Czy liczba przypadków świńskiej grypy jest zawyżona? – Sharyl Attkisson [USA]

21 październik 2009

Sharyl Attkisson

 

Jeśli w ostatnich miesiącach zdiagnozowano u Ciebie „prawdopodobną” lub „przypuszczalną” „świńską grypę” lub H1N1, możesz być zaskoczony, dowiadując się, że: są duże szanse, że nie miałeś grypy H1N1. W rzeczywistości prawdopodobnie nie miałeś w ogóle  grypy. Jest to zgodne z wynikami testów przeprowadzonych stan po stanie, uzyskanych w trzymiesięcznym dochodzeniu CBS News.

Konsekwencje tego odkrycia są ważne. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób [CDC] i Brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia [NHS], kiedy zachorujesz na grypę H1N1, jesteś odporny na przyszłe wybuchy tego samego wirusa. Ci, którzy myślą, że przechodzą grypę H1N1 – ale w rzeczywistości na nią nie chorowali – mogą błędnie założyć, że są odporni. W rezultacie mogą pominąć przyjmowanie szczepionki, i narazić się na kontakt z chorymi na grypę H1N1 pod błędnym przekonaniem, że jej nie złapią. Rodzice mogą nie zatrzymać chorych dzieci w domu i wysłać je do szkoły, błędnie wierząc, że już przechodzili grypę H1N1.

Skąd ta niepewność co do tego, kto chorował, a kto nie chorował na grypę H1N1?

Pod koniec lipca CDC nagle poradziło władzom stanowym, by zaprzestały testowania na grypę H1N1 i przestały liczyć pojedyncze przypadki. Uzasadnieniem dla wytycznych CDC dotyczących rezygnacji z testowania i śledzenia poszczególnych przypadków było: po co marnować zasoby na grypę H1N1, skoro rząd potwierdził już epidemię?

 

https://pubmedinfo.org/2019/07/27/czy-epidemia-odry-na-ukrainie-to-efekt-kampanii-szczepionkowej/

Niektórzy urzędnicy zdrowia publicznego prywatnie nie zgadzali się z decyzją o zaprzestaniu testowania i liczenia, informując CBS News, że dalsze śledzenie tego nowego i prawdopodobnie zmieniającego się wirusa było ważne, ponieważ H1N1 ma inną epidemiologię, dotyka ludzi młodych bardziej niż grypa sezonowa i wykazano, że wyższy wskaźnik śmiertelności  niż w przypadku innych szczepów wirusa grypy.

CBS News dowiedziało się, że decyzja o zaprzestaniu liczenia przypadków grypy H1N1 została podjęta tak szybko, że stanom nie dano możliwości wprowadzenia już dostępnych danych. Zamiast tego 24 lipca Rada Epidemiologów Państwowych i Terytorialnych CSTE wydała w imieniu CDC następujące zawiadomienie dla urzędników zdrowia publicznego:

„W załączeniu znajdują się pytania i odpowiedzi, które zostaną opublikowane jutro na stronie internetowej CDC, wyjaśniając, dlaczego CDC nie będzie dłużej rejestrowało już  przypadków zachorowań dla nowego szczepu grypy jakim jest H1N1. CDC chciałoby, abyś mógł wprowadzić dane które już posiadasz, ale niestety nie było wystarczająco dużo czasu, aby mogły zostać opublikowane.”

Po tym jak CDC nie dostarczyło nam tego materiału, złożyliśmy wniosek w oparciu o ustawę  o dostępie do informacji publicznych w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS). Ponad dwa miesiące później prośba nie została zrealizowana. Poprosiliśmy także CDC o wyniki testów [na grypę H1N1 wśród chorych] przeprowadzonych dla każdego stanu przed zatrzymaniem testów i śledzenia, ale CDC znów początkowo nie odpowiadało.

Podczas gdy czekaliśmy, aż CDC dostarczy dane, co ostatecznie zrobiło, poprosiliśmy wszystkie 50 stanów o ich statystyki dotyczące potwierdzonej laboratoryjnie grypy H1N1 przed zatrzymaniem indywidualnych testów i liczenia w lipcu. Wyniki ujawniają wzór, który zaskoczył wielu pracowników służby zdrowia, z którymi się skonsultowaliśmy. Zdecydowana większość przypadków była negatywna zarówno dla H1N1, jak i grypy sezonowej, pomimo faktu, że wiele stanów specjalnie testowało pacjentów, u których prawdopodobieństwo grypy H1N1 jest najbardziej prawdopodobne, na podstawie objawów i czynników ryzyka, takich jak podróż do Meksyku.

Czy liczba przypadków świńskiej grypy jest zawyżona?

Testy przesiewowe na H1N1 w przeważającej mierze były negatywne

 

Testy przesiewowe na H1N1 w przeważającej mierze były negatywne

 

 

Nie wiadomo, na co cierpieli pacjenci z ujemnym wynikiem na grypę, ponieważ choroba nie została w inny sposób zdiagnozowana. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że zakłada się, że pacjenci mieli pewnego rodzaju przeziębienie lub infekcję górnych dróg oddechowych, która nie jest grypą.

W większości przypadków zdiagnozowanych wyłącznie na podstawie objawów i czynników ryzyka, epidemia grypy H1N1 może wydawać się gorsza niż jest w rzeczywiści. Na przykład 22 września, ten alarmujący nagłówek pochodzi z Georgetown University w Waszyngtonie: „Ponad 250 studentów z Georgetown zarażonych grypą H1N1”.

Grypa H1N1 może być śmiertelna, a wybuch zachorowań wśród 250 studentów byłby szczególnie kłopotliwym klastrem. Jednak podana w tytule liczba chorych studentów nie pochodziła z testów potwierdzonych laboratoryjnie, ale z „szacunków” dokonanych przez policzenie „studentów, którzy udali się do Studenckiego Centrum Zdrowia z objawami grypopodobnymi, studentów, którzy zadzwonili na infolinię H1N1 lub do dyżurnego lekarza Centrum Zdrowia oraz studentów, którzy udali się na pogotowie szpitalne.”

Bez testów laboratoryjnych nie można ustalić, ilu uczniów faktycznie miało grypę H1N1. Ale trend statystyczny wskazuje, że prawdopodobnie było go znacznie mniej niż 250.

CDC nadal monitoruje grypę ogólnie i szczep H1N1 poprzez „wartowników”, którzy w zasadzie funkcjonują jako kontrole wyrywkowe w celu wykrycia trendów w całym kraju. Jednak przynajmniej jeden stan, Kalifornia doceniał wartość bardziej szczegółowego śledzenia grypy H1N1.

To, co robimy, jest o wiele bardziej szczegółowe i kosztowne niż to, czego chce CDC”, powiedział dr Bela Matyas, pełniący obowiązki szefa jednostki ds. Gotowości i Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych w Kalifornii.

 „Gromadzimy dane, aby móc precyzyjniej odpowiedzieć na pytanie, jak poważna jest ta choroba. Zważywszy wycofaną pozycję CDC, istnieje tak wiele niepewności odnośnie tego, co jest zliczane, że trudno jest ustalić, ile z tego co widzimy jako objawy grypopodobne to grypa H1N1. My możemy to odróżnić, ale oni nie mogą.”

Po naszej rozmowie z dr Matyasem urzędnicy spraw publicznych z Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego podkreślili w CBS News, że popierają politykę CDC, aby przestać liczyć pojedyncze przypadki, utrzymując przy tym, że ich stan ma zasoby, aby pozwolić sobie na gromadzenie bardziej szczegółowych danych testowych niż CDC.

Z powodu niepewności, CDC radzi nawet tym, którym powiedziano, że mieli grypę H1N1, aby się zaszczepili, chyba że zachorowanie mają potwierdzone laboratoryjne.Osoby, które nie są pewne, z powodu sposobu w jaki zostały zdiagnozowane, powinny otrzymać szczepionkę H1N1 2009.”

To niemile widziana wiadomość dla Marietty, mamy ze stanu Georgia, której u dwojga dzieci latem zdiagnozowano „prawdopodobną” grypę H1N1. Miała nadzieję, że oznaczałoby to, że nie będą potrzebować pospiesznie opracowanej szczepionki przeciw grypie H1N1. Ponieważ jednak ich przypadki nigdy nie zostały potwierdzone testami laboratoryjnymi, CDC radzi, aby się zaszczepili. „Wolałabym, żeby zostali przetestowali, bo wtedy wiedziałabym na pewno czy ją przechorowali. Nie zależy mi na podaniu im eksperymentalnej szczepionki, jeśli nie będą jej potrzebować.”

W rozmowie w programie CBS „60 minut”, dyrektor CDC dr Frieden powiedział, że ma pewność, że szczepionka będzie bezpieczna i skuteczna: „Jesteśmy przekonani, że będzie skuteczna, mamy wszelkie powody, by wierzyć, że będzie ona bezpieczna.”

Jednak zalecenie CDC dla tych, którzy przechodzili „prawdopodobną” lub „przypuszczalną” grypę H1N1, aby się zaszczepić i tak oznacza, że ​​stosunkowo niewielki odsetek osób, które rzeczywiście miały grypę H1N1, otrzyma szczepionkę niepotrzebnie. Naraża ich to na rzadkie, ale poważne działania niepożądane, takie jak paraliż o nazwie zespół Guillaina-Barrego.

Co więcej zużywa również zasoby szczepionki, o której mówi się, że jej brakuje. CDC liczyło na wysłanie 40 milionów dawek do końca października, ale tylko około 30 milionów dawek będzie dostępnych w tym miesiącu.

CDC nie odpowiedziało na pytania CBS News dotyczące tego raportu.

Źródło: Swine Flu Cases Overestimated?

 

Zobacz na: Badanie skuteczności szczepień przeciw grypie – dr Joseph Garrett
Poronienie jako efekt szczepienia przeciw grypie – nigdy nie szczep kobiety w ciąży!
Szczepienie przeciw grypie zwiększa o 3,65 razy występowanie infekcji dróg oddechowych.
Badanie CDC wskazuje, że ryzyko poronienia rośnie o 7,7 razy po szczepieniu przeciw grypie. – Robert F. Kennedy, Jr.
Cochrane Collaboration: Szczepionki przeciw grypie nie dają żadnych korzyści – Vera Sharav
Szczepionka przeciw grypie zwiększa ryzyko pandemii grypy – dr Joseph Mercola
Czego możesz nie wiedzieć na temat szczepień przeciw grypie – Dr Brian S. Hooker

%d bloggers like this: