Kurkuma i pneumokoki. Kurkuma? Tak KURKUMA!

Kurkuma i pneumokoki

Pomimo braku dowodów na jej skuteczność, agencje zdrowia publicznego i społeczność medyczna nadal twierdzą, że niemowlęta i dzieci w wieku od 2 do 12 miesięcy wymagają aż do 4 dawek szczepionki przeciwko pneumokokom (PCV). Naukowcy z Los Angeles Biomedical Research Institute odkryli istnienie substancji w kurkumie, która może przewyższać szczepionki pod względem zapewnienia długotrwałej ochrony przed potencjalnie śmiercionośnym uszkodzeniem płuc u niemowląt. Ich badania wykazały, że kurkumina zapewnia ochronę przed dysplazją oskrzelowo-płucną (BDP) stanu charakteryzującego się bliznowaceniem i stanem zapalnym, a także hiperoksją, w wyniku której zbyt dużo tlenu przechodzi do organizmu przez płuca.

Dr Virender K. Rehan, autor publikacji, powiedział, że to pierwsze badanie mające na celu odkrycie długoterminowych korzyści z użyciem kurkumy w celu ochrony płuc u niemowląt.

“Kurkuma jest znana z silnych właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, co czyni ją obiecującym lekiem” – powiedział dr Rehan.

Dr Manjeet Kumar, specjalista od medycyny pediatrycznej, stwierdził:

“Wiemy, że szczepionki przeciw pneumokokom w ostatniej dekadzie były szczególnie nieskuteczne u większości dzieci, a badania dr Rehan wykazują długoterminowy mechanizm ochronny, który nie jest obecny w standardowych praktykach szczepień.”

Szczepionki przeciw pneumokokom mają zapobiegać chorobom spowodowanym przez 7 najbardziej typowym bakteriom pneumokokowym, jednakże pojawiające się dowody wskazują, że te twierdzenia są przesadzone.

“Wygląda na to, że ta ochorna przed poważnymi formami tej choroby występuje u mniej niż 20% przypadków, w zależności od osoby”, stwierdził dr Kumar.

Jest to duża rozbieżność w porównaniu do 97% skuteczności, jaką zapewniają władze ochrony zdrowia.

Kurkuma i pneumokoki

Doktor Kumar podkreślił bogactwo literatury naukowej, która wspiera rolę kurkumoidów w zapobieganiu chorobom:

“Mamy setki badań naukowych wspierających rolę kurkumoidów i ich pochodnych w zapobieganiu chorobom, oraz ich wzbogaconej aktywności biologicznej, która jest znacznie bardziej stabilna i biodostępna, niż obecne leki i szczepionki na rynku – nic dziwnego, że [kurkuma] jest lepsza od farmaceutyków”.

Doktor Kumar weźmie wkrótce udział w badaniach klinicznych w celu przeprowadzenia aktywnego nadzoru nad inwazyjną chorobą pneumokokową, aby ocenić charakterystykę oporności na serotypy i antybiotyki i dostarczyć ostatecznych dowodów na to, że pochodne kurkumy przewyższają obecnie wszystkie szczepionki przeciwko pneumokokom i leki dla wyznaczonych grup ryzyka.

Jeden z najbardziej obszernych przeglądów 700 badań dotyczących kurkumy został opublikowany przez etnobotanistę, Jamesa A. Duke’a. Wykazał, że kurkuma daje lepsze wyniki w leczeniu wielu przewlekłych, wyniszczających chorób i czyni to praktycznie bez żadnych niekorzystnych efektów ubocznych.

Kurkuma i pneumokoki

Kurkuma i pneumokoki

 

Źródło: KurkCurcumin Found To Outperform Pneumococcal Vaccines In Protecting Infants