Jak zmniejszyć ekspozycję na energię o częstotliwości radiowej z telefonów komórkowych – Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego

Jak zmniejszyć ekspozycję na energię o częstotliwości radiowej z telefonów komórkowych – Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego

Jak zmniejszyć ekspozycję na energię o częstotliwości radiowej z telefonów komórkowych

 

W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość osób korzystających w telefonów komórkowych, w tym wśród dzieci i młodzieży. Telefony te emitują energię o częstotliwości radiowej (RF). Niektórzy naukowcy i urzędnicy ochrony zdrowia uważają, że energia fal radiowych może negatywnie wpływać na zdrowie ludzi. Niniejszy poradnik opisuje energię fal radiowych, wymienia niektóre potencjalne problemy zdrowotne i zawiera wskazówki dotyczące sposobów ograniczania ekspozycji przez ludzi.

Fakty o inteligentnych licznikach i mikrofalach – Brian Thiesen
Film Odzyskaj Swoją Moc – „Take Back Your Power”
Opieka zdrowotna przed poczęciem – fragment wywiadu dr Mercoli z dr Klinghardtem
Związek promieniowania mikrofalowego ze sterylizacją i autyzmem
Wpływ promieniowania z „inteligentnego” licznika na ludzką krew

 

Co to jest energia o częstotliwości radiowej?

Telefony komórkowe działają poprzez wysyłanie i odbieranie sygnałów do i z wież telefonii komórkowej. Sygnały te są formą promieniowania elektromagnetycznego zwanego energią o częstotliwości radiowej (RF). Inne źródła energii o częstotliwościach radiowych to wieże telefonii komórkowej, nadajniki telewizyjne i radiowe, inteligentne liczniki i kuchenki mikrofalowe. Kiedy telefon wysyła sygnały do wieży, energia fal radiowych wychodzi z anteny telefonu we wszystkich kierunkach, w tym do głowy i ciała osoby korzystającej z telefonu. Telefony komórkowe emitują również energię o częstotliwości radiowej podczas korzystania z Wi-Fi i/lub Bluetooth, ale na niższych poziomach. Energia fal radiowych nie jest tak silna, ani szkodliwa dla komórek czy DNA, jak niektóre inne rodzaje promieniowania elektromagnetycznego, takie jak promieniowanie rentgenowskie lub promienie UV ze słońca. Jednak niektóre [tysiące – admin] badania naukowe sugerują, że ekspozycja na energię fal radiowych wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.

Dlaczego ludzie są zaniepokojeni ekspozycją na energię fal radiowych z telefonów komórkowych?

Dlaczego ludzie są zaniepokojeni ekspozycją na energię fal radiowych z telefonów komórkowych?

Chociaż nauka cały czas ewoluuje, niektóre eksperymenty laboratoryjne i badania na temat zdrowia ludzkiego sugerują możliwość, że długotrwałe, intensywne używanie telefonów komórkowych może być powiązane z pewnymi typami raka i innymi skutkami dla zdrowia, w tym:

 • rak mózgu oraz nowotwory nerwu słuchowego (potrzebny do słyszenia i utrzymywania równowagi) i gruczołów ślinowych
 • niższa liczba plemników oraz nieaktywne lub mniej ruchliwe plemniki
 • bóle głowy oraz wpływ na uczenie się, pamięć, słuch, zachowanie i sen

Badania te jednak nie ustanawiają definitywnie związku przyczynowo skutkowego, a naukowcy nie zgadzają się co do tego, czy telefony komórkowe powodują te problemy zdrowotne oraz jak wielkie niesie to ryzyko dla zdrowia. Niniejszy dokument ma na celu dostarczenie wskazówek tym osobom, które pomimo tej niepewności chcą ograniczyć ekspozycję na energię fal radiowych z telefonów komórkowych zarówno na siebie jak swojej rodziny.

Jak zmniejszyć ekspozycję na energię o częstotliwości radiowej z telefonów komórkowych?

Jak możesz zmniejszyć swoją ekspozycję?

Trzymaj telefon z dala od ciała. Trzymanie telefonu w odległości kilkudziesięciu i więcej centymetrów od siebie może zrobić dużą różnicę.

 • Gdy rozmawiasz przez telefon komórkowy, unikaj trzymania go przy głowie – zamiast tego korzystaj z głośnika lub zestawu słuchawkowego. Bezprzewodowe (Bluetooth) i przewodowe zestawy słuchawkowe emitują znacznie mniej energii o częstotliwości radio falowej niż telefony komórkowe.
 • Wysyłaj wiadomości tekstowe zamiast rozmawiać przez telefon.
 • Jeśli korzystasz z transmisji strumieniowej [nadajesz na żywo] lub pobierasz albo wysyłasz duże pliki, staraj się trzymać telefon z dala od głowy i ciała.
 • Noś swój telefon komórkowy w plecaku, teczce lub torebce; NIE w kieszeni, biustonoszu lub przy pasku, ponieważ antena telefonu próbuje pozostać w kontakcie z wieżą telefoniczną, gdy jest włączona, emituje energię RF nawet wtedy, gdy jej nie używasz. Nie emituje energii RF, gdy jest w trybie samolotowym. (Tryb samolotowy wyłącza sieć komórkową, Wi-Fi i Bluetooth.)

 

Zredukuj lub unikaj używania telefonu komórkowego, gdy wysyła on duże ilości energii o częstotliwości radiowej. Zdarza się to głównie, gdy:

 • Wskaźnik zasięgu pokazuje tylko jeden lub dwa paski. Telefony komórkowe emitują więcej energii RF, aby połączyć się z wieżami telefonicznymi, gdy sygnał jest słaby. Jeśli musisz używać telefonu, gdy sygnał jest słaby, spróbuj zastosować się do innych wskazówek z tego poradnika.
 • Jesteś w szybko poruszającym się samochodzie, autobusie lub pociągu. Twój telefon emituje więcej energii o częstotliwości radiowej, aby utrzymywać połączenia, aby uniknąć zerwania połączenia podczas przełączania połączenia z jednej wieży do drugiej, chyba że jest w trybie samolotowym.
 • Przesyłasz strumieniowo pliki audio lub wideo albo pobierasz lub wysyłasz duże pliki. Aby oglądać filmy lub słuchać muzyki w telefonie, najpierw pobierz je, a następnie przełącz się w tryb samolotowy podczas oglądania lub słuchania.

Nie śpij z telefonem w łóżku lub w pobliżu głowy. Jeśli telefon nie jest wyłączony lub znajduje się w trybie samolotowym, trzymaj go co najmniej kilkadziesiąt centymetrów [więcej niż 90cm] od swojego łóżka.

Zdejmij zestaw słuchawkowy, gdy nie dzwonisz. Słuchawki emitują niewielkie ilości energii o częstotliwości radiowej nawet wtedy, gdy nie korzystasz z telefonu.

Nie należy polegać na “osłonach promieniowania” lub innych produktach, co do których twierdzi się, że blokują energię o częstotliwości radiowej, pola elektromagnetyczne lub promieniowanie z telefonów komórkowych. Według Federalnej Komisji Handlu USA produkty, które zakłócają sygnał telefonu mogą zmusić go do cięższej pracy i emitowania większej ilości energii o częstotliwości radiowej, aby pozostać w kontakcie z wieżą, prawdopodobnie zwiększając ekspozycję.

A co z dziećmi?

Dzieci mogą być bardziej narażone na ryzyko związane z ekspozycją na energię o częstotliwości  radiowej, ponieważ:

 • Energia mikrofalowa może dotrzeć do większego obszaru mózgu dziecka niż w przypadku mózgu osoby dorosłej.
 • Energia mikrofalowa może dotrzeć do większego obszaru mózgu dziecka niż w przypadku mózgu osoby dorosłej.
 • Ciało i mózg dziecka rośnie i rozwijają się w wieku nastoletnim. W tym czasie ciało może być łatwiej dotknięte [i uszkodzone] przez energię radio falową, a efekt może być bardziej szkodliwy i trwalszy.
 • Dziecko, które korzysta z telefonu komórkowego, będzie miało na swoim koncie o wiele więcej lat ekspozycji na energię fal radiowych w swoim życiu niż osoba, która zaczęła używać telefonu komórkowego jako osoba dorosła.

Nie ma zbyt wielu badań dotyczących wpływu energii radio falowej z telefonów komórkowych na dzieci i młodzież, ale kilka badań wykazało, że może nastąpić utrata słuchu lub dzwonienie w uszach, bóle głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź te witryny:

U.S. Centers for Disease Control and Prevention:
• FAQs about Cell Phones and Your Health (https://www.cdc.gov/nceh/radiation/cell_phones._faq.html)
• Frequently Asked Questions about Cell Phones and Your Health
(https://www.cdc.gov/nceh/radiation/factsheets/224613_faq_cell-phonesand-your-health.pdf)

U.S. Federal Communications Commission (FCC):
• RF Safety FAQ
(www.fcc.gov/engineering-technology/electromagnetic-compatibility-division/radiofrequency-safety/faq/rf-safety)(The FCC isresponsible forregulating RF emissionsfrom cell phones;the regulations were
last updatedin1996.)

U.S Federal Trade Commission (FTC):
• Cell Phone Radiation Scams (www.consumer.ftc.gov/articles/0109-cell-phone-radiation-scams)

World Health Organization:
• Electromagnetic fields and public health: mobile phones (www.who.int/mediacentre/factsheets/fs193/en/)

American Academy of Pediatrics
• Cell Phone Radiation & Children’s Health: What Parents Need to Know
(https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/all-around/Pages/Cell-PhoneRadiation-Childrens-Health.aspx)

Consumer Reports:
• Does Cell-Phone Radiation Cause Cancer?
(https://www.consumerreports.org/cro/smartphones/cell-phone-radiation)

Źródło: How to Reduce Exposure to Radiofrequency Energy from Cell Phones – Division of Environmental and Occupational Disease Control • California Department of Public Health

 

 

Ostrzeżenia producentów telefonów komórkowych

Wszyscy producenci telefonów komórkowych wydają ostrzeżenia o bezpiecznym korzystaniu z telefonów komórkowych, chociaż ostrzeżenia te nie zawsze są jasno przedstawiane i nie przykłada się do nich uwagi.

Nieprzestrzeganie instrukcji przez użytkownika oznacza, że ​​zgodnie z rządowymi wytycznymi dotyczącymi zdrowia, użytkownik może być narażony na ryzyko dla zdrowia. To rodzi pytanie, jeśli niebezpieczeństwo jest tak jasne to dlaczego producenci zawsze drukują ostrzeżenia tak małym drukiem?

Zanim jednak przeczytasz ostrzeżenia kilku telefonów komórkowych popularnych firm, musisz wiedzieć, co to jest „Swoiste tempo pochłaniania energii”

[SAR – Specific Absorption Rate], ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia.

Swoiste tempo pochłaniania energii jest miarą szybkości, z jaką energia jest pochłaniana przez ludzkie ciało po wystawieniu na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwościach radiowych, chociaż może również odnosić się do absorpcji innych form energii przez tkankę.

Federalna Komisja ds. Komunikacji [FCC] od 2001 roku zachęca – i teraz wymaga – od producentów, aby “zawarli informacje w instrukcjach obsługi urządzeń, uświadamiające konsumentom potrzebę zachowania dystansu urządzenia od ciała – poprzez użycie odpowiednich akcesoriów, jeśli chcą aby faktyczna ekspozycja nie przekraczała pomiaru Swoistego Tempa Pochłaniania Energii [SAR] uzyskanego podczas badania. ”

 

Apple

“Pomiar Swoistego Tempa Pochłaniania Energii [SAR] może przekraczać wytyczne FCC dotyczące ekspozycji na ciało, jeśli urządzenie znajduje się w odległości mniejszej niż 15 mm (5/8 cala) od ciała (np. podczas przenoszenia iPhone’a w kieszeni). Aby uzyskać optymalną wydajność urządzenia mobilnego i upewnić się, że narażenie ludzi na energię o częstotliwości radiowej nie przekracza wytycznych FCC, IC i Unii Europejskiej, należy zawsze postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami i środkami ostrożności. Podczas połączenia za pomocą wbudowanego odbiornika audio w telefonie iPhone, należy trzymać iPhone’a złączem dokującym skierowanym w dół, w kierunku twojego ramienia, aby zwiększyć odległość od anteny. Podczas używania iPhone’a  [4]w pobliżu ciała do połączeń głosowych lub bezprzewodowej transmisji danych przez sieć komórkową, trzymaj iPhone’a w odległości co najmniej 15 mm (5/8 cala) od ciała i korzystaj tylko z futerałów, klipsów na pasek lub uchwytów, które nie mają metalowych części oraz utrzymuj odległość co najmniej 15 mm (5/8 cala) między iPhonem a ciałem. ” – Cell-Phone Safety: What the FCC Didn’t Test http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,2029493,00.html

To znaczy że:

 • Nie przykładaj iPhone’a do ucha.
 • Uważaj, jak trzymasz telefon, ponieważ sposób, w jaki go trzymasz, niekoniecznie musi być bezpieczny.
 • Nie noś telefonu komórkowego w kieszeni, ponieważ nie jest to bezpieczne.
 • Obecność metalu w pobliżu telefonu jest niebezpieczne, co stanowi problem, jeśli nosisz okulary z metalową ramką.

“Jeśli nadal martwisz się ekspozycją na energię o częstotliwości radiowej, możesz dodatkowo ograniczyć ekspozycję poprzez ograniczanie czasu korzystania z iPhone’a, ponieważ czas jest czynnikiem decydującym o tym, jaką dawkę podczas ekspozycji dana osoba otrzymuje.  Ekspozycje można również ograniczyć za pomocą urządzenia głośnomówiącego i umieszczania iPhone’a w większej odległości od ciała, ponieważ poziom ekspozycji gwałtownie spada wraz z odległością. ”

To znaczy że:

 • Podczas używania iPhone’a jesteś narażony na energię o częstotliwościach radiowych.
 • Im dłużej korzystasz z iPhone’a, na tym większą ilość energii o częstotliwości radiowej jesteś narażony.
 • Nie umieszczaj iPhone’a blisko ucha/głowy, ponieważ “poziom ekspozycji spada gwałtownie wraz z odległością”.
 • Powinieneś używać zestawu głośnomówiącego [słuchawkowego], aby zmniejszyć ekspozycję na energię o częstotliwości radiowej, jednak już wiemy jak niebezpieczne są przewodowe zestawy słuchawkowe. Czy firma Apple zaleca używanie któregoś z nich? Czy nie wiedzą o niebezpieczeństwach związanych z przewodowymi zestawami słuchawkowymi?

Headsets
http://cellphonefears.com/headsets/
Hands-free mobiles ‘increase radiation risk’
https://www.theguardian.com/uk/2000/apr/04/mobilephones.sarahboseley
Cell Phone Radiation Exposure Increases When Using Wired Hands-Free Headsets

Cell Phone Radiation Exposure Increases When Using Wired Hands-Free Headsets

Samsung

W przypadku noszenia przy ciele, telefon ten został przetestowany i spełnia wytyczne FCC dotyczące ekspozycji na fale radiowe, jeśli jest używany wraz akcesoriami, które nie zawiera metalu i trzymany jest w odległości co najmniej 1 cm od ciała.
http://www.samsung.com/sar/sarMain.do?site_cd=global&prd_mdl_name=GT-I9100

„Testy Swoistego Tempa Pochłaniania Energii [SAR]były przeprowadzane w odległości 1,5 cm od ciała. Aby spełnić wytyczne dotyczące ekspozycji na fale radiowe podczas noszenia telefonu przy ciele, urządzenie powinno znajdować się co najmniej w takiej odległości od ciała.”
http://www.samsung.com/sar/sarMain?site_cd=za&prd_mdl_name=SM-A510F

To znaczy że:

 • Telefon nie jest bezpieczny, jeśli trzymasz go przy uchu w odległości mniejszej niż 1 lub 1.5 cm.
 • Telefon nie jest bezpieczny, jeśli nosisz go w kieszeni, ponieważ jest to zdecydowanie bliżej niż 1 lub 1.5 cm.
 • Jeśli podłączysz [przewodowy] zestaw głośnomówiący, zawiera on metal, więc nie jest bezpieczny.
 • Co się stanie, jeśli twoje okulary będą miały metalowe ramki? To prawda, że ​​okulary nie są częścią akcesoriów do używania telefonu, ale mają taki wpływ.

 

Blackberry

“Jeśli nie używasz akcesoriów dostarczonych lub zatwierdzonych przez firmę Research In Motion podczas noszenia urządzenia BlackBerry, przechowuj urządzenie co najmniej 0,98 cala (25 mm) od ciała, gdy urządzenie BlackBerry jest włączone i podłączone do sieci bezprzewodowej .” Social Costs Today: Institutional Analyses of the Present Crises

To znaczy że:

 • Blackberry nie jest bezpieczny, jeśli trzymasz go bliżej głowy niż 25 mm.
 • Telefon nie jest bezpieczny, jeśli włożysz go do kieszeni. To trochę dziwne, ponieważ w jednym ze spotów reklamowych padają słowa: “Noś swoich znajomych w kieszeni.”

Naprawdę? Poważnie?

“Korzystaj z zestawu głośnomówiącego, jeśli jest dostępny oraz utrzymuj urządzenie BlackBerry w odległości co najmniej 0,98 cala (25 mm) od ciała (w tym brzucha kobiet w ciąży i podbrzusza u nastolatków), gdy jest włączone i podłączone do sieci bezprzewodowej.”

Co w telefonie BlackBerry jest tak niebezpiecznego, że jeśli jesteś w ciąży, powinnaś trzymać go z dala od nienarodzonego dziecka?

Dlaczego uważają nastolatków za szczególnie podatnych/wrażliwych? “Ogranicz ilość czasu spędzanego na rozmowach.” Czy dlatego, że im częściej korzystasz z telefonu komórkowego, tym więcej szkód wyrządzasz swojemu zdrowiu? Czy to oznacza, że ​​ich telefony komórkowe nie są bezpieczne, jeśli często ich używasz? O ile należy zmniejszyć ilość czasu spędzanego na połączeniach? Jak długo przestaje być bezpiecznie?

Motorola

„Jeśli nosisz urządzenie przenośne przy swoim ciele, zawsze umieszczaj je w dostarczonym lub zatwierdzonym przez firmę Motorola uchwycie, kaburze, etui lub uprzęży. Jeśli nie używasz noszonych przy  ciele akcesoriów dostarczonych lub zatwierdzonych przez firmę Motorola, trzymaj urządzenie przenośne i jego antenę w odległości co najmniej 2,5 centymetra (1 cal) od ciała.”
http://www.motorola.com/hc/6032/global/guide/en-us/dd1e5088.6032.en-US.html

To znaczy że:

 • Telefon nie jest bezpieczny, jeśli trzymasz go w rękach.
 • Telefon nie jest bezpieczny, jeśli trzymasz go bliżej niż 2,5 cm od oczu lub głowy.
 • Telefony komórkowe transmitują nie tylko podczas rozmowy. Transmitują także, gdy wysyłasz SMS-a, korzystasz z usług lokalizacyjnych, aktualizowania oprogramowania czy korzystania z mediów społecznościach – większość smartfonów ciągle transmituje.

 

LG

To urządzenie zostało przetestowane pod kątem typowego użytkowania w odległości 0,6 cala (1,5 cm) od ciała. Aby zachować zgodność z wymaganiami FCC dotyczącymi ekspozycji na fale radiowe, należy zachować minimalną odległość wynoszącą 0,6 cala (1,5 cm) między ciałem użytkownika a tyłem telefonu, w tym anteną, bez względu na to, czy jest ona schowana czy wyciągnięta.
http://www.s21.com/sar.htm

To znaczy że:

 • Nie trzymaj go w dłoni.
 • Nie trzymaj go w kieszeni.
 • Brzmi znajomo, prawda?

Źródło: The Manufacturers’ Warnings