Dr Peter Gøtzsche: Leki na receptę są trzecią główną przyczyną zgonów

16 czerwiec 2016

„Lekarze mają wyjątkowe szczęście, że słońce opromienia ich powodzenie, a ziemia przykrywa ich błędy” – Sokrates

Dr Peter Gotzsche

Dr Peter Gotzsche, duński lekarz, badacz medyczny, były szef Nordic Cochrane Center w Rigshospitalet w Kopenhadze. Współzałożyciel Cochrane Collaboration.

 

Nasze leki wydawane na receptę są trzecią główną przyczyną zgonów, po chorobach serca i nowotworach(1). W oparciu o najlepsze badania, jakie udało mi się znaleźć, oszacowałem, że same leki psychiatryczne są również trzecim głównym zabójcą(2), głównie dlatego, że antydepresanty zabijają wielu starszych ludzi w wyniku upadków(3).  Mówi nam to, że nasz system badań, zatwierdzania, wprowadzania do obrotu i stosowania leków jest całkowicie zdegenerowany i zepsuty(1,2).

Co czyni tę sytuację szczególnie absurdalną, to fakt, że ogromnej większości zgonów można łatwo zapobiec. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) powodują ogromne żniwo śmierci, głównie przez powodowanie krwawiących wrzodów żołądka i zawałów serca, a większość z tych, którzy umierają, mogła sobie poradzić bez tych leków lub biorąc paracetamol. Idea, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mają działanie przeciwzapalne została obalona w badaniach kontrolowanych z grupą placebo(4,5).

Leki przeciwdepresyjne są kolejnym poważnym zabójcą, bez którego ludzie mogliby się obejść. Ich wpływ na depresję jest wątpliwy(2). Standardowe wyniki są bardzo subiektywne, np. wynik w skali depresji, dlatego ważnym jest, aby badania były odpowiednio zaślepione, ale tak nie jest. Większość pacjentów i lekarzy może zgadnąć, czy jest w grupie aktywnego leku eksperymentalnego czy w grupie placebo, z powodu widocznych i powszechnych efektów ubocznych tych medykamentów, a jeśli do placebo doda się atropinę, aby lepiej zaślepić próby, efekt ten znika(6). Wiele innych leków, które prawdopodobnie nie mają prawdziwego efektu, np. leki antycholinergiczne na nietrzymanie moczu i leki przeciw demencji, również mają efekty uboczne wpływające na mózg i mogą zabijać pacjentów(1,2).

Większość z tych zgonów jest niewidoczna. Ludzie dostają zawałów serca lub złamań biodra nawet bez leków, a lekarze ogólni nie mają pojęcia, że każdego roku zabijają średnio jednego ze swoich pacjentów.

Istnieją proste rozwiązania dla naszej śmiertelnej epidemii lekowej. Stawić mniej diagnoz, przepisywać mniej leków i powiedzieć pacjentom, aby przeczytali ulotkę dołączoną do opakowania lub w Internecie. Wtedy być może nigdy nie wezmą proponowanego leku. Wiele lat temu prowadziłem badania nad naproksenem i kiedy przeczytałem ulotkę dołączoną do opakowania i zdałem sobie sprawę, na jak wiele różnych sposobów ten lek może mnie zabić, postanowiłem nigdy nie brać niesteroidowych leków przeciwzapalnych [NLPZ].

Życie bez leków jest możliwe dla większości z nas przez większość czasu.

Źródło: BMJ, Peter C Gøtzsche: Prescription drugs are the third leading cause of death

 

Zobacz na: Jatrogenia kliniczna – Epidemie współczesnej medycyny – Ivan Illich, Medical Nemesis
Pierwsze prawo medycyny Colemana – Nowe symptomy spowodowane są otrzymywanym leczeniem
Związek paracetamolu z autyzmem – dr William Parker
Paracetamol i niedobór glutationu a objawy i zgony na COVID-19
Oczekiwana dalsza długość trwania życia – J. I. Rodale [1955]
Wzrost oczekiwanej długości życia: Wpływ współczesnej medycyny na przedłużenie średniej długości życia – dr Peter Dingle.
Film WIWISEKCJA – Śmiertelna medycyna [1997]
Dr Peter McCullough o blokowaniu metod leczenia Covid-19
Leczenie chorób wirusowych: czy prawdę ukrywano przez dziesięciolecia? – dr Lee D. Merritt

Przypisy:
1. Gøtzsche PC. Deadly Medicines and Organised Crime: How big pharma has corrupted health care. London: Radcliffe Publishing; 2013.
2. Gøtzsche PC. Deadly psychiatry and organised denial. Copenhagen: People’s Press; 2015.
3. Coupland C, Dhiman P, Morriss R, et al. Antidepressant use and risk of adverse outcomes in older people: population based cohort study. BMJ 2011;343:d4551.
4. Jørgensen FR, Gøtzsche PC, Hein P, et al. [Naproxen (Naprosyn) and mobilization in the treatment
of acute ankle sprains]. Ugeskr Læger. 1986; 148: 1266–8.
5. Gøtzsche PC. Sensitivity of effect variables in rheumatoid arthritis: a meta-analysis of 130
placebo controlled NSAID trials. J Clin Epidemiol. 1990; 43: 1313–18.
6. Moncrieff J, Wessely S, Hardy R. Active placebos versus antidepressants for depression. Cochrane Database Syst Rev 2004;1:CD003012.

 

 

%d bloggers like this: