Leki przeciwbólowe w czasie ciąży mogą wpływać na płodność dzieci – Uniwersytet w Edynburgu

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży mogą wpływać na płodność dzieci - paracetamol, ibuprofen

 

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży mogą wpływać na płodność dzieci

Nowe badania sugerują, że przyjmowanie środków przeciwbólowych podczas ciąży może negatywnie wpłynąć na płodność nienarodzonego dziecka w późniejszym życiu.

przyjmowanie środków przeciwbólowych [paracetamol, ibuprfen] podczas ciąży może wpłynąć na płodność nienarodzonego dziecka w późniejszym życiu

“Nasze wyniki dowodzą, że acetaminofen [paracetamol] i ibuprofen działają na komórki GC/NTera2, w których pośredniczy dinoproston [PGE2], co budzi obawy dotyczące stosowania przeciwbólowego podczas ciąży i uzasadnia dalsze badania.” – Effects of Exposure to Acetaminophen and Ibuprofen on Fetal Germ Cell Development in Both Sexes in Rodent and Human Using Multiple Experimental Systems; Environ Health Perspect. 2018 Apr 16;126(4):047006. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29665328

Badacze z Uniwersytety w Edynburgu odkryli, że medykamenty mogą negatywnie wpływać na płodność przyszłych pokoleń, pozostawiając ślady na DNA. Stwierdzili, że te odkrycia są kolejną cegiełką do rosnącej ilości dowodów, że niektóre medykamenty, w tym Paracetamol, powinny być stosowane z zachowaniem szczególnej ostrożności podczas ciąży.

Badacze podkreślili, że porady dla kobiet w ciąży pozostały niezmienione.

Aktualne wytyczne mówią, iż jeśli to konieczne, to Paracetamol powinien być stosowany w możliwie najniższej dawce przez możliwie najkrótszy czas. Ibuprofenu należy unikać w czasie ciąży.

W badaniu oceniano wpływ paracetamolu i ibuprofenu na próbki ludzkich jąder płodu i jajników.

Próbki tkanek

Naukowcy odkryli podobne efekty, stosując kilka różnych metod eksperymentalnych, w tym testy laboratoryjne próbek tkanek ludzkich i badań na zwierzętach.

Jak wykazały badania, ludzka tkanka poddana działaniu jednego z medykamentów przez tydzień, w próbówce miała zmniejszoną liczbę komórek zarodkowych, które stanowią podstawę  dla spermy i komórek jajowych.

Jajniki narażone na działanie Paracetamolu przez tydzień wykazywały ponad 40% mniej komórek produkujących jaja. Po ekspozycji na ibuprofen liczba komórek była prawie o połowę mniejsza.

Eksperci stwierdzili, że jest to ważne, ponieważ dziewczęta produkują wszystkie swoje jaja podczas rozwijania się w macicy, więc jeśli urodzą się ze zmniejszoną liczbą, może to prowadzić do przedwczesnej menopauzy.

Ekspozycja na leki przeciwbólowe podczas rozwoju może mieć również wpływ na nienarodzonych chłopców.

Tkanka jądra wystawiona na działanie środków przeciwbólowych w naczyniu hodowlanym miała o około jedną czwartą mniej komórek produkujących nasienie po ekspozycji na paracetamol lub ibuprofen.

Zespół przetestował także efekty stosowania środków przeciwbólowych u myszy, którym wszczepiono płodową ludzką tkankę jąder.

Wykazano, że przeszczepy naśladują sposób, w jaki jądra rosną i funkcjonują podczas rozwoju w macicy.

Potomstwo żeńskie

Po zaledwie jednodniowym stosowaniu równoważną dawką paracetamolu dla ludzi, liczba komórek produkujących nasienie w tkance przeszczepionej spadła o 17%. Po tygodniu stosowania medykamentu, komórek było prawie o jedną trzecią mniej.

Poprzednie badania na szczurach wykazały, że leki przeciwbólowe podawane w czasie ciąży prowadziły do ​​zmniejszenia liczby komórek płciowych u potomstwa płci żeńskiej. Wpłynęło to na ich płodność oraz płodność samic w kolejnych pokoleniach.

Naukowcy odkryli, że ekspozycja na paracetamol lub ibuprofen wyzwalała mechanizmy w komórce, które powodowały zmiany w strukturze DNA, zwane śladami epigenetycznymi.

Ślady mogą być dziedziczone, co pomaga wyjaśnić, w jaki sposób skutki środków przeciwbólowych na płodność mogą zostać przekazane przyszłym pokoleniom.

Skutki środków przeciwbólowych na komórki rozrodcze są prawdopodobnie spowodowane ich działaniami na cząsteczki zwane prostaglandynami, które mają kluczowe funkcje w jajnikach i jądrach – stwierdzili naukowcy.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives, zostało sfinansowane przez Medical Research Council, Wellcome i Brytyjskie Towarzystwo Endokrynologii Dziecięcej i Cukrzycy.

 

dr Rod Mitchell

dr Rod Mitchell

 

Dr Rod Mitchell, który prowadził badania w Centrum Badań nad Zdrowiem Rozrodczym Uniwersytetu Edynburskiego powiedział, że:

“Zachęcamy kobiety do rozważnego przemyślenia sprawy przed zażyciem środków przeciwbólowych w ciąży i do przestrzegania istniejących wytycznych – przyjmowania możliwie najniższej dawki przez jak najkrótszy czas.”

 

Źródło: Painkillers in pregnancy may affect babies’ future fertility

Painkillers in pregnancy may affect baby’s future fertility
https://www.ed.ac.uk/centre-reproductive-health/news-events-seminars/news/painkillers-in-pregnancy-may-affect-baby-s-future

 

Zobacz na: Stosowanie paracetamolu we wczesnym dzieciństwie – Paracetamol, APAP, Panadol i inne.
Dlaczego pozwolić gorączce spełniać swoje funkcje – dr Paul Offit

 

 

%d bloggers like this: