To czy dziecko zostało zaszczepione czy nie, nie może być brane pod uwagę w czasie rekrutacji do przedszkoli i żłobków – orzekł w poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tym samym przychylił się do decyzji wojewody śląskiego, który uznał pionierskie uchwały częstochowskich radnych za nieważne. Szczepienia i ochrona danych

Uchwała częstochowskich władz trafiła pod lupę Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wojewoda unieważnił uchwałę w związku z wątpliwościami prawnymi. – Najpoważniejszym problemem jest zobowiązanie rodziców czy opiekunów do udostępnienia w procesie rekrutacji informacji o szczepieniu lub jego odroczeniu. To dane wrażliwe, podlegające szczególnej ochronie, które nie mogą być gromadzone i przetwarzane przez instytucje do tego niepowołane – argumentował wówczas Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

“Zastrzeżenia wojewody zasadne” W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał orzeczenie. Oddalił skargę radnych tym samym przychylając się do decyzji wojewody. – Zastrzeżenia wojewody są zasadne. Uchwały częstochowskich radnych naruszają uchwałę o danych osobowych. W ustawie żłobkowej zawarte jest unormowanie, że rodzic przedstawia zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka. Czym innym jest stan zdrowia, a czym innym informacja o świadczeniach medycznych w tym szczepieniach. Nie można domagać się informacji o zabiegach wykonywanych na dzieciach – argumentuje Stanisław Nitecki, sędzia WSA w Gliwicach. I dodaje: Na gminie ciąży obowiązek zapewnienia dzieciom miejsca w przedszkolu. Jeżeli element szczepień miałby przesądzać czy dziecko zostanie przyjęte czy nie, nastąpiłaby dyskryminacja dzieci niezaszczepionych.

Źródło: http://www.tvn24.pl/katowice,51/zlobki-i-przedszkola-tylko-dla-zaszczepionych-uchwaly-niewazne,589261.html

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację wojewodzie śląskiemu: częstochowskie uchwały, które od szczepień uzależniają przyjęcie dzieci do miejskich żłobków i przedszkoli, są niezgodne z prawem. – Choć zasadne społecznie – uznał sąd.

Źródło: http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,48725,19092990,sad-uchwaly-szczepionkowe-sluszne-lecz-niezgodne-z-prawem.html

Szczepienia i ochrona danych MEN

%d bloggers like this: