Lekarz Łukasz Durajski – cenzura i ignorancja podczas dialogu.

Kilka dni temu miałem przyjemność dodawania komentarzy na fanpage’u lekarza Łukasza Durajskiego i sprawdzenia w praktyce jak wygląda „Lepiej przekonać niż walczyć.”

Nie mam pojęcia kto go prowadzi, czy jest to sam pan Durajski czy ktoś przez niego do tego zatrudniony. Niemniej kimkolwiek on jest to gorliwie dba o wizerunek oraz o to, żeby nie marnować klików czytających na źródłowe publikacje tylko przy nadarzającej się okazji odsyła do swojego bloga.

Na tytułowym fanpage’u możemy znaleźć również sporo reklam szczepień. Tutaj w zasadzie moglibyśmy zakończyć wpis jednak należy zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty.

1.Wpis na fanpage’u Lekarz Łukasz Durajski z 20 września 2017 godz. 00:42, w którym podany jest link do artykułu na portalu rynekzdrowia.pl pt. „Konsultant ds. neonatologii: przypadek z Białogardu bez podstaw do interwencji sądu” oraz komentarz wpływający pozytywnie na wizerunek jako człowieka używającego dialogu zamiast rozwiązań siłowych:

„Zgadzam się z Panią Profesor. Lepiej przekonać niż walczyć. Lekarz jest osobą publiczną, która nadal cieszy się dużym zaufaniem społecznym. I takie zaufanie można uzyskać tylko podczas rozmowy. Nie walka z pacjentem czy jego rodzicami jest istotą naszej pracy. Może i nie raz jak każdemu zdarzy się zdenerwować, ale zawsze trzeba próbować rozmawiać.

2.„Po ich owocach ich poznacie”, czyli jak to wygląda w praktyce.

Poniżej zamieszczam grafikę ukazującą poziomy argumentacji oraz przykłady jej zastosowania w praktyce. Dodam tylko, że według mnie brakuje jeszcze najniższego poziomu piramidy, na którym znalazłaby się cenzura.

Poziomy argumencji

Czytając wpisy jak i komentarze w łatwy sposób można się przekonać, że pan Łukasz często powołuje się na autorytety oraz funkcjonujące w przestrzeni publicznej stereotypy jak np.:

„Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych w Polsce i wielu krajach na świecie zaleca się szczepienie w ciąży na grypę, błonice, tężec i krztusiec.”

Niestety, kłopot z autorytetami jest taki, że tam gdzie się zaczynają tam kończy się nauka cytując mało znanego (jednak posiadającego ogromy dorobek naukowy) polskiego cybernetyka Mariana Mazura. Przytoczyć można również słowa Lwa Tołstoja, który powiedział, że „wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce.”

Studenci medycyny podczas swoich studiów są obarczeni ogromem materiału jaki muszą przerobić i się nauczyć, za co ich szczerze podziwiam. Jest tylko jeden kłopot związany z edukacją nastawioną na przerabianie ogromnej ilości materiału, o którym wspominał dawno temu Gustaw Le Bon w jednej ze swoich książek:

„Najkarygodniejszym błędem obecnego systemu wychowania jest jego fałszywa postawa psychologiczna, która przyjmuje, że mechaniczne wbijanie w pamięć całych podręczników rozwija inteligencję(…) ani na chwilę zaś nie poświęca na kształcenie umysłu i zdolności samodzielnego myślenia… Nauka szkolna to posłuszeństwo połączone z kuciem na pamięć.”

Żeby się dowiedzieć jaka treść dotycząca szczepień jest wtłaczana studentom to zakupiłem kilka podręczników medycznych. Po zapoznaniu się z nimi i wyłowieniu z nich wszystkich informacji dotyczących szczepionek oraz samodzielnym poszukiwaniu innych informacji na temat szczepień oczywistym dla mnie jest, że student medycyny może nie być pewnych zagadnień świadomy.

Osoba nieświadoma to ktoś nie posiadający świadomości lub wiedzy z uwagi na to, że nigdy nie miał możliwości dokonania wyboru ani okazji, by mieć z tą wiedzą styczność.

Sterowanie społeczne – pośrednie i bezpośrednie – Józef Kossecki
Rozumienie pojęcia prawdy w różnych systemach sterowania społecznego – Józef Kossecki

Wracając do fanpagu Lekarz Łukasz Durajski i wspomnianymi poziomami argumentacji, a także zachęcony gotowością do dyskusji ze strony prowadzącego profil, zacząłem podawać kontrargumenty w stosunku do jego twierdzeń. Dodałem więc wieczorem kilkanaście komentarzy z profilu Wybudzeni, w każdym podpierając się linkiem do publikacji medycznej głównie z bazy Pubmed. Na drugi dzień okazało się, że zostałem zbanowany, a wszystkie komentarze automatycznie zostały usunięte.

W związku z zaistniałą sytuacją mogę spokojnie stwierdzić, że już nie mam do czynienia z kimś nieświadomym tylko z ignorantem. Ignorant to ktoś świadomy jakiegoś pojęcia lub wiedzy, który mimo tego nie przyjmuje jej. Jest też wysoce oporny wobec uczenia się z własnego i nie przymuszonego wyboru. Słowa Lwa Tołstoja chyba oddają sedno problemu:

„Wiem, że większość ludzi, nawet tych dobrze sobie radzących z problemami najwyższej złożoności, rzadko jest w stanie zaakceptować choćby najprostszą i najoczywistszą prawdę, jeśli zmusza to ich do ogłoszenia fałszywości wniosków, które z upodobaniem przedstawiali swoim kolegom, o których z dumą mówili innym, i z których, nić po nici, utkali materię swojego życia.”

Z ciekawości wrzuciłem w google co wyskoczy po wpisaniu „Łukasz Durajski”, bo w ogóle nie kojarzę typa. Okazuje się, że jest celebrytą. Portal Fakty Kaliskie opublikował artykuł pod tytułem: „Wygrał „Bitwę o dom” – przeprowadza się na swoje. Łukasz Durajski złożył mandat radnego i opuszcza Kalisz.”

Na portalu Znany Lekarz pisze o sobie:

„Autor pierwszego poradnika dla rodziców napisanego przez pediatrę “Zdrowie Twojego Dziecka”.

Do tego gość programów Dzień dobry TVN, Pytanie na śniadanie TVP czy Wstajesz i weekend TVN24.

(…) Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiDD), Członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW). (…) Wiceprezydent ds. marketingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland w latach 2010-2011. Prezydent Oddziału Kraków Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland w latach 2009-2011.”

Wg mojego przekonania, jeśli dobrze rozplanuje swoje poczynania i nie będzie poruszał „niewygodnych” dla kariery tematów to najprawdopodobniej czeka go świetlana przyszłość i być może będzie w przyszłości częścią grup ustalających na przykład kalendarz szczepień, bazując na wykazanej przeze mnie ignorancji. Musi unikać na przykład informowania swoich klientów o tym co można znaleźć w charakterystykach produktów leczniczych.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Szczepionka INFANRIX HEXA nie jest przeznaczona do stosowania u osób dorosłych, dlatego nie ma odpowiednich danych klinicznych na temat stosowania szczepionki w okresie ciąży i karmienia piersią oraz odpowiednich badań na zwierzętach dotyczących wpływu na czynności rozrodcze.” Infanrix hexa

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Szczepionka INFANRIX-DTPa nie jest przeznaczona do stosowania u osób dorosłych, dlatego nie ma odpowiednich danych klinicznych na temat stosowania szczepionki w okresie ciąży i karmienia piersią oraz odpowiednich badań na zwierzętach dotyczących wpływu na czynności rozrodcze.”Infanrix-DTPa

Poprosiłem znajomego prowadzącego fanpage WyłączTvWlączMyślenie, żeby mi pomógł, abym mógł dodawać komentarze u pana lekarza.  Wczoraj dodałem kilkanaście komentarzy pod kilkoma wpisami, a dziś rano okazało się, że ponownie zostałem zbanowany. Właściwie się nie zdziwiłem i tylko potwierdziło to postawione przeze mnie tezy. W końcu jak można tolerować argumenty kwestionujące własny wyidealizowany obraz świata, szczególnie gdy każdy z nich ma oparcie w czasopiśmie medycznym. Być może jest to pewnego rodzaju mechanizm lub przyzwyczajenie wpojone na uczelni, aby nie być mądrzejszym od wykładowcy? W tym przypadku prowadzącego fanpage.

Mój komentarz pod artykułem na blogu http://www.drdurajski.pl/szczepienia-w-ciazy/  [w którym zachęca ciężarne do prowadzenia na nich eksperymentów] w chwili publikacji tego tekstu dalej oczekuje na moderację.

Poniżej zrzuty tego co zostało usunięte i nie zakłóca świetlanej szczepionkowej wizji Lekarza Łukasza Durajskiego.

Komentarz pod artykułem na blogu Lekarz Łukasz Durajski

 

Lekarz Łukasz Durajski - szczepienie kobiet w ciąży

Lekarz Łukasz Durajski - szczepienia

Lekarz Łukasz Durajski - szczepienia

Lekarz Łukasz Durajski - minister zdrowia szczepi marszałka

Lekarz Łukasz Durajski zanim was zabijemy

Jerzy Zieba - Lekarz Łukasz Durajski

Zobacz na: Zaszczep się wiedzą – kampania marketingowa
Stopstopnop – etyka i nauka
Ciemna strona Wikipedii – Sharyl Attkisson
Imitacja Nauki – Sharyl Attkisson – fałszywe badania naukowe
BLOG OJCIEC by Kamil Nowak – ignorancja czy astroturfing?

%d bloggers like this: