Skuteczność tegorocznych szczepionek przeciw grypie może być pod znakiem zapytania  – Helen Branswell

30 wrzesień 2019

Skuteczność tegorocznych szczepionek przeciw grypie może być pod znakiem zapytania

 

Szczepy wybrane do szczepionki na półkuli południowej sugerują, że na półkuli północnej [eufemistycznie rzecz ujmując] mogą nie zapewnić optymalnej ochrony.

 

Nie jest łatwo przewidzieć, które wirusy grypy spowodują, że ludzie zaczną chorować następnej zimy. I jest powód, by sądzić, że dwa z czterech wytypowanych zeszłej zimy dla szczepionki na nadchodzący sezon mogą być chybione.

Dwa razy w roku eksperci od grypy spotykają się w Światowej Organizacji Zdrowia, aby zastanawiać się nad danymi z nadzoru dostarczonymi przez kraje na całym świecie, aby spróbować przewidzieć, które szczepy staną się najbardziej dominujące. Spotkanie dotyczące typowania szczepów dla półkuli północnej odbywa się pod koniec lutego; spotkanie dotyczące półkuli południowej odbywa się pod koniec września.

Wybory dokonane przez urzędników w zeszłym tygodniu odnośnie następnej szczepionki dla półkuli południowej sugerują, że dwa z czterech wirusów w szczepionce na półkuli północnej, na którą lekarze i apteki naciskają obecnie ludzi, mogą nie być optymalnie ochronne tej zimy. Te dwa to grypa A/H3N2 i wirus grypy B/Victoria.

Skuteczność tegorocznych szczepionek przeciw grypie

 

Komitet ds. selekcji szczepów stwierdził, że wirusy H3N2 i B/Victoria muszą zostać zaktualizowane, ponieważ te zastosowane w szczepionce na półkuli północnej nie pasowały do ​​szczepów dominujących obecnie wirusów. Epidemiolog grypy, dr Danuta Skowronski, opisała znaczenie tych dwóch zmian jednym słowem: „niedopasowanie/chybione”.

„Myślę, że wybór szczepów szczepionkowych przez komitet WHO jest oczywiście ważny dla półkuli południowej, ale są one również dla nas sygnałami, ponieważ opierają swoje decyzje na tym, co według nich dominuje na poziomie globalnym” – powiedziała  Danuta Skowroński, która pracuje w Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób w Vancouver w prowincji Kolumbia Brytyjska.

Szczepionka przeciw grypie to szczepionka cztery w jednym [4w1] lub trzy w jednym [3w1], która ma chronić zarówno przed wirusami grypy A – H3N2 i H1N1 – jak i przed jednym lub dwoma szczepami wirusów grypy typu B, B/Victoria i B/Yamagata. Większość szczepionek przeciw grypie jest wytwarzana z tzw. zabitych wirusów, a większość szczepionek stosowanych w Stanach Zjednoczonych jest czterowalentna – cztery w jednym.

Podczas spotkania komitetu w lutym 2019 roku istniała wielka niepewność, którą wersję H3N2 wybrać do szczepionek na półkuli północnej – istniała duża różnorodność między szczepem obserwowanym w USA, a wirusami H3N2 po których chorowali ludzie w Kanadzie i Europie. Istniała tak duża niepewność, że komitet opóźnił wybór szczepu H3N2 o miesiąc, aby uzyskać wyraźniejszy obraz sytuacji.

Ostatecznie komitet wybrał wersję wirusa, który spowodował falę późnych zachorowań w Stanach Zjednoczonych. (Kanada również odnotowała gwałtowny wzrost aktywności H3N2 w późnym sezonie, ale spowodowany inną wersją wirusa).

Ta fala H3N2 była opóźniona i ewoluowała w czasie, gdy spotkali się w lutym” – powiedziała Danuta Skowronski o wyborze komisji. „Była to różnorodna mieszanka wirusów H3. I nie było dla nich jasne, jak sądzę, [jaki szczep]… wyłoniłby wyraźnego zwycięzcę.”

Wygląda na to, że ostatecznie wybranym wirusem nie jest H3N2, który dominował w sezonie zimowym 2019 na półkuli południowej.

Scott Hensley, adiunkt mikrobiologii na University of Pennsylvania, powiedział, że wariant wirusów H3N2, które właśnie przetoczyły się przez półkulę południową, są bardziej prawdopodobnymi kandydatami na główną przyczynę infekcji H3N2 na półkuli północnej tej zimy, niż miało to miejsce w przypadku USA późną zimą i wczesną wiosną.

Zauważył jednak, że ta wersja H3N2 jest trudna do wyhodowania w jajach, sposobu w jaki powstaje zdecydowana większość szczepionek przeciw grypie, co sugeruje, że ten fakt mógł wpłynąć na sposób myślenia.

W ostatnich latach komponent H3N2 był zasadniczo najmniej skuteczną częścią szczepionki. Jeśli wirusy H3N2 będą dominować w nadchodzącym sezonie grypowym, niedopasowanie szczepionek może zwiększyć nasilenie ilości zachorowań w tym sezonie. Ale jeśli wirusy te będą odgrywać mniejszą rolę tej zimy, wpływ niedopasowania będzie mniej znaczący, co utrudni przewidywanie, czy ten wybór okaże się problemem.

Cyrkulacja grypy „pozostaje trudna do przewidzenia, a wirusy grypy nieustannie łamią zasady, które staramy się dla nich ustalić”, powiedział Scott Hensley, dodając, że szczepionki przeciw grypie „często chronią przed poważnymi chorobami, nawet jeśli… są niedopasowane”.

Szczepienie przeciw grypie zwiększa o 3,65 razy występowanie infekcji dróg oddechowych.
Badanie skuteczności szczepień przeciw grypie – dr Joseph Garrett

Wybór nowego wirusa B/Victoria do szczepionki dla półkuli południowej na 2020 rok, martwi również dr Danutę Skowrońską. W sezonie grypowym 2018-2019 prawie nie odnotowano aktywności grypy B i minęło kilka lat, odkąd wirusy B/Victoria spowodowały wiele zachorowań. Powiedziała, że ​​w rezultacie może nie być zbyt dużej odporności na te wirusy w populacji.

Dr Danuta Skowronski powiedziała również, że wirusy grypy B/Victoria są szczególnie ciężkie dla dzieci.

Biorąc pod uwagę możliwość, że kilka komponentów szczepionki może nie być dobrze dopasowanych do krążących wirusów grypy, dr D. Skowronski powiedziała, że ważne będzie, aby lekarze zdali sobie sprawę z tego, że zaszczepieni pacjenci mogą nadal zarazić się grypą. W przypadku wysokiego ryzyka ciężkiej choroby należy rozważyć szybkie leczenie przeciwwirusowymi lekami przeciw grypie.

 

Witamina C: czy jest kluczowym czynnikiem w zdrowieniu?

 

Zasugerowała także osobom starszym lub osobom, u których występują już inne problemy zdrowotne – innymi słowy, osobom, u których może wystąpić ciężka postać grypy, jeśli zarażą się wirusem – że powinny podjąć kroki, aby unikać przebywania w pobliżu chorych osób.

Na pocieszenie: Urzędnicy zebrani w WHO w zeszłym tygodniu [koniec września] stwierdzili, że komponenty szczepionki H1N1 i grypy B/Yamagata szczepionki na półkuli południowej nie muszą być zmienione, sugerując, że są reprezentatywne dla szczepów wirusów, z którymi prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia tej zimy.

Opublikowane za zgodą STAT. Artykuł pierwotnie ukazał się 30 września 2019 roku.

Źródło: Flu Vaccine Selections Suggest This Year’s Shot May Be Off the Mark

 

 

%d bloggers like this: