Naukowe obalenie duńskiego badania kohortowego [MMR i autyzm] – dr Brian S. Hooker
Ostatnio opublikowane badanie szczepionki MMR przez Hviid i innych (Annals of Internal Medicine, 2019 Mar 5. ), zatytułowane „Szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce a autyzm: ogólnokrajowe badanie kohortowe [Measles, Mumps, Rubella Vaccination and Autism: A Nationwide Cohort Study]”, stawia o wiele więcej poważniejszych pytań niż ostatecznych odpowiedzi.
Autorzy twierdzą, że ich praca „zdecydowanie wspiera twierdzenie, że szczepionka MMR nie zwiększa ryzyka autyzmu, nie wywołuje autyzmu u podatnych dzieci i nie wiąże się z grupowaniem [tworzeniem klastrów] przypadków autyzmu po szczepieniu.”
Jest to niezwykle szerokie stwierdzenie, które niestety nie jest poparte przedstawionymi przez nich dowodami. Istnieje osiem podstawowych wad tego badania prowadzących do pytań o dokładność przedstawionych wniosków.
Naukowe obalenie duńskiego badania kohortowego [MMR i autyzm]
1. Przede wszystkim brakuje dzieci w próbie badawczej
Przede wszystkim niedoszacowanie ilości przypadków autyzmu w ich próbce danych. Autorzy badania wykorzystali rejestry duńskiej populacji dzieci urodzonych w Danii z matek o duńskim pochodzeniu, co powinno odzwierciedlać aktualną zgłaszaną częstość występowania autyzmu w Danii na poziomie 1,65% (Schendel i in. JAMA. 2018 Nov 6;320(17):1811-1813. ). Jednak częstość występowania autyzmu w publikacji Andersa Hviida i innych wynosi 0,98%, co oznacza, że w tym badaniu brakuje około 4.400 dzieci autystycznych. Autorzy nie omawiają rozbieżności w liczbie przypadków.
2. Wiele dzieci w próbie było zbyt młodych na diagnozę autyzmu
Najbardziej prawdopodobną przyczyną rozbieżności w ilości przypadków autyzmu jest to, że badana próbka w publikacji Hviid et al. jest zbyt młoda, aby w pełni ustalić diagnozę autyzmu. Średni wiek próbki wynosi 8,64 lat przy odchyleniu standardowym 3,48 roku. Średnio, diagnozę wieku autyzmu podaje się na 7,22 roku z odchyleniem standardowym 2,86 roku. Zakładając, że wiek diagnozy jest zgodny ze standardowym rozkładem normalnym [krzywą dzwonową], oznaczałoby to, że 31,5% próbki było zbyt młode, aby uzyskać diagnozę autyzmu. Mogłoby to stanowić aż 3.400 dodatkowych przypadków autyzmu nieuwzględnionych w analizie, co wpłynęłoby na wyniki, na korzyść nie znalezienia związku pomiędzy szczepionką MMR i autyzmem.
3. Nie wyeliminowanie z próbki, osób z autyzmem związanym z czynnikami genetycznymi
Ponadto osoby, u których zdiagnozowano genetyczne choroby współistniejące (o których wiadomo, że prowadzą do autyzmu) po 1. roku życia, zostały „ocenzurowane”, co oznacza, że były śledzone do czasu uzyskania diagnozy autyzmu, ale nie zostały usunięte z badania. W związku z tym zostały one zaliczone do próby, z których wiele najprawdopodobniej jest autystycznych z powodu czynników genetycznych. Powinny one zostać odpowiednio wyeliminowane z badanej próby.
4. Zastosowanie dwóch (2) różnych szczepionek MMR
W badaniu wykorzystano także dwie różne szczepionki MMR. Preparat firmy GlaxoSmithKline o nazwie Prolix był stosowany od 2000 do 2007 roku, a preparat MMR II firmy Merck był stosowany od 2008 do 2013 roku. Szczepionka Prolix zawiera wirus odry (szczep Schwarz), a MMR II zawiera szczep Enders Edmonston. W związku z tym dzieci u których zastosowano szczepionkę firmy Merck były zbyt młode, aby otrzymać diagnozę autyzmu, ponieważ najstarsze dzieci, jakie byłyby w momencie badania, mają 6 lat lub są młodsze. Jest to ważne podczas porównywania z doświadczeniami w innych krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko szczepionka firmy Merck była stosowana przez cały okres badania.
5. Brak kontroli „efektu dawkowania”
Ponadto wiek, w którym duńskie dzieci w próbce otrzymały drugą dawkę szczepionki MMR, spadł z 12 do 4 roku życia w 2008 roku. Oznacza to, że dzieci urodzone po 2004 roku otrzymałyby dwie szczepionki MMR przed osiągnięciem średniego wieku otrzymania diagnozy autyzmu, podczas gdy dzieci urodzone przed 2004 rokiem otrzymałyby tylko jedną szczepionkę MMR. Jeśli rzeczywiście istnieje „efekt dawkowania” w przypadku szczepionki MMR (to znaczy, gdy obie dawki były przyczynowo związane z autyzmem), to nie można tego wyjaśnić w próbce, i znowu błędnie doprowadziłoby to do wyników, wskazujących na brak związku.
6. Metoda statystyczna nie pozwoliła na wychwycenie dzieci z opóźnioną diagnozą autyzmu
Autorzy wykorzystali również nieprzejrzystą metodę statystyczną, w której rozważano „osobo-lata” po podaniu szczepionki MMR do uzyskania diagnozy autyzmu, w której dzieci, które otrzymały diagnozę wkrótce po otrzymaniu pierwszej szczepionki MMR, byłyby jak ciężar dowodowy liczone w większym stopniu niż dzieci z opóźnioną diagnozą. Nie ma to sensu, biorąc pod uwagę fakt, że wiek w którym otrzymuje się diagnozę autyzmu różni się znacznie wśród populacji, w oparciu o dostęp do usług i ciężkość konkretnego przypadku autyzmu, jak i wielu innych czynników. Ten rodzaj metody jest „zapożyczony” z epidemiologii chorób zakaźnych, gdzie ekspozycja bezpośrednio i dość szybko prowadzi do stanu chorobowego, jak na przykład w przypadku ospy wietrznej. Jednak metoda ta nie ma miejsca w ocenie przewlekłych następstw szczepień, które mogą wymagać kilku lat, aby uzyskać dokładną diagnozę.
7. Zaszczepione męskie rodzeństwo dzieci z autyzmem wykazuje więcej diagnoz autyzmu
Warto zwrócić uwagę na zwiększoną częstość występowania autyzmu u chłopców autystycznego rodzeństwa w zaszczepionej grupie, przedstawionej na ryc. 2 w uzupełnieniu do artykułu. Wzrost pod koniec „krzywej przeżycia” pokazuje, że u większej liczby chłopców zaszczepionych MMR (wśród autystycznego rodzeństwa) zdiagnozowano autyzm niż u chłopców nieszczepionych. Różnica nie jest istotna statystycznie, ale może to być artefakt bardzo małego podzbioru chłopców uwzględnionych w tej analizie.
Autorzy badania cytują także publikację CDC Destefano i innych. Badanie z 2004 roku, które w rzeczywistości pokazuje statystycznie istotny związek między czasem podania szczepionki MMR a występowaniem autyzmu. Jest to omówione w ponownej analizie danych CDC w Journal of American Physicians and Surgeons (Hooker, 2018). http://www.jpands.org/vol23no4/hooker.pdf
8. Konflikt interesów autorów badania
Należy zauważyć, że trzech autorów tej publikacji jest obecnie zatrudnionych w Statens Serum Institut, który jest producentem szczepionek dla zysku w Danii. Ponadto praca ta została sfinansowana z dotacji fundacji Novo Nordisk. Novo Nordisk jest duńskim międzynarodowym producentem farmaceutycznym. Są to dwa poważne konflikty interesów.
Główny autor, Anders Hviid, był drugim autorem artykułu dotyczącego autyzmu i szczepionki MMR w czasopiśmie New England Journal of Medicine z 2002 roku (Madsen et al. N Engl J Med. 2002 Nov 7;347(19):1477-82. ). Badanie zostało zakończone pomimo faktu, że autorzy badania nigdy nie otrzymali odpowiedniej zgody etycznej na ukończenie badania. Szczegółowa analiza na ten temat jest opisana przez Children’s Health Defense.
W tych kwestiach nie można powoływać się na tą publikację jako dowód, że szczepionka MMR nie powoduje autyzmu.
Źródło: A Scientist’s Rebuttal to the Danish Cohort Study
Zobacz na: Zaburzenia mitochondrialne u osób z autyzmem
Zapalenie mózgu cechą autyzmu, wykazują wyniki badania z Johns Hopkins University
Czy chińscy naukowcy odkryli brakujący fragment układanki autyzmu? – J.B. Handley
Niebezpieczeństwa nadmiernych szczepień w trakcie rozwoju mózgu – dr Russell Blaylock
Synergiczne, toksyczne działanie glifosatu i aluminium – dr Stephanie Seneff
Małpy doznały powikłań podobnych do autyzmu po MMR & innych szczepionkach
Nowe badania na kohortach uwzględniają dzieci nieszczepione mmr z powodu autyzmu. Tym samym fałszują wynik na korzyść szczepionych. Załóżmy, że dziecko ma autyzm (nieistotne czy genetycznie, poszczepiennie, itd.). Z tego powodu rodzice lub lekarz mogą się obawiać zaszczepić mmr, która jest uważana przez wielu za przyczynę lub czynnik pogłębiający autyzm (na tej stronie są przytoczone odpowiednie cytaty także proszczepiennych ekspertów, nawet jeśli oświadczają, ze nie widzą związku to wolą odwlec takie szczepienie w grupach ryzyka). Także takie dziecko w normalnej sytuacji byłoby zaszczepione i włączone w badaniu do tej grupy. Teraz, dzięki medialnej zadymie, jest przeniesione do grupy nieszczepionych i zawyża tam statystykę. Koincydencja:) Niestety wszelkie nowe badania tak będą wyglądać. Trudno znaleźć metodologie badań, która temu zapobiegnie.
http://szczepienie.blogspot.com/p/encefalopatia-autyzm-mmr-szczepienia.html
W obecnych czasach wszelkie tego typu badania trudno aby wyszły inaczej. Ludzie mają świadomość, dzieci z grup ryzyka, mające podejrzenie, niepokojące objawy etc. szczepień zwykle unikają (Sam Grzesiowski zaleca takim odraczać) także jeszcze trochę i badania wkrótce jasno będą wskazywały, że nieszczepienie będzie czynnikiem ryzyka autyzmu :S
http://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2587559 http://szczepienie.blogspot.com/p/encefalopatia-autyzm-mmr-szczepienia.html
Badania kohortowe z definicji obarczone są błędem gdyż wynajdujemy sobie gotowe przypadki hmm pod tezę, co innego jeśli losujemy je i tworzymy im narzucone losowe warunki sprawdzając co się stanie. Tutaj dostajemy gotowe, także w skrócie mówiąc niezależnie czy jakiś tam związek by wyszedł czy nie to raczej nie ma szans wyjść przy takiej metodyce. http://szczepienie.blogspot.com/p/ebm-randomizowane-wieloosrodkowe-slepej.html
znany piewca szczepień dr Grzesiowski ułożył specjalną ankietę przed szczepieniem przeciw odrze, śwince, różyczce zaleca dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień.
“Ankieta nie diagnozuje autyzmu, jeśli jednak wypadnie niepomyślnie, warto odroczyć szczepienie przeciw odrze.”
http://babyonline.pl/szczepienie-przeciw-odrze-jak-zapobiec-autyzmowi,szczepienia-niemowlaka-artykul,16418,r1p1.html – to źle że taka ankieta jest?
dr Grzesiowski rozważa taką myśl o związku szczepień z autyzmem mówiąc:
“Jeśli prawdziwa jest koncepcja, że autyzm polega na tym, że pewne połączenia mózgowe nie tworzą się w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie, to podanie szczepionki za wcześnie u dziecka z predyspozycją do autyzmu, może przyspieszyć rozwój choroby”
z
http://szczepienie.blogspot.com/p/encefalopatia-autyzm-mmr-szczepienia.html