Wielu młodych rodziców nie zastanawia się nawet nad składem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Za dobrą monetę biorą zapewnienia marketingowe, że wybrany przez nich produkt zapobiegnie odparzeniom i uśmierzy wysypkę nie zdając sobie sprawy, iż może on mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia.

Niestety, najnowsze badania wykazują, że wiele kremów, przede wszystkim tych przeciw odparzeniom zawiera konserwant zwanyfenoksyetanolem (phenoxyethanol), który toksycznie wpływa na rozwój i późniejsze rozmnażanie dziecka. Zwłaszcza maści i olejki przeznaczone do stosowania w miejscach intymnych dzieci powinny być używane rozważnie i po bliższym zapoznaniu się ze składem kosmetyku.

W listopadzie 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła, aby nie używać fenoksyetanolu w produktach aplikowanych bezpośrednio na pupę dzieci (chodzi tu o maści na odparzenia i chusteczki perfumowane do przecierania pośladków) oraz ograniczyć prawnie dozwolone stężenie w innych kosmetykach z 1% do 0,4%.

Fenoksyetanol to konserwant szeroko stosowany w kosmetykach, choć od dłuższego czasu podejrzewano, że może on mieć toksyczny wpływ na rozwój i rozmnażanie.

Obecne zalecenia ANSM, by nie używać tego składnika w kosmetykach dla dzieci poniżej 3 roku życia sprawiły, że wiele europejskich instytucji postanowiło przeprowadzić niezależne badania.
W międzyczasie, czekając na wyniki i analizę ryzyka związanego ze stosowaniem tego konserwantu, przez ostrożność lepiej unikać produktów i marek, które go zawierają.

Przejrzeliśmy skład kilku popularnych produktów dla niemowląt i poniżej podajemy listę niebezpiecznych kosmetyków. W rzeczywistości jest ona o wiele dłuższa, dlatego zachęcamy do świadomego kupowania produktów pielęgnacyjnych oraz dokładnego sprawdzania ich składu:
AVENE Pediatril – nawilżający krem do twarzy i ciała niemowląt

Fissan Stria Massaage Salbe – krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży

Mustela 9 miesięcy Vergetures Double Action – krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży
*Chicco – maść na odparzenia
*Octenisept – środek do przemywania
*Nivea SensitiveBaby – chusteczki dla dzieci
*Nivea Baby – delikatny żel do mycia ciała i włosów
*Avone Babe – olejek kojący dla dzieci
*Johnson’s Baby – wszystkie produkty
*Linteo Baby – chusteczki nawilżające Soft&Cream
*Schlecker – chusteczki do pielęgnacji dzieci i niemowląt
*oraz wiele innych.

I na sam koniec – możliwe nazwy tego konserwantu w kosmetykach. Fenoksyetanol w składach kosmetyków INCI możecie znaleźć pod nazwami:
Fenoksyetanol;
Ethylenglykolmonophenylether
Phenoxethol
Phenoxyethanolum
2-phenoxyethanol
2-hydroxyethyl phenyl ether
2-phenoxy- ethanol
2-phenoxyethanol
2-phenoxyethyl alcoholethanol
2-phenoxy-ethanol
2phenoxy
ethylene glycol monophenyl ether;
phenoxytol
1-hydroxy-2-phenoxyethane
2-fenoxyethanol (czech)
2-phenoxyethanol

W przypadku maści ochronnych i kojących na podrażnienia zachęcamy do używania produktów naturalnych i organicznych, wolnych nie tylko od fenoksyetanolu, ale także parabenów oraz substancji ropopochodnych, bardzo powszechnych w kosmetykach dla niemowląt.

Zródło: http://www.misurafamiglia.it/creme-per-bebe-tossiche-la-lista-nera-uninchiesta-del-settimanale-il-salvagente/
Źródło: https://www.perlanegra.pl/blog/2014/02/fenoksyetanol-toksyczny-skladnik-w-kremach-dla-dzieci

Dwa komentarze pod tekstem:

“Chcę nadmienić, że fenoksyetanol występuje w coraz popularniejszym ostatnio środku dezynfekującym – OCTENISEPT. O zgrozo, preparatem tym lekarze i pielęgniarki każą przemywać kikut pępowiny po urodzeniu.”

“Nie wiedziałam że octenisept zawiera fenoksyetanol!!, jest to najpowszechniejszy środek na odkażenia stosowany w szpitalach na potęgę po wszystkich zabiegach…wiec nawet w szpitalu trzeba nauczyć się
czytania etykiet…”

%d bloggers like this: