Naukowcy twierdzą, że opracowali pierwszą na świecie szczepionkę dzięki sztucznej inteligencji –  Anne Gulland

3 lipiec 2019

Anne Gulland - Naukowcy twierdzą, że opracowali pierwszą na świecie szczepionkę dzięki sztucznej inteligencji

Anne Gulland

      

 

 

Jak twierdzą naukowcy, po raz pierwszy na świecie nowa szczepionka przeciw grypie zaprojektowana przez sztuczną inteligencję [AI] weszła w fazę badań klinicznych w Stanach Zjednoczonych.

Opracowali pierwszą na świecie szczepionkę dzięki sztucznej inteligencji

 

Naukowcy z Flinders University w Australii opracowali to, co określają jako „turbodoładowaną” szczepionkę przeciw grypie z dodatkowym składnikiem, który stymuluje ludzki układ odpornościowy do wytwarzania większej liczby przeciwciał przeciwko wirusowi grypy niż zwykła szczepionka, dzięki czemu jest bardziej skuteczna [w wytwarzaniu przeciwciał].

Prof. Nikolai Petrovsky

Prof. Nikolai Petrovsky

 

Nikolai Petrovsky, profesor medycyny na Uniwersytecie Flinders w Australii i główny badacz szczepionki, powiedział, że o ile mu wiadomo, to po raz pierwszy opracowano szczepionkę przeciw grypie z użyciem sztucznej inteligencji, którą wprowadzono na etap badań na ludziach.

Powiedział, że zastosowanie sztucznej inteligencji przyspieszyło procesy odkrywania szczepionki, znacznie obniżyło koszty i umożliwiło opracowanie bardziej skutecznej szczepionki. Powiedział również, że zastosowanie sztucznej inteligencji usprawniło proces opracowywania szczepionek.

„Zwykle duże firmy, takie jak GSK, będą monitorować miliony składników, a tysiące ludzi będzie pracowało całymi tygodniami przez około pięć lat. Znalezienie odpowiedniego tropu kosztuje setki milionów dolarów.”

Natomiast mały zespół badawczy prof. Petrovsky’ego potrzebował około dwóch lat na opracowanie tej nowej szczepionki z pomocą sztucznej inteligencji.

Na początku tego roku Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że ​​pilnie potrzebne są lepsze narzędzia do zapobiegania, wykrywania, kontroli i leczenia grypy pandemicznej i sezonowej, w tym lepszej szczepionki.

Szczepionka przeciwko grypie sezonowej nie zapewnia pełnej ochrony – szczepionka zastosowana w Wielkiej Brytanii w sezonie grypowym 2017-18 miała tylko 10-procentową skuteczność wśród osób w wieku powyżej 65 lat i średnio 15 procent we wszystkich grupach wiekowych, o czym poinformowały władze do spraw zdrowia publicznego w Anglii.

Australijscy naukowcy stworzyli program komputerowy o nazwie Sam, którego [podobno] nauczyli jak rozpoznawać szczepionki, które działały i nie działały przeciw grypie.

Następnie stworzyli inny program komputerowy, który prof. Petrovsky porównał do „szalonego chemika”, aby stworzyć biliony wyimaginowanych związków/składników. Następnie wymyślił krótką listę tego, co uważał za 10 najbardziej skutecznych celów. Powiedział, że

„zamiast sprawdzać miliony związków/składników, pracowaliśmy tylko z garstką. Syntezowanie ich zajęło zaledwie kilka tygodni, a następnie przetestowaliśmy je na ludzkiej krwi. Związki te następnie przeszły testy na zwierzętach, a teraz będą testowane na ludziach.”

Dodał również, iż zaletą stosowania sztucznej inteligencji jest to, że nie tylko przyspiesza proces, ale także znajduje najskuteczniejsze związki.

Sztuczna inteligencja [AI] używa sztucznych sieci neuronowych, które naśladują ludzki mózg, rozpoznając wzorce i dostosowując się do zmian. Ale mogą przyjąć i przetworzyć znacznie więcej informacji, niż ludzki mózg kiedykolwiek będzie potrafił.

Badanie, finansowane przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych w USA, ma na celu rekrutację około 240 ochotników i przetestowanie ich odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę.

Prof. Petrovsky powiedział, że w ciągu 20 lat sztuczna inteligencja będzie rutynowo stosowana w opracowywaniu leków, a także:

„Sztuczna inteligencja jest stopniowo stosowana w podejmowaniu decyzji klinicznych – jakich leków należy używać dla danego pacjenta. Jednak projektowanie leków zostało uznane za takie trudne zadanie, iż uważano, że wykracza poza możliwości obecnej AI. Ale pokazaliśmy, że możemy to zrobić.”

Prof. Petrovsky uważa, że ​​szczepionka może być dostępna za około trzy lata, jeśli pokona wszystkie ostateczne przeszkody.

„Biorąc pod uwagę potrzebę i konieczność zapewnienia lepszej szczepionki przeciw grypie, nie jest to coś, co będzie siedzieć na półce przez następne 10 lat”, powiedział.

 

Źródło: Scientists claim to have developed world’s first vaccine with artificial intelligence

 

Zobacz na: Witamina D i epidemia grypy – John J Cannell
Badania skuteczności szczepień przeciw grypie – dr Joseph Garrett
Cochrane Collaboration: Szczepionki przeciw grypie nie dają żadnych korzyści – Vera Sharav
Naukowcy wznawiają wysiłki w celu stworzenia śmiertelnego wirusa grypy, z błogosławieństwem rządu USA – dr Steven Salzberg
 

%d bloggers like this: