10 największych ugód firm farmaceutycznych od 2018 roku – Kyle Blankenship

 

10 największych ugód firm farmaceutycznych

 

Wielomiliardowe ugody w przemyśle farmaceutycznym są rzadkim zjawiskiem, ale wszystko szybko się zmienia. Zaledwie kilka tygodni, dwie ugody firm farmaceutycznych stałyby się  jednymi z największych w historii, gdyby ostatecznie zostały zatwierdzone.

Pierwsza – ogromna ugoda o wartości 23 miliardów dolarów firmy Teva Pharmaceutical Industries, która zakończy tysiące stanowych i lokalnych procesów sądowych dotyczących opioidów – po prostu (zdumiewająco) bije na głowę każdą inną ugodę jaka do tej pory miała miejsce. Największą, jaką kiedykolwiek zatwierdzono, była ugoda Merck o wartości 4,85 miliarda dolarów w 2007 roku, która miała na celu rozstrzygnięcie tysięcy pozwów przeciwko lekowi na zapalenie stawów o nazwie Vioxx.

Producent Vioxx, firma Merck, opracowała listę lekarzy do wyeliminowania – Milanda Rout
10 największych kar finansowych nałożonych na firmy farmaceutyczne – Kyle Blankenship

Druga ugoda dotyczy firmy Johnson & Johnson w wysokości 4 miliardów dolarów – byłaby drugą co do wielkości ugodą, jaką kiedykolwiek osiągnięto. Nie wspominając nawet o ugodzie firmy Purdue Pharma, która według doniesień zanosi się 12 miliardów dolarów, aby zakończyć własne sprawy sądowe związane z opioidami.

 

Nie trzeba dodawać, że każda lista największych ugód w przemyśle farmaceutycznym powinna być z przymrużeniem oka. Stan rzeczy zmienia się szybko.

Te ogromne ugody nad którymi prowadzone są negocjacje, komplikują trend w branży farmaceutycznej w ostatnich latach w porównaniu do niektórych kolosalnych porozumień z przeszłości. Zgodnie z raportem Public Citizen z 2018 roku rozliczenia zarówno na szczeblu stanowym, jak i federalnym pozostawały względnie płaskie między 2014-15 a 2016-17. W ostatnim dwuletnim okresie odnotowano 38 transakcji o wartości 2,9 miliarda dolarów. Było to o jedną ugodę mniej niż dwa lata wstecz i dokładnie na taką samą wartość kary.

Porównując te liczby z latami 2012–2013 – szczyt rozkwitu bulenia kasy na farmaceutyczne ugody – kiedy to miało miejsce 117 ugód o wartości 9,8 miliarda dolarów, według Public Citizen.

Następny dwuletni raport Public Citizen ma się pojawić dopiero w 2020 roku. Opracowaliśmy listę największych ugód (do tej pory) w ciągu ostatnich dwóch lat. Nasza lista obejmuje gamę producentów leków zarówno małych, jak i dużych, oraz roszczenia od oszustw związanych z Medicaid po reklamy wprowadzające w błąd.

Kilka uwag na temat poniższej listy: Nasze rankingi nie obejmują rozliczeń między producentami leków. Na przykład na liście nie znalazło się porozumienie Allergan mającej zapłacić firmie Teva 700 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia sporu dotyczącego umowy o leki generyczne. Nie uwzględniliśmy także niepodpisanych ugód – w tym rozliczeń Purdue.

10 największych ugód firm farmaceutycznych od 2018 roku

 

1. Reckitt Benckiser – 1,4 mld dolarów
2. Johnson & Johnson, Bayer – 775 mln dolarów
3. Allergan – 750 mln dolarów
4. Actelion – 360 mln dolarów
5. Teva, Endo, Teikoku Seiyaku – łącznie 270 mln dolarów
6. Purdue – 270 mln dolarów
7. Pfizer, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, inni – łącznie 248 mln dolarów
8. Insys – 225 mln dolarów
9. Teva – 135 mln dolarów
10. Astellas, Amgen – łącznie 125 mln dolarów

 

Źródło: Top 10 pharma settlements since 2018

 

Jak odkryć organizacje przestępcze sprzedające szczepionki… w 3 prostych krokach!

 

 

 

%d bloggers like this: