tym do stosowania u dzieci i młodzieży, zanim lek został zatwierdzony dla tych grup wiekowych – i łapówki dla lekarzy, Firma J&J zgodziła się na ugodę z prokuratorem generalnym za 2,2 miliarda dolarów. Ta ugoda zamknęła także pozwy na inne leki firmy J&J, w tym środek przeciwpsychotyczny Invega i lek na serce Natrecor. Sankcje karne o wartości 1,2 miliarda dolarów uznano za drugą co do wielkości grzywnę w historii.

8. Abbott Laboratories – 1,6 mld dolarów


Firma Abbott oczyściła się z długofalowych roszczeń marketingowych dotyczących stosowania innego niż we wskazaniach [off label], gdy w 2012 roku załatwiła ugodę z prokuratorem generalnym na kwotę 1,6 miliarda dolarów. Firma Abbott przyznała się do winy za jedno wykroczenie przeciwko ustawie o żywności, lekach i kosmetykach, przyznając, że specjalnie wypuściła w teren oddział ludzi przeszkolony w zakresie wprowadzania na rynek produktu Depakote w domach opieki do użytku pozarejestracyjnego u pacjentów w podeszłym wieku z demencją. Promowanie preparatu kontynuowano nawet po wystąpieniu efektów ubocznych, a w końcu skłoniły firmę Abbott do przerwania badania klinicznego testującego Depakote jako leczenie demencji.

 

9. Eli Lilly – 1,42 mld dolarów


Oskarżenia marketingowe dotyczące innego niż we wskazaniach [off label] doprowadziły do ​​zawarcia przez Eli Lilly ugody w wysokości 1,42 miliarda dolarów w 2009 roku – w tym największych sankcji kryminalnych w swoim czasie na kilka miesięcy przed tym, jak koncern Pfizer pobił rekord w tej kategorii. Prokuratorzy powiedzieli, że firma Eli Lilly wpychała Zyprexa do stosowania poza wskazaniami u dzieci i osób w podeszłym wieku z demencją i starała się, aby lekarze używali tego leku jako podstawowej opieki zdrowotnej pomimo jego wskazań na ulotce. Firma Eli Lilly przyznała się do postawionego zarzutu o niewłaściwe oznakowanie podczas promocji preparatu Zyprexa, płacąc 515 milionów dolarów grzywny i dodatkowo 100 milionów dolarów w aktywach.

10. Reckitt Benckiser – 1,4 mld dolarów

 
Inny producent leków [narkotyków] zaangażowany w spory sądowe dotyczące opioidów, Reckitt Benckiser – z którego wyodrębnił się twórca plastrów Suboxone, firma Indivior – zgodził się zapłacić w lipcu 1,4 miliarda dolarów na uregulowanie roszczeń. Zarzuca się tej firmie nielegalne zwiększenie sprzedaży kuracji na uzależnienie od opioidów. Ugoda Reckitt Benckiser obejmowała jedynie zarzuty z okresu przed oddzieleniem się Indivior w 2014 roku. Firma Indivior nadal zmaga się z federalnymi zarzutami dotyczącymi jej roli opioidowej epidemii.

Źródło: Who joins Purdue on pharma’s top 10 settlements list? Merck, GSK and Pfizer, for starters

 

Zobacz na: Korupcja medycyny opartej na dowodach – zabijanie dla zysku – dr Jason Fung
Globalna firma farmaceutyczna Pfizer wypłaci 75 milionów odszkodowania za eksperymenty na nigeryjskich dzieciach
Argentyna – zmarło 14 dzieci, na których testowano szczepionkę Synflorix przeciwko pneumokokom (11.07.2008)
W latach 30-tych XX wieku tysiące dzieci z Irlandzkich domów opieki były wykorzystywane w tajnych szczepionkowych eksperymentach.
Czego czasopisma medyczne nie ujawniają: powiązania najlepszych lekarzy z przemysłem – Charles Ornstein i Katie Thomas

Jak działają szczepionki? W dużej mierze nie mamy pojęcia. – Dr Peter Aaby

%d bloggers like this: