San Francisco: Przewaga wariantów SARS-CoV-2 opornych na przeciwciała wśród zaszczepionych

San Francisco - Przewaga wariantów SARS-CoV-2 opornych na przeciwciała wśród zaszczepionych

Przewaga wariantów SARS-CoV-2 opornych na przeciwciała w przypadkach C-19 pomimo szczepienia z rejonu Zatoki San Francisco w stanie Kalifornia

 

 

Powiązania między przypadkami C-19 pomimo bycia zaszczepionym a zakażeniem wariantami SARS-CoV-2 pozostały w dużej mierze niezbadane. Tutaj przeanalizowaliśmy sekwencje całego genomu SARS-CoV-2 i miano [ilość] wirusa wśród 1373 osób z COVID-19 z obszaru Zatoki San Francisco w okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2021 roku, z których 125 (9,1%) było infekcjami poszczepiennymi. Osoby w pełni zaszczepione częściej niż osoby niezaszczepione były zakażone wariantami niosącymi mutacje związane ze zmniejszoną neutralizacją przeciwciał (L452R, L452Q, E484K i (lub) F490S) (78% w porównaniu z 48%, p = 1,96e-08), ale nie tymi związanymi tylko ze zwiększoną zakaźnością (N501Y) (85% w porównaniu z 77%, p = 0,092). Różnice w ilości wirusów były nieistotne pomiędzy osobami nieszczepionymi i w pełni zaszczepionymi ogólnie (p = 0,99) i w zależności od linii (p = 0,09 – 0,78). Miano [ilość] wirusa było znamiennie wyższe wśród objawowych niż bezobjawowych przypadkach C-19 u zaszczepionych klientów (p < 0,0001), a objawowe przypadki wśród zaszczepionych klientów miały podobne miano wirusowe jak zakażenia wśród nieszczepionych osób (p = 0,64).

W 5 przypadkach, w których dostępne były próbki z różnych okresów do analizy serologicznej, stwierdzono, że zakażenia wśród zaszczepionych klientów były związane z niskim lub niewykrywalnym poziomem przeciwciał neutralizujących, co można przypisać stanowi obniżonej odporności lub zakażeniu przez linię oporną na przeciwciała.

Podsumowując, nasze wyniki sugerują, że infekcje u zaszczepionch ludzkich szczurów laboratoryjnych są nadreprezentowane przez krążące, oporne na przeciwciała warianty SARS-CoV-2 i że objawowe infekcje występujące u zaszczepionych mogą potencjalnie przenosić COVID-19 równie skutecznie jak infekcje wśród nieszczepionych osób, niezależnie od linii zakażającej.

 

Źródło: Predominance of antibody-resistant SARS-CoV-2 variants in vaccine breakthrough cases from the San Francisco Bay Area, California

 

Zobacz na: Luc Montagnier: Nowe warianty koronawirusa z powodu szczepień
Dr Geert Vanden Bossche o szczepieniu na COVID-19 podczas pandemii [1-3 marzec 2021]
Szczepionki popychają patogeny do ewolucji – presja ewolucyjna
Jak działają szczepionki? W dużej mierze nie mamy pojęcia. – Dr Peter Aaby