Szczepionka Nobivac L4 – brytyjscy weterynarze ostrzegają przed nią, po tym jak zaszczepione nią psy umierały.

Szczepionka Nobivac L4 – właściciele psów i stowarzyszenia weterynaryjne w całej Wielkiej Brytanii ostrzegają o niebezpiecznych, a nawet śmiertelnych skutkach ubocznych popularnej szczepionki przeznaczonej do ochrony psów przed rzadką i łagodną chorobą.

Według tego co mówią właściciele, tysiące psów umiera lub cierpi z powodu poważnych reakcji alergicznych po podaniu szczepionki, która miała chronić je przed łagodnym zakażeniem bakteryjnym.

Raport The Telegraph

Obawy o bezpieczeństwo dotyczące szczepionki przeciwko leptospirozie – infekcja bakteryjna, która rozprzestrzenia się na psy przez szczury i dzikie zwierzęta – obecnie doprowadziły organizacje weterynaryjne do wydania ostrzeżenia o jej skutkach ubocznych.
Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt(WSAVA) namawia właścicieli, aby nie używali szczepionki Nobivac L4 u szczeniąt poniżej 12 tygodnia życia.

Jednak Telegraph ujawnia, że nadal jest podawana w placówkach weterynaryjnych w całej Wielkiej Brytanii u psów od siódmego tygodnia życia, niemal bez ostrzeżenia o potencjalnych skutkach ubocznych.
Według doniesień sporządzonych dla rządowej Dyrekcji Medycyny Weterynaryjnej (VMD) przez właścicieli zwierząt domowych, ponad 120 psów zdechło po otrzymaniu zastrzyku w okresie trzech lat stosowania tej szczepionki na rynku.
W ciągu ostatnich dwóch lat, pracownicy tej instytucji otrzymali 2.000 raportów psów o podejrzewanych efektach ubocznych lub śmiertelnych.

 

 

Podczas gdy leptospiroza może powodować problemy z nerkami i śmierć w skrajnych przypadkach, to nie jest zalecana jako “konieczna” szczepionka, którą należy podawać rutynowo.
Właściciele, którzy wybrali szczepionkę Nobivac L4, która jest zarejestrowana do stosowania w Europie, zgłaszali niepożądane skutki poszczepienne, w tym napady padaczkowe, obrzęk gruczołów i ślepota.
Carol Blackburn-Harvey, hodowczyni, która sprzedaje psy osobom pokroju Dame Elizabeth Taylor, w wywiadzie dla gazety Telegraph powiedziała, że jej rzadki bolończyk kolorowy [Russkaya tsvetnaya bolonka] – który występował w reklamach i filmie dokumentalnym pod tytułem Unnatural Selection brytyjskiej stacji SKY- zmarł kilka tygodni po zaszczepieniu.

Nobivac L4

Bolończyk zabity przez szczepionkę przeciw leptospirozie – sprzedany przez Carol Blackburn-Harvey aktorce Elizabeth Taylor. Źródło: News Scan/News Scan

 

Pani Harvey powiedziała, że w ciągu trzech tygodni od zaszczepienia jej pies “stracił równowagę” i miał problemy z chodzeniem.

Po licznych próbach leczenia pogarszającego się stanu – w tym chemioterapii kosztującej 6.000 funtów – pies pani Harvey wyszedł ze śpiączki, ale zmarł kilka dni później po tym jak zachorował na zapalenie opon mózgowych.
Szczepionka, która jest wytwarzana przez MSD Animal Health, spółkę zależną od amerykańskiego konglomeratu Merck Sharp & Dohme, jest obecnie kontrolowana przez VMD.

Organy regulacyjne odmówiły jednak ujawnienia całkowitej liczby poszkodowanych zwierząt, ponieważ produkt wchodząc na rynek, wywołał niepokój wśród właścicieli psów, a skala problemu jest ukrywana przed opinią publiczną. VMD odmówiła również udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy będzie rozważać wycofanie produktu z rynku, ponieważ ich naukowcom do tej pory nie udało się znaleźć wystarczająco dużo dowodów łączących szczepionki ze zgonami psów.
MSD Animal Health stwierdza, że Nobivac L4 jest jedną z najpowszechniej używanych szczepionek dla psów – rocznie ponad milion dawek – a raporty o efektach ubocznych są “rzadkie” i w pełni zbadane.

W 2014 roku Europejska Agencja ds. Leków [EMA] wnioskowała o to, żeby dodawać do szczepionki ostrzeżenie, dzięki czemu “ryzyko związane z produktem będzie w pełni zrozumiałe”, podkreślając, że

„zidentyfikowano sygnały, głównie związane z anafilaksją i różnymi stanami o podłożu immunologicznym, takimi jak: anemia, małopłytkowość i zapalenie stawów .”

EMA doradziła producentowi porównanie zarejestrowanych efektów ubocznych obecnej z poprzednią szczepionką przeciw leptospirozie. Nie osiągnięto jeszcze żadnych wniosków, a L4 pozostaje na rynku.
Ponadto WSAVA stwierdziła, że szczepionka przeciw leptospirozie “może być związana z występowaniem działań niepożądanych” oraz “związana jest z taką samą lub większą liczbą działań niepożądanych jakie występują w przypadku jakiejkolwiek innej szczepionki” opcjonalnej na rynku.

Doradza również, żeby nie szczepić szczeniąt szczepionką Nobivac L4 przed osiągnięciem wieku 16 tygodni, ale jest ona licencjonowana w Wielkiej Brytanii do stosowania u szczeniąt w zaledwie siódmym tygodniu i często bez ostrzeżenia o efektach ubocznych.
Bridgette Evans, akredytowana hodowczyni spanieli z ponad 25-letnim doświadczeniem, twierdzi, że każdy pies, którego zaszczepiła szczepionką Nobivac L4 doznał negatywnych skutków ubocznych.
U sześciu szczeniąt z jednego miotu, które zaszczepiła, wszystkim szczeniakom powiększyły się węzły chłonne i rozwinął się stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia w ciągu 48 godzin od zastrzyku, a niektóre obrzęki miały wielkość „piłek do tenisa”.
Powiedziała również, że jeden z jej psów zmarł w ciągu trzech tygodni od zastrzyku, dodając, że szczepionka Nobivac L4 spowodowała “defekt” w układzie odpornościowym zwierzęcia, który opisała słowami “nagła intensyfikacja jego działania”.
Twierdzi również, że “weterynarze nie są skłonni przyznać istnienie ryzyka, lub żyją w zaprzeczeniu zagrożenia stwarzanego przez szczepionkę – która może zabić doskonale zdrowe psy.”

Przynajmniej raz, producent zapłacił za rachunki weterynaryjne klienta, po tym jak jeden z jej psów zachorował po szczepieniu.
Gudrun Ravetz, młodszy wiceprezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego powiedział: “bardzo ważnym jest, aby właściciele zwierząt zgłaszali wszelkie podejrzewane niepożądane reakcje swoim weterynarzom, dzięki czemu mogą one być dokładnie i naukowo zbadane i zgłoszone organom regulującym medykamenty weterynaryjne.”
Rzecznik Dyrekcji Leków Weterynaryjnych powiedział, że: “VMD monitoruje na bieżąco informacje na temat zdarzeń niepożądanych po użyciu wszystkich medykamentów dopuszczonych do obrotu w Wielkiej Brytanii.”

Rzeczniczka MSD powiedziała, że: “ważnym jest, aby krytycznie badać fakty odnoszące się do zdarzeń niepożądanych w porównaniu do anegdot, które nie zostały potwierdzone przez naukę i dowody medyczne. Raport nie oznacza przyczynowości.”

Źródło:UK Vets’ Warn Against Vaccine After Claims Of Dog Deaths

Zobacz na: NOPy u zwierząt
Szczepionka przeciw Leptospirozie być może zabija psy

%d bloggers like this: