Covid jako wiodąca przyczyna zgonów u dzieci?

Badając źródła na których oparto to twierdzenie, można dojść do wniosku, że tzw. eksperci wykorzystali jako źródło Instytut Danych z Dupy.

 

Na spotkaniu Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień [ACIP] CDC w dniu 17 czerwca, na którym omawiano genialny pomysł szczepienia na Covid dla dzieci, w ramach prezentacji slajdów na temat epidemiologii zwiąszczepionki Covid-19 u dzieci i młodzieży autorstwa dr Katherine Fleming-Dutra przedstawiono tabelę, z której wynikało, że Covid jest główną przyczyną zgonów dzieci w USA. Źródłem był preprint napisany przez grupę naukowców z Wielkiej Brytanii, w tym dr Deepti Gurdasani, która jest znana na Twitterze ze swoich zdecydowanych poglądów na temat Covida. Później dowiedziałem się, że bardzo podobny slajd został również zaprezentowany na początku spotkania Komitetu Doradczego ds. Szczepionek i Powiązanych Produktów Biologicznych [VRBPAC] FDA, które odbyło się wcześniej w tym tygodniu.

Slajd został udostępniony na Twitterze przez dr Katelyn Jetelina (“Your Local Epidemiologist”) i retweetowany przez wiele wpływowych osób, w tym Jerome Adamsa, Julię Raifman (tweet został usunięty), Gregga Gonsalvesa i Leanę Wen. Jaki problem jest związany z tym slajdem? Jest on całkowicie fałszywy. Przedruk [preprint], na którym się opiera, zawiera istotne błędy, które unieważniają wyniki. A slajd zawiera dodatkowe błędy w stosunku do preprintu. To naprawdę niepokojące, że tak słabe dane znalazły się na spotkaniach, na których omawiane jest zagadnienie Covid u dzieci, i że znalezienie poważnego błędu zajęło mi mniej niż kilka minut (a potem, gdy poszperałem głębiej, znalazłem ich znacznie więcej). Skontaktowałam się z autorem badania, dr Sethem Flaxmanem, który początkowo powiedział, że odezwie się do mnie w poniedziałek, ale odpowiedział w niedzielę rano, aby uzyskać więcej informacji na temat źródła danych dotyczących przyczyn zgonów, które wykorzystałam w badaniu tematu Covida u dzieci (baza danych CDC WONDER, Provisional Mortality Statistics, 2018-present). Później opublikował na Twitterze informację, że zaktualizowany przedruk będzie wkrótce dostępny.

C-19: Szczepionkowy kij i marchewka – dr Leana Wen

Główne przyczyny zgonów wśród dzieci w USA

W danych tych występują dwa poważne błędy, a także kilka innych problemów, dlatego omówię je osobno. Dwa główne błędy są na tyle poważne, że moim zdaniem badanie to powinno zostać w całości wycofane.

Pierwotne przyczyny zgonów

 

Pierwszym poważnym problemem, jaki zauważyłam, było pobranie danych o Covid z NCHS. Źródło to obejmuje zgony, w których Covid jest wymieniony gdziekolwiek w akcie zgonu, a nie tylko jako pierwotna przyczyna zgonu. Akty zgonu zawierają jedną podstawową przyczynę zgonu oraz potencjalnie kilka przyczyn dodatkowych. Dane NCHS obejmują więcej niż jedną przyczynę, co powoduje zawyżenie liczby zgonów z powodu Covida, ponieważ uwzględniają zgony, które miały inną przyczynę.

 

Co jest oficjalnie uznawane za zgon z powodu COVID-19?

– Zgony są przypisywane do COVID-19, jeśli w akcie zgonu jako przyczyna lub przyczynek zgonu podana jest choroba koronawirusowa 2019, COVID-19 lub inne podobne określenie(-a).

** Gdy COVID-19 został zgłoszony przez osobę wystawiającą akt zgonu jako przyczyna zgonu, jest kodowany do kodu Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, (10 wydanie – ICD-10).

** NCHS zlicza zgony związane z COVID-19, które zostały oznaczone kodem U07.1. w przypadku gdy COVID-19 był pierwotną przyczyną zgonu lub chorobą współistniejącą. What is officially counted as a COVID-19 death?

W przedruku [publikacji] stwierdzono, że “rozważamy Covid-19 tylko jako pierwotną przyczynę zgonu (a nie czynnik współistniejący)”, ale jest to nieprawda. Stwierdza się również, że “u dzieci i młodzieży w wieku 0-19 lat, dane z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia (NCHS) wskazują, że miało miejsce 1433 zgonów, dla których Covid-19 był pierwotną przyczyną zgonu (1 marca 2020 – 30 kwietnia 2022)”. Jednakże, obejmuje to zgony, w których COVID NIE był w rzeczywistości przyczyną zgonu. Według bazy CDC WONDER, zgony będące pierwotną przyczyną zgonu z powodu Covid w tej grupie wiekowej i w tym okresie czasu faktycznie stanowiły 1088 zgonów.

Jest to poważny problem, ponieważ w przedruku dodano COVID do rankingu najważniejszych pierwotnych przyczyn zgonów od 2019 r. w bazie CDC WONDER. Dane w bazie WONDER, których użyto, to w szczególności dane dotyczące pierwotnych przyczyn zgonów. To znacznie zawyża liczbę zgonów spowodowanych przez Covid w porównaniu z innymi wymienionymi przyczynami zgonów.

Jest to w zasadzie ten sam błąd, którym zajęłam się ostatnio we wpisie na blogu Jeremy’ego Fausta porównującym zgony pediatryczne z powodu Covida i grypy. Po tym, jak zwróciłam uwagę na ten błąd, dr Faust opublikował kolejny wpis na blogu, w którym przyznał, że błędem było porównywanie danych dotyczących wielu przyczyn zgonu z danymi dotyczącymi pierwotnej przyczyny zgonu.

Skumulowane vs Roczne dane dotyczące zgonów z powodu Covida

 

Drugim poważnym problemem w przeddruku są okresy czasowe zgonów. Dane dotyczące pierwotnych przyczyn zgonów dotyczą jednego roku – 2019 (więcej na ten temat później). Jednak rankingi zgonów z powodu Covida według grup wiekowych w przedruku z jakiegoś dziwnego powodu obejmują zarówno zgony skumulowane (w ciągu 26 miesięcy), jak i coroczne. Oznacza to, że Covid jest niewytłumaczalnie umieszczony dwukrotnie w rankingu dla każdej grupy wiekowej.

Poniżej znajduje się tabela z rankingiem głównych przyczyn zgonów osób w wieku 15-19 lat. Zauważ, że Covid jest wymieniony zarówno jako 4, jak i 6 główna przyczyna zgonów. Jest to bezsensowne i bardzo mylące. Całkowicie niewłaściwe jest porównywanie skumulowanej liczby zgonów spowodowanych COVIDem w ciągu 26 miesięcy ze zgonami z innych przyczyn w okresie jednego roku. Jedynym sposobem na dokonanie uczciwego porównania jest użycie liczby skumulowanej w skali rocznej. Nie ma żadnego dobrego powodu, aby skumulowana liczba zgonów przypisanych COVID w ciągu 26 miesięcy w ogóle znalazła się na tej liście.

Co gorsza, CDC użyło w swoim slajdzie dotyczącym rankingu głównych przyczyn zgonów  skumulowanej liczby zgonów przypisanych Covid-19, co jeszcze bardziej zawyża liczbę zgonów spowodowanych przez COVID w porównaniu z innymi wymienionymi przyczynami zgonów.

Tabela wiodących zgonów wśród dzieci USA

Tabela 1. Główne przyczyny zgonów dzieci i młodzieży w wieku 0-19 lat w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych, uszeregowane w rankingu, w porównaniu ze zgonami spowodowanymi przez Covid-19 jako skumulowana całkowita częstość występowania zgonów spowodowanych przez Covid-19 w okresie od 1 marca 2020 r. do 30 kwietnia 2022 r. lub jako liczby coroczne. Zgony, surowe współczynniki na 100 000 i rangi przedstawiono dla wieku < 1 roku (a), 1-4 lat (b), 5-9 lat (c), 10-14 lat (d), 15-19 lat (e). We wszystkich przypadkach Covid-19 jest główną przyczyną zgonów.

 

Poprawione dane

 

Odtworzyłam wyniki z przedruku przy użyciu danych z bazy CDC WONDER, aby uzyskać dane o zgonach, w których Covid-19 jest wymieniony jako podstawowa przyczyna zgonu w podanym okresie, a następnie coroczne wyniki. Poprawione rankingi są pokazane poniżej, obok nieprawidłowych rankingów użytych na slajdzie CDC. Pokazuję również coroczną liczbę zgonów przy użyciu zgonów, w których Covid był tylko pierwotną przyczyną zgonu, zamiast pierwotną lub współistniejącą przyczyną zgonu.

 

ath.

Grupa wiekowa
Ranking CDC
Poprawiony Ranking
<1 roku 4 9
1-4 lata 5 8 (in a 4-way tie)
5-9 lat 5 8 (in a 4-way tie)
10-14 lat 4 8 (in a 2-way tie)
15-19 lat 4 6
Grupa wiekowa
Zgony NCHS w ujęciu rocznym
(Przyczyna zgonu pierwotna lub współitniejąca)
Zgony w bazie WONDER w ujęciu rocznym (tylko pierwotna przyczyna zgonu)
<1 roku 124 79
1-4 lat 62 48
5-9 lat 62 49
10-14 lat 90 66
15-19 lat 324 260

 

 

Problemy z wykorzystaniem rankingów zgonów z powodu Covid u dzieci

 

Nawet biorąc pod uwagę powyższe poprawione rankingi, istnieją również problemy z całą koncepcją przedstawiania wpływu zgonów spowodowanych COVIDem u dzieci za pomocą rankingów. Rankingi zawyżają wpływ COVID, ponieważ kilka głównych przyczyn zgonów znacznie przewyższa przyczyny znajdujące się na dalszych miejscach listy. Na przykład w grupach wiekowych 1-4 lata wypadki są przyczyną prawie 25 razy większej liczby zgonów niż Covid-19 w ujęciu rocznym. Co więcej, w każdej z 4 grup wiekowych objętych slajdem CDC główną przyczyną zgonów są bardzo szeroko rozumiane “wypadki”. Gdybyśmy to jeszcze bardziej rozbili, takie przyczyny śmierci, jak utonięcia, wypadki samochodowe, przedawkowanie leków, byłyby w różnych grupach wiekowych przyczynami śmierci większymi niż COVID. Aktuariusz Mary Pat Campbell dobrze to wyjaśnia w kilku wpisach na blogu poświęconych zgonom spowodowanym przez Covid w wieku dziecięcym:
– –  Childhood Mortality Trends, 1999-2021 (provisional), Ages 1-17
– –   Baseny są dla małych dzieci bardziej niebezpieczne niż Covid

Autorzy badania błędnie twierdzą, że ze względu na sposób grupowania przyczyn zgonów ranking dotyczący Covida jest “konserwatywny”, ponieważ jest to pojedyncza przyczyna, a nie grupa przyczyn (jak w przypadku wypadków). Nie ma to jednak sensu, jeśli weźmie się pod uwagę, że niektóre podgrupy w ramach zgonów spowodowanych wypadkami same byłyby większe niż Covid.

Dodatkowe przemyślenia

 

Mam kilka dodatkowych spostrzeżeń dotyczących tej publikacji, w które chciałabym się bardziej zagłębić w późniejszym czasie. Na przykład, dlaczego wykorzystano dane z roku 2019, a nie 2020 czy 2021, kiedy to aspekty reakcji Covid miały wpływ na niektóre z głównych przyczyn zgonów? Ponadto, dlaczego grupa badaczy z Wielkiej Brytanii przeanalizowała dane dotyczące zgonów w USA, których najwyraźniej nie rozumiała dobrze, zamiast wykorzystać dane dotyczące zgonów w swoim kraju? Czy mogło to wynikać z faktu, że w USA bardzo hojniej zliczano zgony z powodu Covida, więc nasze dane ułatwiły przedstawienie Covida jako głównej przyczyny zgonów wśród dzieci? Ponadto dlaczego zawyżono liczbę zgonów, włączając do danych osoby w wieku 18 i 19 lat, podczas gdy powszechnie przyjmuje się, że populacja pediatryczna obejmuje dzieci w wieku 0-17 lat?

Ze strony CDC, jakim cudem dr Katherine E. Fleming-Dutra z CDC, pediatra i lekarz medycyny ratunkowej, nie zdawała sobie sprawy, że dane te są obarczone poważnymi błędami i nie pasują do wszystkich innych danych dotyczących wpływu Covid na śmiertelność wśród dzieci? Jak to się stało, że przedruk został wykorzystany w prezentacji ACIP i FDA przy tak niewielkim nadzorze, bez pełnego sprawdzenia jakości danych? W jaki sposób ja odkryłam te problemy, a nie zostały one zidentyfikowane przez osobę, której zadaniem jest ocena tego rodzaju danych? Jestem matką, która przegląda te dane w swoim prywatnym czasie, a jednak wydaje mi się, że mam znacznie większą wiedzę na temat zgonów dzieci z powodu Covida niż większość naukowców i urzędników zajmujących się zdrowiem publicznym, którzy pracują nad Covid-19. Zmusza się nas do wierzenia, że badacze CDC, którzy opracowali te dane, są albo niekompetentni, albo kłamcami, a kiedy wszystkie błędy idą w tym samym kierunku, wygląda na to, że CDC używa wszelkich danych, jakie tylko może znaleźć, aby przeforsować swoją agendę, nie zwracając uwagi na ich prawdziwość.

Jest to hańba narodowa (i międzynarodowa, biorąc pod uwagę, że artykuł pochodzi z Wielkiej Brytanii). Jestem przerażona niską jakością przedstawionych danych i faktem, że zostały one wyeksponowane w tak wpływowy sposób podczas dyskusji nad dopuszczeniem szczepionek u małych dzieci. CDC oraz duża część społeczności akademickiej oraz zajmującej się zdrowiem publicznym całkowicie zawiodła amerykańskie społeczeństwo, jeśli chodzi o dokładną ocenę ryzyka u dzieci (między innymi).

Źródło: Fact Check: Covid as a Leading Cause of Death in Children