Przypadek polio zgłoszony w Peszawarze w Pakistanie – Ikram Junaidi

4 kwiecień 2015

 

Przypadek polio zgłoszony w Peszawarze w Pakistanie

Przypadek polio zgłoszony w Peszawarze w Pakistanie

 

ISLAMABAD: Laboratorium Wirusów Polio Narodowego Instytutu Zdrowia potwierdziło świeży przypadek polio z Peszawaru, zwiększając ogólnokrajową liczbę do 21 w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Przypadek polio

 

Źródła podają, że „chociaż półtora roczne dziecko jest mieszkańcem Hayatabad w Peszawarze, podobno pacjent często podróżował między Pakistanem a Afganistanem.”

Źródła podały, że dziecko otrzymało szczepionkę przeciwko polio sześć razy w obu krajach i na przejściach granicznych, ale przerwa od trzech do czterech miesięcy między dawkami była przyczyną zachorowania oraz że dziecko powinno być szczepione co miesiąc, ponieważ skuteczność doustnej szczepionki zaczyna się zmniejszać po czterech tygodniach.

BELUDŻYSTAN: Z drugiej strony władzom Beludżystanu doradzono podczas spotkania w stolicy federalnej podjęcie poważnych działań w celu zapewnienia 100-procentowej realizacji kampanii szczepień przeciwko polio.

Chociaż prowincja zgłosiła 73 przypadki w 2011 roku, a liczba ta zmniejszyła się  do czterech w 2012 roku i zera w 2013 roku, to samozadowolenie spowodowało pojawienie się 25 przypadków w 2014 roku i trzech w tym roku [2015].

Przypadki polio są regularnie zgłaszane w takich miastach jak Quetta, Kila Abdullah i Pishin, być może z powodu obecności wirusa w próbkach środowiskowych, podczas gdy jego epicentrum wydaje się znajdować w mieście Kila Abdullah.

Dystrykty Naseerabad i Jaffarabad wymagają szczególnej uwagi w kontekście cyrkulacji wirusa w północnej części prowincji Sindh.

Rzeczniczka ds. polio, Ayesha Raza Farooq, poinformowała głównego sekretarza Beludżystanu Saifullaha Chatthę na spotkaniu, że w prowincji pobrano 20 do 25 wyrywkowych próbek kontroli jakości [Lot Quality Assurance Sampling – LQAS]. Metodologia losowego pobierania próbek jest przeprowadzana wkrótce po kampaniach szczepień przeciwko polio.

Jak podano w oświadczeniu rządu, powodem kryjącym się za niską jakością kampanii był niewłaściwy dobór zespołów, w których nie brały udziału kobiety lub obejmowały one osoby poniżej 18 roku życia, oraz nieodpowiednie środki bezpieczeństwa, które spowodowały odwołanie i rozłożenie wysiłków.

W mieście Zhob trzy kampanie były pominięte, w mieście Sherani dwie, a w Quetta jedna, podczas gdy kampanie zaplanowane na ostatni miesiąc były opóźnione ze względów bezpieczeństwa. W komunikacie prasowym poinformowano, że marcowa kampania w mieście Loralai również uległa opóźnieniu.

Stwierdzono również, że kolejnym czynnikiem zwiększającym zapadalność jest położenie geograficzne i ruch ludności do i z południowego Beludżystanu a Iranem.

Senator Ayesha Raza Farooq zaleciła regularne przeglądy po kampanii przez głównego sekretarza i karanie za zaniedbania.

„Rząd Beludżystanu powinien również zorganizować spóźnione regionalne spotkanie grup zadaniowych.” Wezwała ona także do wzmocnienia stałych punktów tranzytowych, aby zapewnić szczepienia podróżnym i zaangażowanie kobiet-wolontariuszek w problematycznych rejonach miasta Quetta.

Koordynatorka Narodowego Centrum Operacji Kryzysowych, dr Rana Muhammad Safdar, w wypowiedzi dla Dawn powiedziała, że nastąpiła poprawa w miastach Karaczi, Khyber Pakhtunkhwa i Fata, ale kampanie szczepień w niektórych obszarach Beludżystanu, wiejskiego Sindh i Peszawaru wciąż napotykały przeszkody.

Przypadek polio w Loralai został zgłoszony po trzyletniej przerwie i nadal istnieją obawy o pojawienie się większej liczby przypadków zachorowań, ponieważ próbki środowiskowe stale dają wynik pozytywny na obecność wirusa.

„Zdecydowano nie tylko o tym aby poprawić jakość kampanii, ale że nie należy ich opóźniać”, powiedziała dr Rana Muhammad Safdar. W odpowiedzi na pytanie odpowiedziała, że rozważano wiele opcji kontroli kwestii pominiętych dzieci.

„Jedną z opcji jest monitorowanie online za pomocą śledzenia telefonu komórkowego, ponieważ podczas każdej kampanii brakuje wielu obszarów, ponieważ zespoły starają się przenieść na siebie odpowiedzialność.”

Źródło: Polio case reported from Peshawar

 

Zobacz na: Setki dzieci w Pakistanie hospitalizowanych po podaniu doustnej szczepionki przeciw polio
Szczepionka polio spowodowała 47,500 przypadków paraliżu u hinduskich dzieci w 2011 roku – dr Joseph Mercola
Poszczepienne polio w Wenezueli, Indiach, Omanie, Nigerii, USA i kampania strachu w polskich mediach.
Zastrzyki i usuwanie migdałków a Prowokowanie Polio

 

%d bloggers like this: