Rozpylanie pestycydów w samolotach

 

Rozpylanie pestycydów w samolotach

Rozpylanie pestycydów w samolotach

 

Niektóre kraje wymagają, aby loty przychodzące były traktowane pestycydami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się owadów i chorób, które one przenoszą. Ten proces nazywa się dezynsekcją. Metody dezynsekcji obejmują spryskiwanie kabiny środkiem owadobójczym przed lub po wejściu na pokład pasażerów, podczas lotu lub traktowaniu wewnętrznych powierzchni samolotu, gdy pasażerów nie ma na pokładzie. Załoga samolotu, załoga naziemna i pasażerowie mogą być narażeni na pestycydy podczas dezynsekcji, kontaktu z traktowanymi powierzchniami lub podczas jedzenia lub picia produktów mających kontakt z traktowanymi powierzchniami.

 

Jak regulowana jest dezynsekcja?

 

Dezynsekcja samolotów jest dozwolona na mocy prawa międzynarodowego, ale nie wszystkie kraje tego wymagają. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) nie zatwierdziła żadnych pestycydów do stosowania w kabinach pasażerskich lotów komercyjnych. Departament Transportu Stanów Zjednoczonych dostarcza informacji o tym, które kraje wymagają dezynsekcji dla lotów przychodzących.

Jedynymi pestycydami zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do dezynsekcji samolotów są syntetyczne pyretroidy (permetryna, d-fenotryna i 1R-trans-fenotryna). Inne pestycydy, w tym DDT (dichlorodifylotrichloroetan), nie są już stosowane. Nie wiadomo, czy wszystkie dezynsekcje przeprowadzane w samolotach są zgodne z wytycznymi WHO dotyczącymi dezynsekcji, wskazówek na etykiecie i dobrych praktyk higieny pracy.

Polio w USA w kontekście środowiskowym – DDT i substancje podobne do DDT
Związek pestycydów z polio: Krytyka literatury naukowej – Jim West

 

Czy istnieją obawy dotyczące dezynsekcji?

 

Członkowie załóg zgłaszali choroby wynikające z narażenia na pestycydy w samolotach, w tym bóle głowy, zawroty głowy, nudności, objawy oddechowe, podrażnienie skóry i oczu oraz inne objawy. Raporty od pasażerów i załóg lotniczych sugerują, że istnieją znaczne różnice w sposobie dezynsekcji. Istnieje pewna niepewność, czy długotrwałe narażenie na chemikalia stosowane do dezynsekcji mogą mieć wpływ na zdrowie załogi samolotu i naziemnej.

Źródło: Exposure to Pesticides on Aircraft

Zobacz na: Dlaczego trucie ludzi i zwierząt jest opłacalne – Uzasadnienie trucia przemysłowego – Jim West

 

Linie United Airlines pozwane za pestycydy w samolotach

 

2 sierpnia 2001

Stewardessy chorują z powodu narażenia na pestycydy, które są rozpylane w samolotach obsługujących Australię i Nową Zelandię. Wniesiono pozew przeciwko liniom lotniczym United Airlines.

Stewardesy z United są narażone na działanie pestycydów rozpylanych w kabinach samolotów 747-400. Stewardessa Susan Matthews złożyła pozew, w którym twierdzi, że po podróży do Australii wystąpiła u niej wysypka od stóp do głów.

[mailpoet_form id=”2″]

 

Opryskiwanie odbywa się mniej więcej raz na osiem tygodni i ma na celu powstrzymanie obcych owadów z dala od krajów, w których mogłyby siać spustoszenie w sektorze rolnym.

Zwykle odbywa się to w pustych kabinach, gdy samolot znajduje się na ziemi, ale wciąż widzimy opryskiwane samoloty na godzinę przed tym jak wsiada do nich załoga i pasażerowie – powiedział Jeff Zack, rzecznik Stowarzyszenia Stewardes.

Rozpylanie pestycydów w samolotach przed tym jak wsiada do nich załoga i pasażerowie

Czasami odbywa się to również, gdy samolot jest w powietrzu i jest pełen pasażerów.

 

Stewardessy rozpylają to nad głowami pasażerów

„Stewardessy zakładają gumowe rękawiczki, idą prosto alejkami między siedzeniami i rozpylają to nad głowami pasażerów” – powiedział Zack.

Rob Jones, prawnik pani Matthews, powiedział w środę, że te boeingi 747-400 są również używane na innych trasach linii United, co oznacza, że ​​potencjalnie tysiące stewardes były i są narażone na pestycydy. Rob Jones szuka sposobów aby osiągnąć status pozwu zbiorowego w sprawie złożonej w sądzie okręgowym Cook County.

Pestycydy zawierają permetrynę  i fenotrynę , które są przeznaczone do zabijania owadów, ale mogą również powodować wysypki i problemy z oddychaniem u ludzi. Rob Jones powiedział, że niektóre stewardesy są narażone na długotrwałe działanie pestycydów, a w ciężkich przypadkach mogą rozwinąć się problemy neurologiczne. Ma również nadzieję, że złoży pozew w imieniu pasażerów.

„Kiedy jesteś już nad Pacyfikiem, nie masz wielu opcji. Nie możesz wystawić głowy przez okno” – powiedział Jones.

Pozew pani Matthews ma na celu dochodzenie odszkodowania i zwraca się do sądu o nakazanie liniom lotniczym United wstrzymania opryskiwania lub znalezienia bezpieczniejszego sposobu, aby nie narażać pasażerów i załogi na ryzyko. Pozew mówi, że linie United już od pewnego czasu wiedzą, że praktyka jest niebezpieczna.

Linie United: „między młotem a kowadłem”

Rzecznik United Joe Hopkins powiedział, że linia lotnicza po prostu robi to, co jest wymagane, aby obsługiwać te dwa kraje.

„Jest to wymóg rządowy i jesteśmy między młotem a kowadłem.” – powiedział.

Przyznał, że linie United otrzymały skargi od niektórych stewardes, które twierdziły, że zachorowały na skutek oprysków, „ale nie w dużej liczbie”.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska [EPA] zakazała pryskania w samolocie w Stanach Zjednoczonych, a według Joe Hopkinsa kilka krajów zrezygnowało z tego wymogu.

Ambasada australijska w Waszyngtonie nie od razu chciała udzielić komentarza w sprawie. Rząd Nowej Zelandii powiedział wcześniej, że nie planuje zmiany praktyki.

 

Źródło: United sued over pesticide in planes – CNN

 

Wymagania dotyczące dezynsekcji samolotów – Departament Transportu USA

Kraje wymagające dezynsekcji dla wszystkich lotów przychodzących przy użyciu aerozolu, gdy pasażerowie są na pokładzie. Lista w linku poniżej:
Aircraft Disinsection Requirements – U.S. Department of Transportation
Chemicals for aircraft disinsection – WHO

 

Rozpylanie pestycydów w samolotach

 

Spraying pesticides on passengers inside an aircraft cabin

 

Aircraft Fumigation While We Are On Board