Wiele kobiet zgłasza, że rozwinął się u nich syndrom przewlekłego zmęczenia (CFS) po otrzymaniu szczepionki HPV.

A wielu badaczy uważa, że ten stan jest związany z chorobą autoimmunologiczną, jednak do niedawna powód, dla którego to zaburzenie rozwijało się u niektórych kobiet po szczepieniu przeciwko HPV pozostawał tajemnicą.

Po latach spekulacji, jeden japoński lekarz uznał, że ma już na to odpowiedź…

Syndrom przewlekłego zmęczenia

Dr Osamu Hotta ze szpitala Shakaihoken Sendai w Japonii wygłosił wykład w kwietniu na IV Międzynarodowym Sympozjum w Leipzig, w Niemczech pt. “Syndrom chronicznego zmęczenia po szczepieniu przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego: Czy winne jest utajone zapalenie części nosowej gardła [epipharyngitis]?
Przechwytywanie

Podczas tego wykładu wyjaśnił, że:

Przewlekłe zapalenie części nosowej gardła nie jest szeroko pojętym zaburzeniem. Jednakże ze względu na możliwe powiązanie z funkcją układu immunologicznego oraz ośrodkowego układu nerwowego, sugerowano, iż istnieje związek między tym zapaleniem [epipharyngitis] a autonomicznym zaburzeniem układu odpornościowego, a także chorobami autoimmunologicznymi.

Według Japan Society of Stomato-pharyngology, Vol. 23 (2010) nr 1, str. 37-42:

„Przewlekłe epipharyngitis jest trudne do wykrycia, ponieważ jest często bezobjawowe i nie wykazuje zauważalnych nieprawidłowości. Jama nosowo-gardłowa jest bogata w limfocyty, gdzie analiza fenotypowa wykazuje bardzo aktywne limfocyty T i B. Rzęskowe komórki nabłonka jamy nosowo-gardłowej wyrażają antygen klasy II i działają jako komórki prezentujące antygen. Tak więc przewlekły epipharyngitis może być główną infekcją, podobnie jak przewlekłe zapalenie migdałków, które jest powodem tworzenia się różnych typów chorób autoimmunologicznych, takich jak kłębuszkowe zapalenie nerek i przewlekłe schorzenia skóry.”

W okresie od października 2014 roku do września 2015 roku, dr Osamu Hotta i jego zespół zbadali 41 pacjentów wykazujących ‘symptomy chorób somatycznych‘ po szczepieniu przeciwko HPV. Dr Hotta wyjaśnił, że najczęstszymi objawami u ich pacjentów były bóle głowy, ogólne zmęczenie i zaburzenia snu. Innymi objawami, które wymienił w swojej prezentacji były:

sztywność karku i górnej części pleców, światłowstręt, zaburzenia miesiączkowania, zawroty głowy, osłabienie mięśni, nudności, upośledzenie funkcji poznawczych, utrata pamięci, szum w uszach, bóle brzucha i biegunka, bóle stawów, gorączka, ból gardła, syndrom niespokojnych nóg, kaszel, mimowolne ruchy i utrata świadomości.

Z powodu tych objawów, 34 z badanych pacjentów nie było w stanie uczęszczać do szkoły.

Do leczenia choroby, zespół lekarzy przecierał tylnią część nosa i gardła u tych pacjentów gazikami namoczonymi w 0,5% roztworze ZnCl2 (roztwór chlorku cynku). Dr Hotta wyjaśnił, że stopień krwawienia z jamy nosowo-gardłowej po leczeniu wskazuje na nasilenie zapalenia i zaskakująco wszyscy z tych 41 pacjentów mieli poważne krwawienia, które wskazywały na poważne zapalenie części nosowej gardła [epipharyngitis].

Dr Hotta kontynuował swoją prezentację ukazując skuteczność tej metody leczniczej na przykładzie nagrania młodej kobiety z ciężkim zapaleniem części nosowej gardła, która cierpiała z powodu paraliżu ciała. Podczas pierwszego dnia leczenia, kobieta nie była w stanie poruszać nogami. Jednak po 46 dniach leczenia roztworem ZnCl2 była w pełni sprawna i mogła opuścić szpital.

Według dra Hotta, „przewlekłe zapalenie części nosowej gardła [epipharyngitis] może odgrywać ważną rolę w rozwoju wielu chorób autoimmunologicznych oraz chorób autonomicznego układu nerwowego. ” (…) 

“Biorąc to wszystko pod uwagę, postawiliśmy hipotezę, że wywołane przez adjuwanty zapalenie jamy nosowo-gardłowej i następujące po tym zaburzenie sprawności funkcjonalnych osi podwzgórza-przysadki i układu limbicznego, może odgrywać centralna rolę w rozwoju zaburzenia somatycznego po szczepieniu przeciwko HPV, które zaobserwowano u pacjentów.”

Syndrom przewlekłego zmęczenia

Zobacz na: Krytyczne artykuły medyczne na temat szczepień przeciwko HPV.

%d bloggers like this: