Szczepionka mRNA przeciwko ptasiej grypie. Nowa inicjatywa podjęta przez WHO w celu opracowania szczepionek mRNA przeciwko ptasiej grypie

Inicjatywa jest prowadzona przez argentyńskiego producenta Sinergium Biotech

30 Lipiec 2024

Szczepionka mRNA przeciwko ptasiej grypie

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w poniedziałek 29 lipca, że uruchomiła inicjatywę mającą na celu przyspieszenie rozwoju szczepionki przeciwko ptasiej grypie z wykorzystaniem technologii informacyjnego RNA (mRNA).

Projekt, który będzie prowadzony przez argentyńską firmę farmaceutyczną Sinergium Biotech, będzie miał na celu zidentyfikowanie kandydatów na szczepionki dla producentów w krajach o niskich i średnich dochodach, podała WHO.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) stwierdziło wcześniej, że ryzyko ptasiej grypy, znanej również jako ptasia grypa, dla ogółu społeczeństwa jest niskie i obecnie nie ma dowodów na przenoszenie się choroby z człowieka na człowieka. Federalni urzędnicy ds. zdrowia przygotowali również miliony fiolek dostępnej szczepionki przeciwko ptasiej grypie nie-MRNA jako środek zapobiegawczy, na wypadek gdyby okazało się to konieczne.

Technologia mRNA to ten sam typ, który został wykorzystany przy opracowywaniu szczepionek przeciwko COVID-19. Większość szczepionek wykorzystuje osłabionego lub nieaktywnego wirusa do stymulowania odpowiedzi immunologicznej, ale szczepionki mRNA doprowadzają organizm, do tego, że komórki wytwarzają białka, które mogą wywołać odpowiedź immunologiczną i zwalczyć infekcję.

Naukowcy często mogą zaprojektować szczepionki mRNA szybciej niż mogą wyprodukować żywe lub osłabione patogeny potrzebne do tradycyjnej szczepionki.

Inicjatywa jest częścią programu transferu technologii mRNA WHO, którego celem jest budowanie zdolności krajów o niskich i średnich dochodach do produkcji szczepionek mRNA.

Według WHO firma Sinergium Biotech opracowała już kandydatów na szczepionki przeciwko H5N1. Firma chce przeprowadzić badania weryfikacyjne, w których naukowcy zdecydują, czy kontynuować badania nad produktem w oparciu o jego skuteczność.

Jeśli badania weryfikacji słuszności koncepcji [proof-of-concept] zakończą się sukcesem, Sinergium planuje podzielić się „technologią, materiałami i doświadczeniem” z innymi partnerami produkcyjnymi, aby mogli oni samodzielnie opracować szczepionkę.

„Inicjatywa ta jest przykładem tego, dlaczego WHO ustanowiła Program Transferu Technologii mRNA – w celu wspierania większej liczby badań, rozwoju i produkcji w krajach o niskich i średnich dochodach, tak aby w przypadku nadejścia kolejnej pandemii świat był lepiej przygotowany do skuteczniejszej i bardziej sprawiedliwej reakcji” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO twierdzi, że wirusy ptasiej grypy stanowią „znaczące zagrożenie dla zdrowia publicznego”, ponieważ rozprzestrzeniają się szeroko wśród zwierząt i mogą potencjalnie wywołać przyszłą pandemię. Jednak globalna agencja zdrowia wskazała, że jej wysiłki w zakresie gotowości są przykładem proaktywności, a nie reaktywności, poprzez zwiększenie dostępu do szczepionek.

W Stanach Zjednoczonych od kwietnia tego roku odnotowano 13 przypadków ptasiej grypy u ludzi, zgodnie z aktualizacją CDC z zeszłego tygodnia. Według CDC, wszyscy pacjenci mieli kontakt z chorymi krowami mlecznymi lub zakażonym drobiem.

Rząd USA przyznał również firmie Moderna 176 milionów dolarów na opracowanie i przetestowanie szczepionki mRNA, która mogłaby być stosowana przeciwko ptasiej grypie, podał Reuters na początku lipca.

Źródło: New initiative launched by WHO to develop mRNA bird flu vaccines

 

Zobacz na: Toksyczność mRNA – dr Margaret Liu
Stabilizowanie kodu – mRNA i receptory Toll-podobne – dr Mike Williams
Szczepionki popychają patogeny do ewolucji – presja ewolucyjna
Moderna trafiła na problemy związane z bezpieczeństwem mRNA [2017]
Proponowane przez WHO zmiany zwiększą liczbę pandemii wywołanych przez człowieka – dr Meryl Nass
Badania nad wysoce zjadliwym wirusem grypy H5N1: przyszłe kierunki działań – dr Anthony Fauci