Kierownictwo Moderny sprzedało udziały o wartości 89 milionów dolarów, po tym jak ceny akcji poszybowały w górę, napędzane nadzieją na szczepionkę

27 maja 2020

 

Kierownictwo Moderny sprzedało udziały o wartości 89 milionów dolarów

 

Pięciu dyrektorów najwyższego szczebla w firmie biotechnologicznej Moderna w tym roku sprzedało już akcje o wartości ponad 89 milionów dolarów — osiągając na wejściu prawie trzy razy większą liczbę transakcji giełdowych niż przez cały rok 2019 — po tym jak cena akcji firmy poszybowała w górę, napędzana nadziejami na szczepionkę przeciwko Covid-19.

Transakcje, które doprowadziły do około 80 milionów dolarów zysku, były zaplanowane wcześniej poprzez instrument prawny, który pozwala osobom mającym dostęp do informacji niejawnych na kupowanie i sprzedawanie akcji w późniejszym terminie.

Jednak wolumen i termin mogą wyglądać alarmująco dla udziałowców Moderny, zwłaszcza w obliczu majowej decyzji firmy o zwiększeniu emisji akcji o ponad miliard dolarów. Jeżeli szczepionka Moderny, która teraz jest jeszcze na wczesnym etapie, pewnego dnia zacznie zapobiegać zakażeniu koronawirusem, a najlepsze dni firma ma dopiero przed sobą, to dlaczego insiderzy sprzedają akcje?

Jay Clayton, prezes Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission), przestrzegł firmy przed sprzedawaniem akcji podczas pandemii koronawirusa, które prowadzi do wahań rynku i zawyża wycenę firm biotechnologicznych, takich jak Moderna. Być może zaistniały  “specyficzne okoliczności”, które doprowadziły kierownictwo do sprzedaży akcji podczas kryzysu,  powiedział Clayton w CNBC w zeszłym tygodniu, ale takie postępowanie grozi błędnym postrzeganiem sytuacji.

Od dawna mówimy, że w tych niestabilnych czasach, należy przestrzegać dobrych praktyk korporacyjnych,” powiedział. „… dlaczego w ogóle mielibyście chcieć poruszać kwestię tego, że robicie coś, co jest niewłaściwe?”

Kierownictwo Moderny sprzedało udziały o wartości 89 milionów dolarów

 

Przedstawiciele firmy Moderna nie zareagowali na prośbę o komentarz. CNN poinformowała, że dwóch dyrektorów w zeszłym tygodniu sprzedało akcje.

Kierownictwo Moderny sprzedało udziały o wartości 89 milionów dolarów

Ideą zaprogramowanych transakcji, zainicjowanych na podstawie reguły SEC 10b5-1, jest umożliwienie zarządzającym dywersyfikację swoich udziałów. Liderzy spółek giełdowych często mają większość swoich zasobów zamrożone w akcjach. Sprzedawanie udziałów w zgodzie z planami 10b5-1 pozwala im uzyskać pewną płynność. A dla firmy takiej jak Moderna, której wartość zależy od nieprzewidywalnego procesu, jakim jest opracowanie leku, sprzedaż części akcji jest prawdopodobnie racjonalną decyzją finansową, powiedział Thomas Lys, profesor rachunkowości w Kellog’s School of Management przy Northwestern University.

Zawsze istnieje ta druga możliwość — że ci goście naprawdę wiedzą, że cała ta sprawa to ściema i sprzedają wtedy, kiedy należy sprzedać,” powiedział Lys. „Ale z danych nie wynika, która to jest opcja, a oni z pewnością mają wiarygodne wytłumaczenie.”

Tal Zaks, główny oficer medyczny Moderny, rozpoczął rok z prawie 100.000 udziałów firmy. Pod koniec lutego, na kilka dni przed tym, kiedy Moderna ogłosiła, że jej szczepionka przeciwko koronawirusowi jest gotowa do testów na ludziach, zaczął pozbywać się po 10.000 udziałów tygodniowo. W ciągu kolejnych 11 tygodni, kiedy pandemia pchnęła cenę akcji Moderny z 18$ do 50$, Zaks upłynnił cały swój pakiet, zarabiając na tym 3,4 miliona dolarów. Kiedy pozbył się akcji, zaczął korzystać z możliwości ceny 12,21 za udział. W ciągu kolejnych dwóch tygodni sprzedał kolejne ponad 250.000 udziałów Moderny za średnią cenę 67 dolarów. Tal Zaks zyskał ponad 18 milionów dolarów na swoich transakcjach w 2020 roku. Obecnie posiada zero akcji Moderny.

Juan Andres, dyrektor techniczny Moderny, zastosował podobny plan. Rozpoczynając od 27. lutego, kiedy cena udziałów Moderny wynosiła około 34$, dokonywał cotygodniowych transakcji, w których skorzystał z możliwości i szybko sprzedał akcje. Wykonując 10 pakietów transakcji, sprzedał udziały o wartości ponad 12 milionów dolarów z zyskiem mniej więcej 9,3 miliona dolarów. Od ostatniej transakcji, kiedy akcje Moderny były warte 67 dolarów, Juan Andres nie posiada udziałów firmy.

Pozostali dyrektorzy Moderny wciąż posiadają pokaźne udziały w firmie. Dyrektor finansowy Lorence Kim, który zarobił 37 milionów dolarów sprzedając akcje w 2020, zachował około 1,2 miliona udziałów. Prezes Moderny Stephen Hoge, który w tym roku sprzedał na giełdzie akcje o wartości 2,4 miliona dolarów, ma w swoich rękach ponad 2 miliony akcji. Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderny, sprzedał ponad 400.000 akcji z zyskiem na poziomie 13,6 miliona dolarów, co stanowi niewielki ułamek jego z grubsza licząc 9% udziałów w firmie, dzięki czemu jego osobista wartość netto wynosi ponad miliard dolarów.

Według Nejata Seyhuna, profesora finansów w Ross School of Business przy University of Michigan, Transakcje Moderny  „nie są niepokojące.” Większość sprzedaży była poniżej rzeczywistej wartości Moderny, co może sugerować, że kierownictwu zależało bardziej na płynności niż na zysku, powiedział Seyhun. A każda transakcja odbyła się zgodnie z planem 10b5-1, co oznacza, że kierownictwo nie handlowało w oparciu o informacje niejawne.

Jednak bliższe spojrzenie na transakcje w oparciu o regułę 10b5-1 może wywoływać zaniepokojenie całą tą praktyką ogólnie. Badania z 2006 roku na Stanford University przeanalizowało ponad 3000 zaplanowanych transakcji osób posiadających dostęp do informacji niejawnych i wykazało, że sprzedaż akcji przez kierownictwo zawsze następowała tuż przed złymi wiadomościami i tuż po dobrych, maksymalizując stopę zwrotu i minimalizując straty. Badanie z  2012 roku na Harvard University wzięło pod lupę dwie dekady nieregularnych transakcji — z pominięciem tych wyznaczonych w kalendarzu — i wykazało podobnie niepokojący rezultat. Te transakcje pokonywały rynek nawet o 25% rocznie, odkryli naukowcy, co sugerowałoby, że osoby mające dostęp do informacji poufnych mieli widoczną przewagę nad inwestorami spoza firmy.

Niestety, nigdy nie będziemy w stanie oddzielić transakcji płynnościowych od tych, opartych na informacjach niejawnych, ponieważ nie potrafimy tak łatwo zajrzeć do głowy insidera [osoby mającej dostęp do informacji poufnych]”, powiedział Andrew Lo, profesor finansów w Massachusetts Institute of Technology Sloan School of Management. „To część wyzwania, jakie stawia sprzedaż według reguły 10b5-1: Nie istnieje dobra odpowiedź na wszystkie okoliczności. I to jeden z powodów, dla których istnieje SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd).”

Źródło: Moderna executives have cashed out $89M in shares this year, as stock price has soared on vaccine hopes

 

Zobacz na:  Wstępne wyniki badań szczepionki mRNA-1273 firmy Moderna
Ian Haydon – doświadczył ciężkiej reakcji na testowaną szczepionkę przeciw Covid-19, Moderny. Wciąż nie traci wiary
Nie możemy spieszyć się ze szczepionką na koronawirusowa – dr Paul Offit
Szczepionka przeciw koronawirusowi i wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej

 

 

%d bloggers like this: