Tkanki mózgowe wykorzystywane w badaniach nad autyzmem, zniszczone w wyniku awarii mroźni szpitalnej

 Aluminium w mózgu osób autystycznych – prof. Chris Exley

Tkanki mózgowe wykorzystywane w badaniach nad autyzmem

Jeden z wiodących naukowców twierdzi, że awaria mroźni w szpitalu McLean niedaleko Bostonu może opóźnić badania nad autyzmem o całe 10 lat.

Awaria mroźni w szpitalu współpracującym z Uniwersytetem Harvarda przyczyniła się do zniszczenia jednej trzeciej tkanek mózgowych. Podarowany materiał biologiczny jest wykorzystywany w badaniach nad autyzmem i był jednym z największych zbiorów na świecie.

Rzeczniczka organizacji Autism Speaks (organizacja działająca m. in. na rzecz badań nad autyzmem) twierdzi, że na razie jest za wcześnie, by podać szacunkową skalę zniszczeń spowodowanych awarią w szpitalu McLean w Belmont, w stanie Massachusetts. Pojawiają się jednak głosy, że incydent ten może opóźnić badania nad autyzmem nawet o dekadę.

Tkanki mózgowe wykorzystywane w badaniach nad autyzmem

W wyniku awarii uszkodzeniu uległo 93 ofiarowanych do badań mózgów w Harvard Brain Tissue Resource Center (HBTRC, Harvardzkie Centrum Zasobów Tkanek Mózgowych), z czego 54 z nich było przeznaczone do badań nad autyzmem.

Adriana Bobinchock

Rzeczniczka Centrum w szpitalu McLean, Adriana Bobinchock, powiedziała nam, że prowadzone są dwa śledztwa mające na celu wyjaśnienie awarii mroźni. Trzecie śledztwo prowadzi grupa Autism Speaks.

Dr Francine Benes

Dr Francine Benes, dyrektor HBTRC, w wywiadzie dla Boston Globe powiedziała, że mózgi uszkodzone w wyniku awarii stanowiły z naukowego punktu widzenia „bezcenną kolekcję”.

Choć hipoteza robocza zakładająca świadome działanie osób trzecich nie została odrzucona, Bobinchock zdecydowanie twierdzi, że taka wersja wydarzeń jest mało prawdopodobna, gdyż kolekcja ta trzymana była w specjalnie zabezpieczonym pomieszczeniu, do którego dostęp posiadali wyłącznie pracownicy naukowi Centrum oraz pracownicy ochrony.

Pomieszczenie to znajduje się pod stałym, 24-godzinnym nadzorem. Bobinchock zdradziła, że prowadzone śledztwo koncentruje się na zidentyfikowaniu przyczyny awarii oraz na wyjaśnieniu, dlaczego zawiodły dwa systemy alarmowe, które powinny włączyć się w momencie wzrostu temperatury. Chłodnia normalnie jest sprawdzana dwa razy dziennie przez pracowników, którzy rutynowo odczytują temperaturę na zewnętrznym wskaźniku mroźni.

Kiedy jednak jeden z pracowników otworzył mroźnię, okazało się, że temperatura podawana przez zewnętrzne urządzenie monitorujące, nie zgadza się z temperaturą wewnątrz mroźni, a powinna wynosić około -79 st. C. Dwa systemy ostrzegawcze, podłączone do dwóch niezależnych obwodów, również nie zadziałały.

Awaria została odkryta 31 maja, 3 dni od wzrostu temperatury – za późno, by ocalić rozmrażające się próbki tkanek. Obecnie prowadzone są testy mające wykazać, czy DNA próbek nie uległo uszkodzeniu i czy w związku z tym próbki mogą nadal być stosowane w badaniach genetycznych. Bobinchock mówi natomiast, że „nie jest pewne, czy próbki będą kompatybilne z szerokim spektrum potrzeb neuronaukowców.”

Każdy  z 52 mózgów, stanowiący przedmiot badań nad autyzmem, został podzielony na dwie części, z których jedną umieszczono w formalinie, a drugą przekazano do przechowania w mroźni. Półkule mózgowe przechowywane w formalinie są nadal dostępne dla badaczy, a niektóre z nich zostały przekazane do badań w ramach projektu Brain Atlas.

Prof. Carlos A Pardo-Villamizar

Prof. Carlos A Pardo-Villamizar

Carlos Pardo, neuropatolog i zarazem profesor neurologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa stwierdził w wywiadzie dla Boston Globe, że uszkodzenia tych mózgów spowodowane awarią mogą opóźnić badania nad autyzmem nawet o dekadę, gdyż kolekcja próbek musi zostać odbudowana.

To właśnie badanie przeprowadzone przez Pardo w 2004 roku na mózgach osób z autyzmem, które przechowywane były zresztą w tym właśnie Centrum, jako pierwsze wskazały na związek pomiędzy autyzmem i układem immunologicznym. Kolekcja ta

„to źródło bardzo, ale to bardzo ważnych informacji, które pozwolą nam lepiej zrozumieć czym jest autyzm, a także określić wpływ czynników zewnętrznych oraz tych związanych z funkcjonowaniem układu immunologicznego na rozwój tej przypadłości”, powiedział Pardo w wywiadzie dla Boston Globe.

Na pytanie, czy szacunki prof. Pardo dotyczące opóźnienia badań są słuszne, rzeczniczka Autism Speaks przytoczyła fragment oświadczenia Geraldine Dawson, dyrektorki ds. naukowych Autism Speaks.

Czytamy w nim:

„Autism Speaks dokłada wszelkich starań, by wyjaśnić przyczyny tego wypadku i przygotowuje niezależny raport na temat przydatności uszkodzonych w awarii próbek do dalszych badań empirycznych. Na razie jest za wcześnie, aby podawać jakieś konkretne dane odnośnie wpływu tego incydentu na dalszy rozwój badań.”

W wystosowanym liście otwartym, Dawson zakomunikowała, że wiele z uszkodzonych próbek zostało wykorzystane w badaniach medycznych. Czytamy:

„Choć ten incydent z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ilości dostępnych próbek do przyszłych badań, na razie nie jesteśmy w stanie w pełni oszacować skali strat, niemniej jesteśmy przekonani, że incydent ten w żaden sposób nie zahamuje badań bazujących na próbkach tkanek mózgowych.”

Dawson przyznała także, że taka połączona awaria mroźni oraz systemu alarmowego jest bezprecedensowa w całej 35-letniej historii HBRTC.

Podziękowała ona osobom, które zdecydowały się przekazać mózgi swoich bliskich na rzecz Centrum do celów naukowych. Twierdzi ona, że jest w stałym kontakcie z tymi osobami.

„Chcemy zapewnić wszystkich, że ten niefortunny i rzadki incydent nie odbije się negatywnie na przyszłych darowiznach w przyszłości. Jesteśmy w pełni zdeterminowani w naszych badaniach i mamy nadzieję na odkrycie przyczyn tego schorzenia oraz skutecznych metod jego leczenia. Badania nad tkankami mózgów osób cierpiących na tę chorobę są kluczowym elementem tych działań.”

Mroźnia mogła pomieścić 149 próbek tkanek mózgowych. Jak podaje Autism Speaks, tylko 53 z nich pochodziło od nich. Zostały one pozyskane na drodze darowizny od osób, które zmarły z diagnozą autyzmu lub schorzeniem pokrewnym.

Próbki przechowywane w Centrum wsparły 125 różnych projektów i badań naukowych, które zaowocowały 118 publikacjami w różnych recenzowanych czasopismach medycznych.

Źródło: Brain tissue used to study autism destroyed by hospital freezer fault

 

Zobacz na: Film Wstrzykiwanie Aluminium – Jak toksyczne są szczepionki?
Aluminium jest stosowane do tworzenia alergii na modelach zwierzęcych
Odporność niemowląt – część 2 – Ciąża, aluminium, płodowy rozwój mózgu – dr Suzanne Humpries
Związki aluminium w szczepionkach i brudny sekrecik Mercka (AAHS) oraz błędne ulotki – dr Suzanne Humphries

Kongresmen Bill Posey pyta dr Coleen Boyle z CDC o badania na temat autyzmu
Niebezpieczeństwa nadmiernych szczepień w trakcie rozwoju mózgu – dr Russell Blaylock
Synergiczne, toksyczne działanie glifosatu i aluminium – dr Stephanie Seneff
Związek promieniowania mikrofalowego z autyzmem – dr Dietrich Klinghardt
Dieta w Zespole Psychologiczno – Jelitowym (GAPS) w leczeniu Autyzmu i Zespołu Aspergera – dr Natasha Campbell-McBride

 

 

%d bloggers like this: