Rada ds. Informacji i Edukacji Seksualnej Stanów Zjednoczonych – SIECUS
Posuwamy naprzód edukację seksualną na rzecz zmian społecznych od 1964 roku.
Misja
SIECUS zapewnia, że edukacja seksualna jest potężnym narzędziem zmiany społecznej. Uważamy seksualność za podstawową część bycia człowiekiem, zasługującą na godność i szacunek. Opowiadamy się za prawem wszystkich ludzi do dokładnych informacji, kompleksowej edukacji seksualnej oraz pełnego spektrum usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Wizja
SIECUS zakłada/wyobraża sobie równy naród, w którym wszyscy ludzie otrzymują kompleksową edukację seksualną oraz wysokiej jakości usługi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, potwierdzając ich tożsamość, umożliwiając im w ten sposób dostęp do wolności seksualnej i reprodukcyjnej, w taki sposób jak ją sobie określają.
Wartości
–SIECUS uznaje, że dobre zdrowie seksualne i reprodukcyjne jest prawem człowieka.
– SIECUS promuje kompleksową edukację seksualną jako sposób budowania podstaw dla długoterminowej zmiany kultury, która pozytywnie wpłynie na wszystkie poziomy społeczeństwa, w szczególności kwestie płci i równości rasowej, seksualności, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, zgody, bezpieczeństwa osobistego i autonomii.
– SIECUS zobowiązuje się do działania na rzecz demontażu systemów władzy i ucisku, które utrwalają odmienne wyniki zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz inkubują piętno i wstyd wokół seksu i seksualności na przecinaniu się pełnoletności, rasy, wielkości, płci, tożsamości i ekspresji płciowej, klasy, orientacji seksualnej i zdolności.
– SIECUS stosuje soczewkę krzyżową [ramy analityczne, które identyfikują, w jaki sposób zazębiające się systemy władzy wpływają na osoby najbardziej zmarginalizowane w społeczeństwie], aby zapewnić, że rzeczywiste doświadczenia ludzi stanowią podstawę naszej polityki, edukacji i komunikacji strategicznej.
Główne obszary pracy
POLITYKA I DORADZTWO
– Edukowanie zwolenników i decydentów w zakresie dostarczania informacji i edukacji seksualnej opartej na prawach na poziomie federalnym, stanowym i lokalnym.
– Zapewnianie pomocy technicznej partnerom stanowym i lokalnym w celach edukacyjnych, rzeczniczych i/lub lobbingowych.
– Kierowanie, wzmacnianie i rozwijanie partnerstwa z innymi organizacjami, koalicjami i inicjatywami w celu promowania polityk/zasad promujących pozytywne wyniki w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego przez całe życie.
– Publikuje raporty, dane i analizy w celu informowania o polityce i działaniach wspierających w zakresie seksualności, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw.
EDUKACJA I ROZWÓJ ZASOBÓW
– Dokształcanie wychowawców, rzeczników, rodziców, młodzieży, klinicystów, partnerów i opinii publicznej na temat obecnego stanu edukacji seksualnej w Stanach Zjednoczonych oraz możliwości poprawy zarówno polityki, jak i praktyki.
– Publikowanie zestawów narzędzi i raportów, aby informować i edukować różne okręgi wyborcze na temat kompleksowej edukacji seksualnej oraz wysokiej jakości usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
– Współpraca z organizacjami krajowymi, stanowymi i lokalnymi, aby promować standardy podnoszące jakość edukacji seksualnej na wysokim poziomie.
– Zapewnianie zainteresowanym stronom szkoleń i pomocy technicznej na temat korzystania z zasobów w celu poprawy wdrażania edukacji seksualnej, oceny i rozwoju polityki.
KOMUNIKACJA STRATEGICZNA
– Kształtowanie narracji kulturowej i społecznej, poprzez stosowanie wieloaspektowego podejścia do wszelkiej komunikacji z silną organizacyjną stroną internetową, obecnością w mediach społecznościowych, odpowiednimi opiniami i odważnymi oświadczeniami.
– Edukowanie i informowanie szerszej publiczności poprzez wystąpienia w mediach, wypowiedzi i inne działania o wysokiej widoczności.
– Rozszerzanie naszych kanałów komunikacji z partnerami korzystającymi zarówno z tradycyjnych, jak i społecznościowych mediów, aby edukować, informować i mobilizować społeczności.
Źródło: https://siecus.org/about-siecus/
Rada ds. Informacji i Edukacji Seksualnej Stanów Zjednoczonych
Oświadczenie SIECUS – Pełna lista stanowisk w danych kwestiach
Od samego początku Rada ds. Informacji i Edukacji Seksualnej Stanów Zjednoczonych [SIECUS] zajmuje stanowisko w głównych kwestiach seksualnych, przed którymi stoi społeczeństwo. SIECUS zaprasza inne organizacje i osoby prywatne do przyłączenia się do potwierdzenia tych oświadczeń i pracy nad ich wdrożeniem.
Ludzka Seksualność / Prawa Seksualne / Zdrowie Seksualne / Edukacja Seksualna / Kultura i Społeczeństwo
LUDZKA SEKSUALNOŚĆ
Ludzka seksualność obejmuje wiedzę seksualną, przekonania, postawy, wartości i zachowania jednostek. Jej różne wymiary obejmują anatomię, fizjologię i biochemię układu reakcji seksualnych; tożsamość, orientację, role i osobowość; oraz myśli, uczucia i relacje. Na seksualność mają wpływ kwestie etyczne, duchowe, kulturowe i moralne. Wszystkie osoby są seksualne, w najszerszym tego słowa znaczeniu.
SEKSUALNOŚĆ W CIĄGU ŻYCIA
Uczucia, pragnienia i czynności seksualne są obecne przez cały cykl życia. SIECUS uważa, że wszyscy ludzie mają prawo do edukacji na temat seksualności, ochrony zdrowia seksualnego i ekspresji seksualnej stosownej do ich wieku i etapu życia. Odpowiednia dla wieku edukacja i informacje dotyczące uczuć, postaw i zachowań seksualnych powinny być dostępne dla wszystkich osób, ich rodzin, podmiotów świadczących opiekę zdrowotną i innych opiekunów.
SEKSUALNOŚĆ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
SIECUS uważa, że osoby z niepełnosprawnością fizyczną, poznawczą lub emocjonalną mają prawo do edukacji na temat seksualności, seksualnej opieki zdrowotnej oraz możliwości towarzyskich i ekspresji seksualnej. Pracownicy służby zdrowia i inni opiekunowie muszą przejść kompleksową edukację seksualną, a także szkolenie w zakresie rozumienia i wspierania rozwoju seksualnego, zachowań i związanej z tym opieki zdrowotnej dla osób niepełnosprawnych. Polityka i procedury instytucji społecznych i systemów opieki zdrowotnej powinny zapewniać, że usługi i świadczenia są świadczone wszystkim osobom bez dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.
PRAWA SEKSUALNE
Prawa seksualne są prawami człowieka i opierają się na wrodzonej wolności, godności i równości wszystkich ludzi. Prawa seksualne obejmują prawo do integralności cielesnej, bezpieczeństwa seksualnego, prywatności seksualnej, przyjemności seksualnej i opieki seksualnej; prawo do dokonywania bezpłatnych i świadomych wyborów seksualnych i reprodukcyjnych; oraz prawo do dostępu do informacji seksualnych na podstawie wiarygodnych dowodów naukowych.
ORIENTACJA SEKSUALNA
SIECUS uważa, że osoby mają prawo do życia zgodnie ze swoją orientacją seksualną, niezależnie od tego, czy są biseksualne, heteroseksualne, homoseksualne czy są lesbijkami. System prawny powinien gwarantować prawa obywatelskie i ochronę wszystkich osób, niezależnie od orientacji seksualnej. Uprzedzenia i dyskryminacja ze względu na orientację seksualną są nieetyczne i niemoralne.
RÓWNOUPRAWNIENIE PŁCI I RÓWNOŚĆ
SIECUS uważa, że równouprawnienie płci i równość są podstawowymi prawami człowieka. Społeczeństwo musi uznać, w jaki sposób stereotypy związane z płcią, w tym uprzedzenia wobec osób transpłciowych, transseksualnych i interseksualnych, mogą powodować szkodliwe konsekwencje, takie jak przemoc ze względu na płeć oraz wykorzystywanie seksualne, fizyczne i psychiczne. Należy wyeliminować stereotypy związane z płcią oraz promować stosowanie języka uwzględniającego płeć. System prawny powinien gwarantować prawa obywatelskie i ochronę wszystkich osób, bez względu na płeć, tożsamość płciową lub ekspresję płciową.
ROMANTYCZNE I SEKSUALNE STOSUNKI
SIECUS uważa, że osoby mają prawo do nawiązywania romantycznych i seksualnych związków, a także prawo do odmowy. Rada ds. Informacji i Edukacji Seksualnej Stanów Zjednoczonych [SIECUS] uważa, że wszystkie romantyczne i seksualne relacje powinny być dobrowolne między partnerami, którzy są w stanie rozwojowo, fizycznie i emocjonalnie być w stanie wyrazić taką zgodę. Odpowiedzialne relacje romantyczne i seksualne powinny opierać się na wspólnych wartościach osobistych i powinny być dobrowolne, pozbawione wyzysku, uczciwe, przyjemne, a jeśli dojdzie do jakiegokolwiek rodzaju stosunku, chronione przed niezamierzoną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponieważ wielu nastolatków jest lub będzie aktywnych seksualnie, powinni otrzymać wsparcie i pomoc w rozwijaniu umiejętności oceny ich gotowości do dojrzałych związków romantycznych i seksualnych.
MASTURBACJA
SIECUS uważa, że masturbacja jest naturalnym, powszechnym i nieszkodliwym sposobem na doświadczanie przyjemności seksualnej. Masturbacja może być wygodnym sposobem na cieszenie się seksualnością z samym sobą, niezależnie od tego, czy jest się w związku seksualnym, czy nie. Masturbacja jest bezpieczną alternatywą dla wspólnych zachowań seksualnych. SIECUS uważa, że nikt nie powinien czuć się winny z powodu wyboru lub nie decydowania się na masturbację.
WYKORZYSTYWANIE SEKSUALNE
SIECUS uważa, że przymusowe i wyzyskujące akty i zachowania seksualne, takie jak gwałt, kazirodztwo, stosunki seksualne między dorosłymi a dziećmi, wykorzystywanie seksualne i molestowanie seksualne są zawsze naganne. Programy informacyjne i edukacyjne powinny uczyć sposobów zapobiegania takim czynom, a społeczności powinny egzekwować przepisy prawa, aby je karać. Społeczności powinny wspierać programy leczenia pomagające ofiarom i przestępcom, a także badania mające na celu lepsze zrozumienie przyczyn i skutków wykorzystywania seksualnego.
ZDROWIE SEKSUALNE
Wszyscy ludzie mają prawo do usług zdrowotnych, które promują, utrzymują, a w razie potrzeby przywracają zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Pracownicy służby zdrowia powinni ocenić potrzeby i obawy dotyczące zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego jako integralną część opieki zdrowotnej i dobrostanu każdej osoby oraz udostępnić odpowiednie zasoby.
MŁODZIEŻOWE ZDROWIE SEKSUALNE
SIECUS uważa, że bycie dorosłym zdrowym seksualnie jest kluczowym zadaniem rozwojowym w okresie dojrzewania. Specjaliści, w tym nauczyciele, pracownicy służby zdrowia i dostawcy usług społecznych, powinni promować zdrowie seksualne młodzieży poprzez zapewnianie dokładnych informacji i edukacji na temat seksualności oraz poprzez zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Społeczeństwo może poprawić zdrowie seksualne nastolatków, zapewniając dostęp do kompleksowej edukacji seksualnej oraz przystępnych cenowo, wrażliwych i poufnych usług opieki reprodukcyjnej.
DOSTĘP DO USŁUG DOTYCZĄCYCH ZDROWIA REPRODUKCJYNEGO
SIECUS uważa, że wszystkie osoby, niezależnie od wieku i dochodów, powinny mieć dostęp do niedrogich, poufnych usług zdrowia seksualnego, w tym między innymi do metod antykoncepcji i zapobiegania chorobom, badań w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz opieki prenatalnej.
ABORCJA – [ZABIJANIE DZIECI NIENARODZONYCH]
SIECUS uważa, że każda kobieta, niezależnie od wieku i dochodów, powinna mieć prawo do aborcji w bezpiecznych, zgodnych z prawem, niedrogich, łatwo dostępnych, poufnych i godnych warunkach. Każda kobieta ma prawo do pełnej wiedzy o dostępnych dla niej opcjach oraz do uzyskania pełnych i bezstronnych informacji i porad.
SIECUS uważa, że porady i usługi aborcyjne powinny być zapewniane przez specjalistów specjalnie przeszkolonych w tej dziedzinie. Rada ds. Informacji i Edukacji Seksualnej Stanów Zjednoczonych [SIECUS] uważa, że nieetyczne jest wykorzystywanie przez każdą organizację propagandy antyaborcyjnej, dezinformacji, manipulacji lub taktyki strachu i wstydu, aby zniechęcić kobiety zagrożone niezamierzoną ciążą do korzystania z prawa do wyboru.
SIECUS uważa ponadto, że przemoc wobec osób przerywających aborcję i nękanie mające na celu utrudnienie kobietom dostępu do tych usługodawców są bezkonkurencyjnymi próbami naruszenia praw kobiet w zakresie reprodukcji i powinny być ścigane przez wymiar sprawiedliwości.
HIV / AIDS
SIECUS uważa, że globalna pandemia HIV/AIDS musi pozostać najwyższym priorytetem dla rządów, organizacji pozarządowych, podmiotów filantropijnych, korporacji, instytucji akademickich, specjalistów medycznych, naukowców, mediów i społeczeństw na całym świecie. Osoby potrzebują dostępu do dokładnych informacji na temat HIV/AIDS, a także opartych na dowodach programów i metod zapobiegania. Testy na obecność wirusa HIV, leczenie i opieka muszą być szeroko dostępne oraz niedrogie, i podawane pod warunkiem uzyskania świadomej zgody. Wszystkie testy, leczenie i opieka ukierunkowana na HIV/AIDS oraz wszelkie związane z nimi wymogi sprawozdawcze powinny być wykonywane w sposób zapewniający prywatność i poufność danej osoby. Rządy i podmioty prywatne muszą współpracować, aby zapewnić postęp w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa HIV oraz w polepszeniu możliwości opieki i leczenia osób dotkniętych już pandemią.
SZKOLENIA DLA PRACOWNIKÓW ZDROWIA
SIECUS uważa, że wszyscy pracownicy służby zdrowia powinni być dobrze przeszkoleni w zakresie seksualności oraz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Szkolenie zawodowe dla wszystkich pracowników służby zdrowia, w tym programy kształcenia ustawicznego, powinno dotyczyć medycznych, etycznych, prawnych i kulturowych aspektów seksualności. Oczekuje się, że pracownicy służby zdrowia zapewnią opiekę, która jest bezstronna i spełnia medyczne i psychologiczne potrzeby każdego pacjenta.
EDUKACJA SEKSUALNA
Edukacja seksualna to proces trwający całe życie, który rozpoczyna się od urodzenia. Rodzice/opiekunowie, rodzina, rówieśnicy, partnerzy, szkoły, organizacje religijne i media wpływają na wiadomości, które ludzie otrzymują na temat seksualności na wszystkich etapach życia. Wszyscy mają prawo do dokładnych informacji oraz odpowiedniej edukacji pod względem wieku i rozwoju o seksualności. Edukacja seksualna powinna uwzględniać biologiczny, społeczno-kulturowy, psychologiczny i duchowy wymiar seksualności w domenie uczenia się poznawczego (informacja), domenie uczenia się afektywnego (uczucia, wartości i postawy) oraz domenie uczenia się behawioralnego (komunikacja, podejmowanie decyzji, i inne umiejętności).
SZKOLNA EDUKACJA SEKSUALNA
SIECUS uważa, że kompleksowa edukacja seksualna w szkole, odpowiednia do wieku uczniów, poziomu rozwoju i pochodzenia kulturowego, jest ważną częścią szkolnego programu nauczania na każdym poziomie. Kompleksowy program seksualny dostarczy medycznie dokładne informacje, rozpoznaje różnorodność wartości i przekonań reprezentowanych w społeczności, a także uzupełni i poszerzy edukację seksualną, którą dzieci otrzymują od swoich rodzin, grup religijnych i społecznych oraz pracowników służby zdrowia.
SZKOLENIE NAUCZYCIELI
SIECUS uważa, że nauczyciele w klasie i wychowawcy społeczni, którzy uczą o seksualności, powinni być dobrze przeszkoleni w zakresie zasad, treści i najlepszych praktyk zapewniających edukację seksualną. Nauczyciele powinni również mieć dostęp do aktualnych i obowiązujących informacji o seksualności, programów nauczania i materiałów.
SIECUS uważa ponadto, że wszyscy nauczyciele od przedszkola do dwunastej klasy powinni przejść wystarczające szkolenie w zakresie ludzkiej seksualności, aby móc rozwiązywać potencjalne problemy i odpowiadać na pytania dotyczące seksualności.
RODZICE JAKO EDUKATORZY SEKSUALNI
SIECUS uważa, że rodzice i opiekunowie są – i powinni być – głównymi wychowawcami seksualnymi swoich dzieci.
SIECUS uznaje, że wiele czynników, w tym brak wiedzy, umiejętności, lub komfortu, może utrudniać rodzicowi lub opiekunowi pomyślne wypełnienie tej roli.
SIECUS uważa, że społeczności, szkoły, instytucje wyznaniowe, media i zawodowi nauczyciele seksualności powinni pomagać rodzicom, zapewniając szkolenia, zasoby, zrozumienie i wsparcie.
KULTURA I SPOŁECZEŃSTWO
Seksualność jest nieodłącznym elementem ludzkiej tożsamości. Różnorodność przekonań kulturowych, wartości i zwyczajów związanych z seksualnością ma głęboki wpływ zarówno na społeczeństwo, jak i jednostki. Na wierzenia i normy kulturowe ma wpływ i wyraża je wiele instytucji, w tym rodziny, społeczności, szkoły, organizacje wyznaniowe i środki masowego przekazu. Instytucje te mają obowiązek potwierdzać seksualność w sposób, który wspiera zdrowie seksualne i prawa wszystkich członków dowolnego społeczeństwa.
SEKSUALNOŚĆ I RELIGIA
SIECUS uważa, że religia może odgrywać znaczącą rolę w promowaniu zrozumienia seksualności jako nieodłącznej części wszystkich ludzi. Instytucje oparte na wierze mają wyjątkową pozycję, by zapewniać edukację seksualną. SIECUS uważa ponadto, że przywódcy i organizacje religijne i duchowe ponoszą odpowiedzialność za potwierdzenie i wspieranie praw seksualnych wszystkich członków ich społeczności.
SEKSUALNOŚĆ I MEDIA
SIECUS uważa, że na mediach spoczywa obowiązek przedstawiania złożoności ludzkiej seksualności na wszystkich etapach cyklu życia w sposób, który jest medycznie dokładny, wrażliwy na różnorodność i wolny od wyzysku, uprzedzeń, nieuzasadnionej przemocy seksualnej i odczłowieczających portretów seksualnych.
MATERIAŁY Z CZYSTO SEKSUALNYM PRZESŁANIEM
SIECUS uważa, że materiały wizualne, drukowane lub internetowe o charakterze jednoznacznie seksualnym mogą być cenną pomocą edukacyjną lub osobistą, gdy są z wyczuciem używane w sposób odpowiedni do wieku i poziomu rozwoju widza. Takie materiały mogą pomóc w zmniejszeniu ignorancji i zamieszania oraz przyczynić się do pozytywnej koncepcji seksualności, jednocześnie wspierając prawa seksualne wszystkich. Jednak stosowanie przemocy, wykorzystywania lub poniżania lub przedstawianie dzieci w materiałach o wyraźnie seksualnym charakterze jest naganne.
SIECUS uważa, że dorośli powinni mieć prawo dostępu do materiałów o jednoznacznym charakterze seksualnym na własny użytek. Wysiłki legislacyjne i sądowe mające na celu zapobieganie produkcji lub dystrybucji materiałów o charakterze jednoznacznie seksualnym zagrażają konstytucyjnie zagwarantowanym swobodom wypowiedzi i prasy, i mogą być wykorzystane do ograniczenia odpowiedniego profesjonalnego wykorzystania takich materiałów przez edukatorów seksualnych, terapeutów i badaczy.
Źródło: SIECUS’ full list of Position Statements.
Zobacz na: Zachowania seksualne i charakterystyka orgazmu – Alfred Kinsey