Kolejna nieudana szczepionka przeciw grypie? Ekspert ostrzega, że szczepionka przeciw grypie w tym roku dla USA, Wielkiej Brytanii i Kanady będzie „niedopasowana” względem śmiertelnego wirusa. [2019-2020]  – Natalie Rahhal

 

Grypa krąży po świecie co roku i staje się aktywna w Stanach Zjednoczonych około października.

Naukowcy WHO wybrali szczepy wirusa do stworzenia szczepionek w lutym na półkuli północnej, a we wrześniu na półkuli południowej. W zeszłym tygodniu spece z WHO przewidzieli, że inne [niż założono] szczepy grypy będą niebezpieczne dla półkuli południowej, od tych zawartych w szczepionkach, które wybrano dla półkuli północnej.

Może to oznaczać, że szczepionka na północnej części Ziemi będzie „niedopasowana”. Niedopasowana szczepionka przeciw grypie A/H3N2 jest częściowo obwiniana za rekordową liczbę zgonów w sezonie grypowym 2017–2018.

Tegoroczna [jak z każdego innego roku 🙂 ]szczepionka przeciw grypie może nie być skuteczna, ostrzega jeden z najlepszych ekspertów.

Dr Danuta Skowronski

Dr Danuta Skowronski

 

Kolejna nieudana szczepionka przeciw grypie

 

Dr Danuta Skowronski, ekspert ds. Grypy z University of British Columbia, powiedziała dla Stat News, że tegoroczna szczepionka przeciw grypie na półkuli północnej – w tym w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie – będzie prawdopodobnie „niedopasowana”.

Przed każdym sezonem należy opracować szczepionki przeciw grypie na podstawie prognoz naukowców, które szczepy będą najbardziej aktywne w nadchodzących miesiącach.

 

Kolejna nieudana szczepionka przeciw grypie

Kolejna nieudana szczepionka przeciw grypie – 2019-2020

 

Urzędnicy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wybierają szczepy do szczepionki na półkuli północnej w lutym, a dla półkuli południowej w zeszłym tygodniu [koniec września].

Na półkuli południowej urzędnicy wytypowali szczep grypy A/H3N2 i B/Victoria – różne od tych wytypowanych dla północy, dr Danuta Skowroński sugeruje, że wcześniejsze przewidywania były błędne, a szczepionki dla północnej części Ziemi mogą być nieskuteczne.

Ekspert ds. Grypy twierdzi, że Światowa Organizacja Zdrowia mogła się mylić co do tego, który szczep grypy będzie najsilniejszy na półkuli północnej, sugerując tym, że szczepionka może być „niedopasowana” i pozostawiać ludzi w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie słabo chronionych.

Witamina D i epidemia grypy – dr John J Cannell

Myślę, że wybór szczepów szczepionkowych przez komitet WHO jest oczywiście ważny dla półkuli południowej, ale są one również dla nas sygnałami, ponieważ opierają swoje decyzje na tym, co według nich dominuje na poziomie globalnym” – powiedziała dr D. Skowronski.

Każdego roku wirus grypy rozprzestrzenia się na całym świecie, zwykle w październiku staje się bardziej aktywny w Stanach Zjednoczonych.

[Opierając się na nierozróżnianiu grypy od chorób grypopodobnych, padają twierdzenia, że] Bez wątpienia od trzech do pięciu milionów ludzi zachoruje na całym świecie, a od 290.000 do 650.000 umiera na tę chorobę.

Większość umierających jest bardzo młoda, bardzo stara lub cierpi na współistniejące schorzenia.

Ale w najgorszych okresach grypy także zdrowi ludzie ulegają wirusowi.

W chwili opublikowania tego artykułu jedno dziecko zmarło na grypę w USA – może to sugerować, że Stany Zjednoczone czeka wyjątkowo zły sezon.

Szczepienia przeciwko grypie i perswazja – dr Jeffrey Benabio
Szczepienie przeciw grypie zwiększa o 3,65 razy występowanie infekcji dróg oddechowych.

Sezon grypowy 2017-2018 był jednym z tych szczególnie paskudnych lat z powodu grypy.

[Bazując na kreatywnych statystykach] Ponad 80.000 osób zmarło w tym sezonie na grypę w USA, w tym 160 dzieci.

Świńska grypa z 1976 & Propaganda [CBS “60 minutes”]

 

Była to najwyższa liczba ofiar śmiertelnych od 1976 roku, zgony wśród dzieci były rekordowe, jeśli nie liczyć pandemii zwanej hiszpańską grypą z 1918 roku, podczas której umarło od 20 do 100 milionów na całym świecie.

Historycznie wysoki wskaźnik śmiertelności podczas sezonu grypowego 2017-2018 był w dużej mierze obwiniony faktem, że szczepionki przeciw grypie rozprowadzane w USA były słabo dopasowane do krążących szczepów wirusa.

Badanie skuteczności szczepień przeciw grypie – dr Joseph Garrett

[Według założeń opartych na założeniach] Szczepionki przeciw grypie są najlepszą dostępną ochroną przed grypą – ale są skuteczne tylko przeciwko szczepom wirusa, na których są oparte – i jest to kwestia obliczonego zgadywania [inaczej mówiąc wróżenia z fusów].

Niemożliwe jest dokładne określenie liczby szczepów wirusa grypy. Najczęstszymi wirusami są wirusy typu A i B, ale są też inne, różnią się w zależności od gospodarza, którego zaatakują (świnia, ptak, itp.) i często mutują.

Przed każdym sezonem urzędnicy ds. zdrowia i eksperci od grypy na całym świecie zbierają się, aby dokładnie zbadać wczesne przypadki grypy w każdym sezonie i wzorce z poprzednich lat, aby przewidzieć, które szczepy i odmiany będą dominujące w tym roku.

Następnie opracowuje się szczepionki przeciw grypie oparte na martwej postaci tych wirusów lub fragmentach wirusów.

Kiedy prognozy naukowców są trafne, szczepionki są bardzo skuteczne, i mniej osób umiera – o ile wskaźniki szczepień pozostają wysokie. Kiedy są niedokładne/błędne, choroby się wzmagają, a liczba ofiar wzrasta.

Prognozy te są trudne, ponieważ szczepy wirusa różnią się w zależności od kontynentu, a sposoby przemieszczania się między nimi różnią się co roku.

Ale zazwyczaj najsilniejsze i najczęstsze są podobne na północy i południu globu.

Sezon grypowy rozpoczyna się wcześniej w tym roku na półkuli północnej, więc urzędnicy WHO zebrali się w lutym, aby zdecydować, jakie szczepy powinny być podstawą dla szczepionki na półkuli północnej.

Po zawężeniu wirusów do grypy B/Victoria i A/H3N2 naukowcy starali się dokonać wyboru, która konkretna odmiana wirusa H3N2 stanowiłaby największe zagrożenie w sezonie grypowym 2019-2020.

Więc wytypowali wirusa, który nagle pojawił się pod koniec ubiegłego sezonu w USA.

Ale dr Danuta Skowroński uważa, że ​​to mógł być błąd. Powiedziała, że:

Ta fala H3N2 była opóźniona i ewoluowała w czasie, gdy spotkali się w lutym. Była to różnorodna mieszanka wirusów H3. I nie było dla nich jasne, jak sądzę, [jaki szczep]… wyłoniłby wyraźnego zwycięzcę.”

Ale zanim urzędnicy spotkali się ponownie w tym miesiącu [wrześniu], aby ustalić szczepy bazowe dla szczepionki na półkuli południowej, wszystko się zmieniło.

Szczep H3N2 stanowił w ostatnich latach spore wyzwanie odnośnie dopasowania pod niego szczepionek. Był to ten sam wirus, względem którego szczepionki z lat 2017–2018 zapewniały tak niewielką ochronę – tylko około 40 procent – przed dominującą i szczególnie agresywną odmianą podczas tego sezonu.

Dr Danuta Skowroński chciałby, aby szczepionka na półkuli północnej została ponownie sporządzona w oparciu o szczepionkę na półkuli południowej.

Ale krótko po tym, nalega, aby lekarze byli przygotowani, na sytuację że nawet ludzie, którzy zostaną zaszczepieni przeciwko grypie, mogą w tym roku i tak się nią zarazić.

Przynajmniej przewidziany w lutym wirus grypy B wydaje się jednak nadal prawidłowy, co jest szczególnie ważne, ponieważ dzieci częściej się zarażają i umierają z powodu szczepów typu B.

W ubiegłym tygodniu urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia wytypowali szczepy wirusa, na których oparte zostaną szczepionki dla półkuli południowej.

Źródło: Another flu shot fail? This season’s vaccine for the US, UK and Canada is likely to be a ‘mismatch’ for the deadly virus, expert warns

 

Zobacz na: „Zachowania chorobowe” – mechanizmy powstania i znaczenie – Dariusz Soszyński

 

 

%d bloggers like this: