Bennet Ifeakandu Omalu – nigeryjski lekarz, patolog sądowy i neuropatolog, który pierwszy odkrył i opublikował odkrycia związane z przewlekłą traumatyczną encefalopatią (CTE)
Concussion – Wstrząs (2015)

http://www.cda.pl/video/59872274

Dramat, którego powstanie zainspirował artykuł w magazynie “GQ”, przedstawiający dowody na powiązanie mikrowstrząsów oraz urazów głowy sportowców z ich późniejszymi samobójstwami. Na związek między tymi zdarzeniami wpadł dr Bennett Omalu (Will Smith), który połączył urazy, na jakie narażeni są sportowcy, z “przewlekłą traumatyczną encefalopatią”, której objawy często doprowadzają do depresji i śmierci samobójczej.

Przewlekła Traumatyczna Encefalopatia – choroba zawodowego sportu

Po śmierci przebadajcie mój mózg – coraz więcej zawodowych sportowców w Stanach Zjednoczonych składa taką deklarację. Wszystko w imię bezpieczeństwa kolegów i rywali z boiska
Na początku 2011 roku amerykańskim sportem wstrząsnęła informacja o samobójstwie Dave’a Duersona, byłej gwiazdy futbolowej drużyny Chicago Bears. Emerytowany „Niedźwiedź” 17 lutego strzelił do samego siebie, w klatkę piersiową zamiast w głowę – prawdopodobnie po to, by umożliwić zbadanie mózgu nieboszczyka. Sekcja wykazała, że Duerson cierpiał na chorobę mózgu zdiagnozowaną ostatnio u ponad 20 innych byłych zawodowców. Co więcej, wiele wskazuje na to, że wiedział, co mu dolega, gdy w ostatnich miesiącach życia skarżył się członkom rodziny na swój pogarszający się stan psychiczny. Powracające bóle i zawroty głowy, pogarszający się wzrok i dziury w pamięci skłoniły go do umieszczenia w pożegnalnym liście prośby, by po śmierci jego mózg został przekazany władzom ligi NFL.Duerson miał Przewlekłą Traumatyczną Encefalopatię (CTE), chorobę kojarzoną do tej pory z boksem i zapasami. Medycyna skojarzyła ją z zawodowym sportem dopiero w XXI wieku, nazywając w ten sposób jednostkę chorobową występującą u osób, u których często występuje wstrząśnienie mózgu. Badania wykazały, że wielokrotne poddawanie się uderzeniom i kontuzjom nawet mniej groźnym niż wstrząs mózgu może w przyszłości zaowocować CTE. Symptomy są zresztą na tyle nieokreślone, że jednoznaczną diagnozę stawia się dopiero po śmierci chorego. Objawy takie jak bóle głowy, utraty pamięci, napady agresji, depresja mogą wystąpić kilka tygodni po kontuzji, lecz także wiele lat później, po zaprzestaniu czynnego uprawiania sportu.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/790230-Przewlekla-Traumatyczna-Encefalopatia—choroba-zawodowego-sportu.html#ap-1

“Aluminium wyrządza szkody w każdym miejscu i za każdym razem gdy dojdzie do aktywacji układu odpornościowego. Czy jest to stres, ciąża, zapalenie czy inna jeszcze przyczyna, wszystkie one powodują wysyłanie sygnałów o pomoc do białych krwinek.

Białe krwinki przybywają z odsieczą, ale zamiast nieść pomoc, przynoszą ze sobą truciznę. Truciznę, która rozpada się bardzo powoli. Dlatego też gracze futbolu amerykańskiego i inni sportowcy mają problem zprzewlekłą traumatyczną encefalopatią [CTE].

Wielokrotne wstrząsy/urazy czaszki wywołują zapalenie w mózgu, coś, z czym jeszcze do niedawna organizm potrafił sobie sam poradzić. Niestety, już nie potrafi.” – Teoria skrzywionych twarzy omówiona w 7 minut – Forrest Maready

Bennet Omalu.jpg