Albert Bourla o tym, dlaczego technologia mRNA była sprzeczna z intuicją, jeśli chodzi o produkcję skutecznej szczepionki.

Przez ostatnie dwa lata sugerowano, że technologia mRNA w szczepionkach i terapiach genowych jest w porządku, bo pracuje się nad nią już od około 30 lat, a każdy kto ma jakieś zastrzeżenia to… [epitety].

Albert Bourla o tym, dlaczego technologia mRNA była sprzeczna z intuicją, jeśli chodzi o produkcję skutecznej szczepionki.

Na przykład na portalu abczdrowie piszą tak:

„W potoku fake newsów rozpowszechnianych przez antyszczepionkowców można natknąć się na wiele informacji podważających bezpieczeństwo szczepionek mRNA. Sceptycy nazywają je “słabo przetestowaną terapią genetyczną” lub “eksperymentem medycznym”. Wszystkie zarzuty sprowadzają się do tego samego argumentu – szczepionki mRNA zostały opracowane “zbyt szybko”.

– W rzeczywistości koncepcja szczepionek mRNA powstała jeszcze w połowie lat 90. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że już w 1997 roku na zajęciach z immunologii uczono mnie, że szczepionki mRNA to przyszłość wakcynologii – wspomina dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.”

Latami naukowcy opracowywali mechanizm, który pozwoliłby wydłużyć żywotność mRNA w komórkach. W 2008 roku do prac nad technologią dołączyła niemiecka firma BioNTech, a w 2010 r. amerykańska Moderna. Przełom nastąpił w 2012 roku, gdy cząstkę mRNA udało się “zapakować” w nanopęcherzyki liposomalne.”Szczepionki mRNA powstały za szybko? Dr Dzieciątkowski: Już w latach 90. uważano, że to technologia przyszłości

 

Na portalu Szczepienia.info prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH- Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii, czytamy, że:

Opinia, że szczepionki przeciw COVID-19 wykorzystują technologię eksperymentalną, nie jest poparte danymi naukowymi ani toczącym się procesem opracowywania i oceny szczepionek w procesie dopuszczenia ich do obrotu przez urzędy rejestrujące (np. Europejską Agencję Leków).(…)

Technologia mRNA wykorzystana w opracowaniu szczepionek opiera się na zasadach naukowych. mRNA odkryto w 1961 roku. 30 lat później rozpoczęto pierwsze badania dotyczące wykorzystania tej technologii w terapii oraz profilaktyce chorób zakaźnych. Platforma mRNA wcześniej była wykorzystywana przy opracowywaniu szczepionek przeciw CMV, wirusowi Zika, grypie czy wściekliźnie, dla których znamy wyniki badań nieklinicznych na modelach zwierzęcych oraz wyniki pierwszej fazy badań klinicznych na ludziach. Technologia mRNA jest również z powodzeniem wykorzystywana przy opracowaniu szczepionek nowotworowych i działaniach terapeutycznych.” – Czy przy opracowaniu szczepionek przeciw COVID-19 wykorzystywana jest technologia eksperymentalna?

 

Skoro portal szczepienia.info tak szczyci się naukowością i niesamowitym procesem opracowywania szczepionek na bazie technologii mRNA, to warto na wstępie przypomnieć, że:

“W pracach nad nową szczepionką pominięto standardowo wymaganą fazę przedkliniczną z wykorzystaniem modeli zwierzęcych. W przypadku tego konkretnego preparatu konieczne byłoby przeprowadzenie testów na transgenicznych gryzoniach. (…) Wyhodowanie adekwatnej ilości zwierząt GMO potrzebnych do badań zajęłoby wiele tygodni. Ze względu na rozwijającą się sytuację pandemiczną stwierdzono, że konieczne jest przyspieszenie prac badawczych, z pominięciem tego etapu”. – Źródło: Mechanizm działania eksperymentalnej szczepionki mRNA-1273, Biotechnologia pl, 17.06.2020

 

W artykule z czerwca 2017 r. na portalu STAT pt. „Lavishly funded Moderna hits safety problems in bold bid to revolutionize medicine”, czytamy, że:

„Każdy lek ma tak zwane okno terapeutyczne, naukowy optymalny punkt, w którym terapia jest wystarczająco silna, aby mieć wpływ na chorobę, ale nie tak silna, aby narażać pacjentów na zbyt duże ryzyko. W przypadku mRNA okazało się to nieuchwytne.” Moderna trafiła na problemy związane z bezpieczeństwem mRNA [2017]

 

Albert Bourla – technologia mRNA była sprzeczna z intuicją, jeśli chodzi o produkcję skutecznej szczepionki

 

10 marca 2022 na kanale YT  Washington Post Live pojawił się fragment wywiadu z Albert Bourla, dyrektorem koncernu Pfizer.

(Albert Bourla, “Projekt Moonshot: 9-miesięczny wyścig Pfizera by uczynić niemożliwe możliwym”) odnośnie technologii mRNA,

– Chciałbym zapytać o bardziej techniczne szczegóły, odnośnie tego, kiedy ze współpracownikami musieliście podjąć decyzję odnośnie wyboru technologii – czy iść ścieżką tradycyjną czy też postawić na technologię mRNA? Piszesz, że – tu cytat: “Była to decyzja dalece odmienna, niż nakazywałaby intuicja”, by postawić na technologię mRNA. Jednak wybrano tę właśnie opcję. Dlaczego?

Albert Bourla, prezes zarządu i dyrektor wykonawczy Pfizera: Była to decyzja wbrew intuicji, ponieważ Pfizer opanował do perfekcji lub miał bogate doświadczenie w wielu technologiach mogących potencjalne stać się podstawą do produkcji szczepionki, takich jak szczepionka na bazie adenowirusów i szereg innych. Mieliśmy doświadczenie i sukcesy na polu tych technologii. Szczepionki na bazie białek, na przykład, na tym polu również odnosiliśmy sukcesy, a do tego jeszcze można dodać szereg innych technologii.

W przypadku technologii mRNA mieliśmy mniejsze doświadczenie, zaledwie 2 lata prac. Co więcej, ta technologii nie zaowocowała żadnym udanym produktem zanim nie udało nam się z tą szczepionką. Żadna szczepionka czy lek. Był to bardzo nieintuicyjny wybór i byłem zaskoczony gdy zasugerowano mi, że to jest słuszna droga. Byłem krytyczny wobec tego pomysłu i poprosiłem o uzasadnienie.

Referenci głęboko przekonani, że to jest właściwa decyzja. Wyrażali przekonanie, że te 2 lata pracy z technologią mRNA wspólnie z BioNTech, od 2018 r., nad opracowaniem szczepionki przeciwko grypie, każe im żywić przekonanie, że technologia jest na tyle dojrzała, że jesteśmy o krok od stworzenia skutecznej szczepionki. Udało im się mnie przekonać. Zdałem się na instynkt ufając, że wiedzą, co mówią, to są fachowcy, podjęliśmy więc trudną decyzję o wyborze tej ścieżki.

 

Zobacz na: Szczepionki mRNA na COVID-19 – dr James Odell
Stabilizowanie kodu – mRNA i receptory Toll-podobne – dr Mike Williams
Glikol polietylenowy [PEG] w szczepionkach
Potencjalne problemy autoimmunologiczne i neurodegeneracyjne szczepionek na Covid-19 – Dr Christopher Shaw
Mimikra molekularna pomiędzy glikoproteiną kolca SARS-CoV-2 a proteomami ssaków: poszczepienne następstwa
Przekręty w badaniach klinicznych “szczepionek” na Covid firmy Pfizer-BioNTech – Canadian Covid Care Alliance

USA: Tuszowanie Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych – Deborah Conrad
USA: Dane z wojskowej bazy DMED są wybuchowe. Media głównego nurtu otrzymały polecenie ich ignorowania.
USA: Dyrektor firmy ubezpieczeniowej twierdzi, że w 2021 liczba zgonów wśród osób w wieku 18-64 lat wzrosła o 40%.

Białko kolcowe SARS-Cov-2 jest bardzo niebezpieczne, jest cytotoksyczne.
Czego nie wiemy o szczepionce na COVID-19 [FDA -17 grudnia 2020]
Jak CDC porzuciło naukę – dr Vinay Prasad
FDA w swoim własnym dokumencie zatwierdzającym szczepionkę Pfizera sugeruje, że zapalenie mięśnia sercowego po zastrzyku może być większym zagrożeniem niż COVID
Dziesięć sygnałów ostrzegawczych w przeprowadzonej przez FDA analizie ryzyka i korzyści w ramach wniosku EUA (zezwolenie na zastosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych) firmy Pfizer o zezwolenie na szczepienie amerykańskich dzieci w wieku od 5 do 11 lat szczepionką mRNA – Toby Rogers

 

Technologia mRNA była sprzeczna z intuicją – Albert Bourla, dyrektor Pfizer [napisy PL]

https://rumble.com/v11550x-technologia-mrna-bya-sprzeczna-z-intuicj-albert-bourla.html

 

%d bloggers like this: