Naukowcy z Japonii użyli soi, aby zamienić samca suma w 100% samicę.

Naukowcy z Japonii użyli soi, aby zamienić samca suma w 100% samicę

Sumy hodowane w stacji Shingu Instytutu Badań Akwakultury Uniwersytetu Kindai.

 

Zespołowi naukowców z Japonii udało się stworzyć samice suma za pomocą związku występującego w soi – jest to osiągnięcie, które obiecuje zwiększyć wydajność produkcji tego i innych gatunków, których samice są bardziej wartościowe niż samce na rynku spożywczym.

Zespół z Instytutu Badań Akwakultury Uniwersytetu Kindai z siedzibą w Shingu Station w Shingu w prefekturze Wakayama wykorzystał izoflawon – związek występujący w soi podobny w działaniu do żeńskich hormonów – do stworzenia całkowicie żeńskich grup sumów. Według uniwersytetu jest to pierwszy taki wyczyn w Japonii.

Ponieważ samice suma rosną szybciej niż samce, “dzięki temu, że wszystkie są samicami, wydajność produkcji wzrośnie” – skomentował lider zespołu i profesor nadzwyczajny akwakultury Toshinao Ineno. “Można to zastosować do innych ryb hodowlanych, których samice są bardziej wartościowe”.

Według prof. Toshinao Ineno, w hodowli sumów, która przyciąga uwagę jako alternatywa dla coraz rzadszego węgorza, samice osiągają wagę transportową – co najmniej 600 gramów – w ciągu sześciu do 10 miesięcy po wykluciu. Samce, które rosną wolniej, są często odrzucane. Chociaż wiadomo, że podawanie żeńskich hormonów zmienia samce suma w samice, metoda ta jest zakazana w przypadku ryb przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Ineno wpadł więc na pomysł wykorzystania izoflawonu sojowego, który jest sprzedawany komercyjnie jako suplement diety.

Eksperyment przeprowadzono na sumach podzielonych na pięć różnych zbiorników; jeden ze zwykłą wodą do hodowli ryb; trzy z różnymi stężeniami “genisteiny”, składnika chemicznego izoflawonu sojowego; i jeden z hormonem żeńskim rozpuszczonym w wodzie. Zespół trzymał 150 narybków w każdym zbiorniku przez 15 dni, a następnie przeniósł je do zwykłej wody, aż do osiągnięcia wieku 150 dni. Podczas gdy 68% sumów w zbiorniku ze zwykłą wodą było samicami, 96% sumów trzymanych w wodzie z genisteiną w stężeniu 100 mikrogramów na litr było samicami. Stężenie 400 mikrogramów na litr dało wynik w postaci 100% samic, tak samo jak w grupie samic, które zostały potraktowane hormonami.

Chociaż ekstrahowana genisteina została użyta jako odczynnik w eksperymencie, metoda ta jest zabroniona w hodowli ryb przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Prof. Ineno powiedział: “W przyszłości chcielibyśmy zastanowić się nad metodami, w których sumy mogą przyjmować izoflawony sojowe w pożywieniu, takie jak osad sojowy“. Dodał również, że zespół zamierza spróbować uczynić jesiotry – ryby, które produkują kawior – samicami przy użyciu izoflawonu sojowego.

Źródło: Researchers in Japan use soybean compound to make catfish 100% female

Zobacz na: Brudne sekrety przemysłu spożywczego – Sally Fallon Morell
Film SEKRETNE SKŁADNIKI – Glifosat, RoundUp i GMO
Soja: czy to najniebezpieczniejsze jedzenie dla mężczyzn?
Tragedia sojowego mleka modyfikowanego dla niemowląt [2000]
Ciekawostki o sojownikach [soy boy’ach]
Mleko modyfikowane dla niemowląt na bazie soi: pigułki antykoncepcyjne dla niemowląt
Poziom testosteronu u mężczyzn spadł w ciągu ostatnich 20 lat [2007]
Jak branża medyczna zarabia na osobach transpłciowych (to maszynka do robienia pieniędzy)